http://yle.fi/alueet/hame/2010/12/hpk_ihmettelee_miksi_ottelut_eivat_kiinnosta_2210169.html?origin=rss
HPK:n otteluissa on käynyt selvästi vähemmän väkeä kuin mitä seura on budjetoinut. Kauden ollessa puolessa välissä on Ritarihalliin löytänyt tiensä noin 3200-3300 katsojaa per ottelu. Tavoite oli 3600 katsojaa ottelua kohden.
HPK:n otteluissa on käynyt selvästi vähemmän väkeä kuin mitä seura on budjetoinut. Kauden ollessa puolessa välissä on Ritarihalliin löytänyt tiensä noin 3200-3300 katsojaa per ottelu. Tavoite oli 3600 katsojaa ottelua kohden.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Hieno juttu, että vihdoinkin kansa tajuaa, että huuhaa on pelkkää sirkusta, eikä sinne tarvii mennä pelleksi.Kiinnostus saa vieläkin laskea tuonne 500-600 max. No eiköhän tuleva lama ala tätäkin sirkustelua ja sen yleisöä puremaan. Tuosta lamasta on sentään jotain hyvääkin sanottavaa!!
Ei enää turhasta pysty maksamaan...näin se pitää ollakkin...
Jääkiekkovastaisuus leviää kaupungissa kulovalkean tavoin, eikä ole mikään ihme!!! Kaupungin johtajat ja johtavat kunnallispoliitikot (vielä ennen vaaleja) hyysäävät hpk:ta vastoin veronmaksajien suuren enemmistön tahtoa!!! Edellä mainittujen henkilöiden pitäisi nyt ymmärtää erota tai muuttaa toimintaansa, muuten kehityksestä seuraa hpk:n konkurssi!!! Verorahojen pumppaaminen jääkiekkoon on tullut tiensä päähän ja hpk:n pitää sopeuttaa toimintansa sille tasolle, mitä se onnistuu keräämään yksityiseltä sektorilta; tämä tarkoittaa todennäköisesti MESTIS-TASON KIEKKOA HÄMEENLINNASSA JATKOSSA!!!
Se on aivan sama paljonko lipputuloja kerholle tulee,jos talous menee miinukselle,kyllä kaupunkilaiset maksaa.Minulta eivät saa pennin pyörylää.
Kerholla menee hyvin , ainakin auttajien puolesta . Kyllä " Jorma " , Tapani , Juha , Tapio ja Harri tekevät työtä ettei seura mene selvitystilaan . Jos ei muu auta niin tehdään keväällä halliin vähän isompi remontti ja samalla tehdään pieniä tilisiirtoja . Toinen juttu , tietääkö kukaan , että kuinka paljon Kerho joutuu maksamaan peli-illasta ja harjoitustunneista ? Hitto , kun tietäisi , että kuinka paljon joutuvat maksamaan esim. Ilves , Tappara , Kärpät ja Ässät . Siinäpä olisi tutkijalle töitä kerrakseen . Pelkäänpä , että Kerhon maksut on merkattu tilille " salainen ".
Eksyin tänne palstalle kun tuolla Hämeen Sanomien palstalla tätä mainostettiin ja huomasin heti että tällä palstalla viettää aikaa kaikki valittajat. HPK:n tukeminen on kaupungille kannattavaa, koska HPK tekee Hämeenlinnaa tunnetuksi ympäri Suomea. Esimerkiksi uusi satoja henkilöitä työllistävä autokauppa tulee tänne HPK:n myötä syntyneiden kontaktien ansiosta. Seura itse työllistää suoraan ja välillisesti kymmeniä ihmisiä. Jääkiekko on myös erittäin hyvä harrastus ja pitää monet nuoret pois pahanteosta. Siispä voisin väittää että jokainen HPK:hon sijoitettu euro tuo itsensä takaisin kymmenkertaisena.
Sanon kaikille valittajille että muuttakaa muualle jos täällä on asiat niin huonosti kuin väitätte. Hämeenlinnan kaupunki saa olla erittäin tyytyväinen kun on saanut taitavia henkilöitä johtoonsa. Kaikkialla ei asiat näin hyvin ole kuin täällä.
HPK:N ystävälle sen verran että kyllä HPK vamaan tuo hyvää Hämeenlinnalaisille mutta jos se on nielu joka syö samalla peruspalveluista on oikeutteuttua jos kansa purnaa. Jos HPK tulisi toimeen omillaan homma olisi OK.
Nimimerkki HPK:n ystävä. Nämä henkilöt ovat potenttiaalisia veronmaksajia ei valittajia. Sinua yksisilmäinen ressukka, et taida ymmärtää sitä, että tässä kaupungissa harrastetaan paljon muitakin lajeja kun tuo veroeuroilla pyöritettävä jääkiekko. Edelleen sinulle yksisilmäinen kiekon ja juottolan ystävä voin sanoa, että Hämeenlinnalaisista 96% ei ole kiinnostunut tästä lajista. Joten eipä nyt sentään näin suuri joukko lähde tuon sirkuksen, HPK:n takia muuttamaan muualle. Helpommin käy se, että siirretään tämä verorasite, vaikka Hollolan Öllölään ja hallista tehdäänkin omillaantulevan salibandyä harrastavien pelikenttä, se muutostyö ei paljon maksa. Saihan Suomi lajista juuri maailmanmestaruudenkin..Mietippä tätä yksisilmä??
Miksi itse sitten jatkoit valittamista ???
Katso Hämeen Sanomien keskustelua - kuka on useinmiten jutun aloittaja?? Vastaan, ellet hokaa itse -se on Toimitus- sitoutumaton ?
Seuraa nimimerkkejä - ketkä siellä keskusteklevat, samat jutusta toiseen. Ehkä niitä hyväosaisia. Onko osanotto vilkasta? Onko. Miksiköhän.
Oltko lehden leivissä ? Kenties HpKnkin.
Pitäisiköö mielestäsi tyytyä kaikkeen. Tiedäthän - vaikeminen on myöntymisen merkki- siis tyytyväiset vaikenee. Ota siitä.
jäähallin sotkuista että suosion lasku on alkanut,lisäsin siihen vielä Aina konsernin osan Hämeen Sanomat ja keskustelupalstan rek,pakko,kyllähän jokainen kirjoittaja vastaa kirjoituksistaan,ettei mielipiteen ilmaisua tarvitsisi valvoa ns,viralliselta taholta kuten Koreassa.
Onhan palstan pitäjällä päätäntävalta,mutta onko ne enää mitään mielipiteitä,jos kirjoittaessa täytyy miettiä että miellyttääkö tämä mielipide Moderaattoria,ja siten yrittää muokata tekstiä sen mukaisesti.
HPK Hävisi taas kerran, ei mikään ihme kun ei kiinnosta.
http://yle.fi/urheilu/lajit/jaakiekko/sm-liiga/2010/12/tappara_on_terasta_60_minuutin_jalkeen_2213222.html?origin=rss
Viimeisessä kotipelissäkään ei ollut kun vajaa 3000 katsojaa.Syyksi Häsan sivuilla kirjoitellaan että televisiointi veisi katsojat,kyllä syyn saa hakea aivan muualta.Jäähallin talouden epäselvyydet,Hämeenlinnan ja kerhon kytkökset,jäähalliyhtiön ja kerhon kytkökset,nämä ovat syyt miksi katsojat vähenee entisestään.Itse en mene yhteenkään peliin ennen kun nämä asiat on selvitetty,luulen että moni muu on ajatellut samalla lailla,tähän johtopäätökseen tulee kun seuraa katsojien laskevaa määrää.
Juuri näin on käynyt meillekin. Muutettuamme tänne, pidimme HPK:ta ja lätkää ihan hyvänä juttuna. (Emme sen takia tietenkään muuttaneet tänne, vaikka Hassinen haluaakin niin uskoa.) Mutta sen jälkeen, kun tajusin, että täällä, viimekädessä, pyöritetään liigakiekkoa veronmaksajien varoilla, ja että päättäjät kieroilevat jemmatessaan rahoja seuran käytöön, meni kiinnostus koko lajiin. Aloin katsoa peliä kriittisellä silmällä, sen ympärillä oleva kaljanhuuru, nuuska ja tappelunnujakat lisäsivät lajin vastenmielisyyttä. Ja avot, nyt en pidä koko lajista. Että, kiitos vaan Hämeenlinnan päättjät! Varsinaisia lätkän mainosmiehiä ja -sareja.
Jos ja kun kerhon kotipeleistä jää näitten epäselvyyksien takia vaikka 100 katsojaa per ottelu,summa on pelkällä seisomapaikkalipun hinnalla vähintään 30000 eukkia muut oheistuotteet päälle,esim kalja.Vaikka mitä sen on väljä vaikka tulot vähenee,kyllä Hämeenlinna maksaa.
Tämä summa oli 100 katsojalta vuodessa.
Nämä seikat juurikin saa kansan häipymään peleistä. Omituinen kähmintä ja salailu sekä veroeuroilla puuhastelu on vienyt koko hengen kansalaisiolta. Tämä ei palaudu ennen kun HPK- puolue puretaan ja mylläri vaihdetaan oikeaan henkilöön, kato tulee jatkumaan täst edeskin. Ketä muuta SM tason joukkuetta tuetaan verovaroin, tämä ei ole missään bmielessä oikein...
Rita elvisteli taas kerran HäSa:n sivulla tuota katsojien katoa. Eipä kannata paljon ihmetellä kun halliyhtiön ja HPK:n kytkökset ovat niin sekaisin ja selvittämättä tavalliselle katsojalle. Ei hämäl
äiset niin tyhmiä ja sokeita ole, ettei tuohon "röröstelyyn" reakoisi. Hyvä näin...
joo kyllä toi HPK:n touhu on ihmeellistä venkoilua. Kannattaiskohan ottaa mallia Jokereista.
Ilta Sanomat kertoo näin 14.12.2010 lehdessään.
HPK tarvitsisi kuulemma joululahjaksi,nippu lottokuponkeja.Urheilupuoli on kovassa kurssissa,mutta seuran talous tarvitsisi sähköiskun.
Te voitte täällä itkeä mitä haluatte mutta mä kerron totuuden miksi ihmiset ei mene kerhon peleihin niin paljon kun odottais:
- Lipun hinnat liian korkeat
Vertaan sitä siihen jos kesällä Ahvenistolla näkee 10e koko päivän tapahtumia ja tässä maksetaan noin kahdesta tunnista 10e. Ja siihen vielä päälle hifk/jokerit lisä niin huh. Plus vielä lippupalvelun hinnat päälle.
-Tunnelma surkea
Liian paljon istumapaikkoja. Se todellinen rymyyjäsakki pysyy pois kun ei ne halua istua. Äskettäin oli tv peli. Eihän siellä ollu ketään paikan päällä ja tunnelma senmukainen. Liian monelle kermaperseelle tehty istumapaikkoja.
-Lauantaipelin alkamisaika
Mua ei ainakaan kiinnosta lähteä enää klo 18.30 alkavaan peliin.
-Liian paljon pelejä
Niitä sopis vähentää kyllä.
- Yleinen kiinnostavuus
Ei se vaan nyt nappaa. Mikään sirkustouhu ei kelpaa eikä saa mua lähteen paikan päälle. Perustuote pitää olla kunnossa. Sitä ihmiset sinne tulee katseleen.
Veikkaanpa, että tänä päivänä seuraan ei "valu" enää (vero)euroja samalla tavalla kuin ennen kontrollia....
Hämeenlinnassa Vattenfallille, samaa tauti on tarttunut Aina konserniinkin joka on ottanut mallia sähköyhtiöstä,mutta Vienstintävirasto on ollut tarkkana ja hoitanut virkaansa sekä antanut huomautuksen nettiyhteyksien hinnoittelusta Ainalle loppukesänä -10.
Nykyinen halli on remontista huolimaata aivan surkea lato, jääkiekon katsojalle. Kaljanjuojat saivat lisää tilaa, mutta katsomossa on ihan yhtä surkeaa kuin aina ennenkin. Tulostaulua ei kaikilta paikoilta edes näe, jos sen näkee sen kuva on suttuinen, on varmaan väärän kokoinen tai väärällä korkeudella. Muutenkin pelin seuraamisessa olisi kiva tietää esim. jäljellä oleva peliaika. Tulostaulua ei osata käyttää viihdyttävästi, missä esim huumori ja kannustus? Kuulutuksista ei saa selvää. Penkit ovat jotain ihme paskastuvaa villaa. Osassa ns. uusista istumapaikoista ei mahdu istumaan polvet suorassa. Olihan varmasti kallis se remonti, muttei tuonut jääkiekion ystävälle mitään. Halliin rakennettiin vain uudet lasiseinät. Ja pari kaljahanaa. Nehän ne perusasiat. Miljoonien tuet kaljanjuojille. Varsin fiksua väkeä teillä siellä halliyhtiössä töissä!
Nykyinen kunniapuheenjohtaja onkin varsin reilu. Siirsi tyylikkäästi omat mokansa seuraajan vastuulle. Eiköhän suhteet kaupungin verorahoihin ole edelleenkin välillisesti suorat. Kivaa että on paljon kavereita, saa näköalaa asioihin, oi voi voi
Kunniapuheenjohtaja?? Kuka?
Miten niin: "suhteet kaupungin verorahoihin ole edelleenkin välillisesti suorat".
Ei kai hämeenlinnalaiset ole niin tyhmiä että maksavat liigakiekkoa veroeuroista? Ootte Hämeessä kyllä aika hitaita, muualla on toiset kuviot olleet jo pitkään....
Hah Hah Hah Hah Hah
ja maksetaan mitä pyydetään,kuten vattenfallille sekä Ainacomille ylihinnoitetuista nettiyhteyksistä,enkä ole palstalla huomannut yhtäkään postausta asiasta,ollaan senverran hitaita maksellaan vaan,,,tosin itse en maksa enää,kiitos viestintävirastolle.
Se on totta että tyhmiä ollaan täällä HÄMEENLINNASSA.Vattenfallille myytiin kannattava sähköyhtiö,siitä kiitos sen aikaisille Hämeenlinnalaisille valtuutetuille.Kymmenen vuotta Vattenfall on rahastanut meitä tyhmiä.Nyt kuulemma nämä hurrit ovat myymässä koko suomen toimintansa,tottakai myy kun pitäisi ruveta investoimaan.
HPK:n voisi myydä vaikka Romanialaisille, niin päästäisi vihdoin eroon tuosta veronmaksajien rasitteesta. Kuitenkin myllärille monoa ja nopeasti... mielummin ennen myyntiä....
Onko tosiaan niin, että kaupunki on osana rahottajana joukkuetta??
Jos näin on, niin tämähän ei ole mitenkään ymmärrettävissä ja se on jopa raukkamaista. En itse kannattaisi tuollaista joukkoa...
jaa onko?, ei kun meidä ry pyörii makkaran myynnillä, ja hassinen leipoo pullat kun saa remonttihaalarit pois, sai juuri katon maalattua...ja ihan ilman tikapuita.
Ei ihme kun taas luki Tj haastattelua lehdestä yleisöluvuista.
Jotenkin EDELLEEN paistaa läpi tämä ylimielisyys et ei meissä oo mitään vikaa. Sm liigan tilastoista 16 ottelua ja vain kolme kertaa yli tavoitteen (3600) kuitenkin Tj ei ole huolissaan kun ollaan vain n 100 per peli jäljessä
Sm liigan tilasto ylöisömäärästä kertoo aivan toista n.315 per peli vähemmän Näinkö meidät saadaan palaan peleihin 100 ON AIVAN ERI KUIN 315 tai lippuluukulla lipun hinta 2,00
Kohta on kerhon talous kunnossa.eiköhän jauhopää ja muut järjestelee asiat.suoraan sanoen vituttaa tämä kerhon touhu.
Kerholla 250000 ekee maksamatta halliremontista,pitääkö paikkansa,jos pitää arvatkaa maksaako.
Pitää paikkansa. Mutta niinkun täällä kaikki tuntuu tietävän, niin ei tarvi takasin maksaa, otetaan verorahoista. Mun puolesta antaa palaa.
Mitenkäs on niiden vaalirahalahjoitusten laita - naislentopallokin lahjoitti useampia tuhansia tunnettujen tahojen kampanjoihin ilman että urheilijoille asiasta kerrottiin.
Nyt persut heti tutkimaan onko 250000 kaupungille maksamatta.Rahat heti kaupungin kassaan että saadaan vanhuksille uusia vaippoja sekä homekoulut korjattua.
Heippa iiskotti.
HPK on varsin pienellä budjetilla hyvin menestynyt liigassa hyvin, tuonut lähimenneisyydessä yhden mestaruuden ja kymmenkunta mitalia ynnä paljon positiivista imagoa HML'lle. Millä summalla vuodessa veronmaksajat tukevat seuraa, kertokaa se, niin voidaan suhteuttaa asioita ja ottaa kantaa. Aikanaan pitkäaikaisella pj'lla Harri Lintumäellä oli silmää kehittää seuraa, silmää valita hyviä valmentajia, mm,. Jukka Jalosen ja potentiaalia omaavia nuoria, mutta vielä edullisia pelaajia alemmasta sarjasta sekä joitain ulkomailta. Monine alempien nuorisosarjoineen HPK toimii myös lasten ja nuorten kasvattajaseurana, tarjoten lapsille ja nuorille hyvän harrastuksen, hyvää liikuntaa ja joukkuepeaamisen oppimista, mikä on tärkeää ihmiselle myös nykytyöelämässä. Kaupunkilaisilla ei pitäisi olla kuin hyvää sanottavaa HPK'sta.
Ei tunnu ensi tortain pelit kiinnostaa,on todella vähän lippuja myyty.
Ei kiinnosta ihmisiä ei, tänä vuonna uusi katsojaennätys 3931 per ottelu. Onko Hämeenlinnassa muita viikoittain toistuvia tapahtumia, jotka vetää vastaavaa massaa liikkeelle?