oon saanut tietoon että oisin ollu oikeutettu jonkinlaisen toimentulotukeen jo parisen vuotta... no kaipa se on omakin syy kun ei ole jaksanut ottaa selvää asioista....mutta kyllä osaa vi....aahh
nyt kyllä vi....
pläähhhhh
4394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jaa, sä oot niitä joille pitää kengän nauhatkin vielä varmaan solmia? Pääsetkö sä edes sängystä ylös tai osaatko mennä ite paskalle, ilman että joku neuvoo mitä pitäs tehdä?
"no kaipa se on omakin syy kun ei ole jaksanut ottaa selvää asioista"
Onko se jonkun muunkin syy? Toimeentulotukea voi saada myös takautuvasti muuten.
Takautuvan toimeentulotuen saaminen ei yleensä ole edes tyyliä poikkeus vahvistaa säännön vaan suoranainen vitsi :D
Viitisen vuotta sitten tehtiin tutkimus jossa tutkittiin tt-tuen hakematta jättämistä, eli tapauksia joissa henkilöllä olisi oikeus saada tt-tukea mutta hän ei sitä esim. tietämättömyyttään ymmärrä hakea. Ongelmaan ei katsottu tarpeelliseksi puuttua koska hakematta jääneet määrät olivat yleensä vähäisiä, maksimissaan noin 170 €/kk.
http://www.toimeentulotuki.net
Toimeentulotuki tai osa siitä voidaan erityisestä syystä takautuvasti myöntää toteennäytettyjen toimeentulotukeen oikeuttavien menojen maksamiseen.
Erityisinä syinä, joiden perusteella tukea voidaan myöntää takautuvasti, voidaan pitää sitä, että asiakasta uhkaa häätö, asunnottomaksi joutuminen tai perheen hajoaminen. Tällöin tavallisimpia toimeentulotuessa huomioon otettavia takautuvia menoja voivat olla esimerkiksi vuokrarästit ja sähkölaskurästit.
Eli, jos asiakas on tietämättömyyttään jättänyt toimeentulotukensa hakematta ja sitä kautta joutunut esimerkiksi velkakierteeseen tai jäänyt vuokria maksamatta, niin voi saada ja saa takautuvasti. Tuskin silti monen vuoden ajalta, mutta joltakin ajalta. Lisäksi muistelen lukeneeni KHO:n päätöksen, jossa mainittiin että opiskelijalle oli maksettu huomattavan pitkältä ajalta toimeentulotuet takautuvasti, summa tosin oli pienehkö kuukausittain eikä se muutenkaan ollut itse päätöksen kiistanalainen asia.