Olen perussuomalainen mies ja olen tutustunut nyt viimeisen parin vuoden aikana mustalaismieheen, joka on ollut samalla työpaikalla. Parissa vuodessa väkisinkin tutustuu toiseen ihmiseen ja olen huomannut, että siinä on mitä mainioin mies. Ennenkaikkea reilu ja auttavainen. Ainakin omat ennakkoluuloni mustalaisista on hävinnyt kokonaan. Totta kai mulla on valkolaisissa kavereissanikin sellaisia tyyppejä, joihin voi luottaa kuin seinään, mutta niinpä on tehnyt tämä mustalaismies saman vaikutuksen. Toisaalta vielä enempi ehkä; jos tuo mies sanoo tai lupaa jotain niin ainakin mulle hän on pitänyt lupauksensa.
Voi olla, että mustalaiset näyttää tunteitaan enempi, mutta taas meikäläisen pohjalaisen jurriskon ei ole ollut koskaan tapana sillee repostella tunteillaan. Jos suuttuu niin suuttuu. Ei kai se suuttuminen siitä miksikään muutu jos se huudetaan kaiken maailman kuulolle. Voi kai sitä suuttua itsekseenkin. Yhtäkaikki minun pointti oli se, että voi kai meillä olla eroja, jotain mitä sanotaan kulttuurieroiksi, mutta silti ollaan samanlaisia ihmisiä, että miksi meidän oikeastaan pitää vihaa puolin ja toisin.
Voi olla, että mustalaiset näyttää tunteitaan enempi, mutta taas meikäläisen pohjalaisen jurriskon ei ole ollut koskaan tapana sillee repostella tunteillaan. Jos suuttuu niin suuttuu. Ei kai se suuttuminen siitä miksikään muutu jos se huudetaan kaiken maailman kuulolle. Voi kai sitä suuttua itsekseenkin. Yhtäkaikki minun pointti oli se, että voi kai meillä olla eroja, jotain mitä sanotaan kulttuurieroiksi, mutta silti ollaan samanlaisia ihmisiä, että miksi meidän oikeastaan pitää vihaa puolin ja toisin.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mä oon seuraillut tätä palstaa aina silloin tällöin ja olen huomannut, että täällä on tosi paljon RASISTEJA MOLEMMIN PUOLIN ja oonkin laittanut välillä moitetta yleisesti molemmille, että sellainen tapaus.
Mä tiedän, että rasismi lienee vähän kuin myötäsyntyistä, mutta miksei voida puhua niinkuin täyspäiset ihmiset niin rasismi häviää (jos haluaa) niin keskustelemalla... eikö vaan?
Niin eihän se mustalainen ole sen kummempi kuin valkolainenkaan, samanlaiset tuntee meillä on jokaisella vaikka ne erilailla koetaan. Jokaisessa rodussa on niitä hyviä ja huonoja ihmisiä käytöstavoiltaan.
Mutta niinkin pieni määrä tummia kuin Suomessa on niin että se herättää huomiota enemmän jos joku sen pahan tekkee niin valtaväestö syyttää kaikkia että kaikki tummat on samanlaisia, mutta pitääkö se paikkansa?
Ei pidä, koska tiedän että monet opiskelee ja käyvät työssä niin eihän se silloin pidä paikkaansa nämä syytökset.
Mä tiedän, että osa mun tuttavista ei ole kiinnostunut milläänlailla työnteosta mutta osa taas haluaa tehdä työtä. Samalai tiedän, että osa mustalaisista tekee työtä siinä ku osa ei tee.
Mistä sun mielestä johtuu mustalaisten rasismi? Mun mielestä valkolaisten rasismi johtuu siitä, että se opetetaan meille jo lapsena. Juuri kukaan ei tunne yhtään ainutta mustalaista ja sen perusteella on hyvä sitten pelotella. Mutta ainakin itse kun olen oppinut tuntemaan edes vähän joitain mustalaisia niin kaikki ne opetetut rasismin elkeet ovat joutuneet pohdinnan alle...
Braaavoooo!!!!
Positiivista että pohdit. Ei semmoista maata olekkaan, missä ei asuisi monia muitakin rotuja. Suomi on vasta aivan alkuaskeella ja siksi on kaikki kovin vaikeata. Alku aina hankalaa, mutta elämä muuttuu niin nopeasti, että tulevaisuudessa olemme kaikki mega-multi-kultturelleja.
Niinkuin olen jo palstalla kirjoittanut, että asukkaita Sveitsissä on n. 7.5 miljoonaa joista muun maalaisia 1.9. Mukaan ei ole luettu niitä 200'000 työläisiä jotka tulevat rajalta päivittäin Sveitsiin töihin.
Uskon näin että se ei ole rasisimia mustalaisilta, ennemminkin ennakkoluuloja ja varovaisuutta.
Haavat ovat niin syvällä että on vaikeaa luottaa valkolaisiin.
Jos aina syytetään koko kansaa eikä yksilöa niinkuin valkolaiset keskenään tekevät.
Tälläiset koko kansan syyttelyt ne vain pahentavat tilannetta ja tämä pienen kansan puolustusmekanismi vahvistuu ja vie kauemmaksi valtaväestöstä.
on hienoa, että tuot mielipiteesi ja kokemuksesi julki. Rasismissa - molemmin puolin - on kyse pelosta. Erilaisuuden pelosta. Aiemmin valkolaislapsia peloteltiin sanomalla: jos et ole kiltisti, niin mustalainen tulee ja vie. No samalla tavoin jotkut kaaleet ovat sanoneet lapsilleen: jos et tottele, niin kaajeet vievät sinut. Tällä tavalla on luotu oikein hyvä pohja molemminpuoliselle pelolle ja väärinymmärrykselle.
Ainoastaan tutustuminen nokakkain - juuri kuten Sinulle on käynyt työpaikallasi - voi hävittää typerät ennakkoluulot. Olen itsekin kokenut ennakkoluuloja valtaväestön taholta, mutta vähintään yhtä paljon kaaleitten taholta, koska olen ns. puolikas. Kaikki ennakkoluulot voi jättää omaan arvoonsa, ja kohdata ihminen ihmisenä.
Ihminen on sama iloineen, suruineen, kärsimyksineen ja onnen hetkineen: olipa hän valkolainen, mustalainen, somali, venäläinen, juutalainen ... Tietysti on olemassa stereotyyppisiä käsityksiä kansakunnista ja kansalaisista, eivätkä ne aina ole tosiaankaan tuulesta temmattuja. Italialaiset ja espanjalaiset ovat ulospäinsuuntautuneita, jopa riehakkaita; venäläiset tunteellisia ja uskomattoman isänmaallisia; suomalaiset melankolisia ja synkkiä, mutta myös perinjuurin isänmaallisia (suomalaisissa ja venäläisissä on erittäin paljon samankaltaisuuksia); mustalaiset "hetken lapsia" - joka voidaan käsittää negatiiviseksi piirteeksi, mutta mielestäni positiiviseksi: miksi pohtia huomisen murheita, koska jokainen päivä tuo murheen tullessaan, mutta myös ratkaisun elämän ongelmiin.
Jospa kaikki päätyisivät samaan tulokseen kuin Sinä. Nimittäin, että meidän tulee ottaa jokainen yksilönä. Itselläni on upeita ystäviä valkolaisissa, niin myös kaaleissa. Toivon Sinulle kaikkea hyvää ja Oikein Hyvää Joulua.
t. Mirkku
lompakko ja hyvä ettei mennyt samalla myös henki. lisäksi on muutamia muitakin asioita jonka vuoksi kartan romaneita. tarpeeksi kun tulee paskaa niskaan kyseisen heimon edustajilta niin kyllä siinä menee luottamus vähemmästäkin. Kerran olin grillillä syömässä ja kun tulin sieltä ulos niin oli heti yks manne edessä ja mitään varoittamatta löi nyrkillä naamaan., ton vein oikeuteen ja voitin oikeuden käynnin mutta vahingonkorvauksia en saanut koska ulosottokin totesi hänen olleen varaton.
silti hienot autot yms. valkolaisella sama tilanne ois mennyt siten että olis muuta omaisuutta ulosmitattu jos ei olisi ollut varaa maksaa.
toki mustalaisissa on ihan hyviäkin ihmisiä mutta valitettavasti he hukkuvat näiden paskojen joukkoon kun nää ovat niin paljon näkyvissä. ja valitettavasti en näitä hyviä ole tavannut kertaakaan.
Juuri tästä paskasta me "normaali" ihmisten muottiin mahtuvat romanit kärsimme! Alkaa jurppia oman heimon nämä idiootti edustajat jotka pilaavat muidenkin tien tekemillään töyssyillä
Tunnen itsekin reiluja kaaloja, ja on aina hyvä ettei koskaan ole yleistysten vanki.
Nuo mainitsemasi kulttuurierot eivät ole syynä mustalaisvihaan kuin korkeintaan jonkun promillemääräisen rasistijoukon mielissä..
Joo, hieno juttu ja olen samaa mieltä. Ihmiseen kun tutustuu oikein kunnolla niin ennakkoluulot häviävät, osasta tuleekin hyviä ystäviä rotuun katsomatta.
Todellisien ystävien ja tuttavien kesken rotuja ei katsota ,ei kysellä vaan jokainen on se aito ihminen ,mikä on sisimmässään.