Hei! Olen 18-vuotias nuori nainen, joka kärsii ruusufinnistä. Ruusuni on hyvin aaltoileva, joskus iho on täysin tasainen, joskus taas punaisia näppyjä ja läiskiä ilmestyy kuin tyhjästä. Kuumassa ja pakkasessa naamani on poikkeuksetta hyvin punainen. Kokeiltu on Nizoral -niminen antibiootti, mutta ruusu uusi jo kuurin aikana. Elidel -nimisestä voiteesta on ollut hieman apua, kuin myös Rosazol -voiteesta, joka joskin kuivattaa ihoa suht. paljon. Nyt on meneillään Tetralysal -kuuri, jonka toivon auttavan.
Mikä teillä muilla ruusufinniä sairastavilla on auttanut? Joku tietty antibiootti, voide, vai kenties luontaistuotteet? Kaikki vinkit ja apu on enemmän, kuin tervetullutta. Onko alkoholilla ollut pahentavaa vaikutusta ruusufinniinne? Tympäisee koko sairaus ja pahasti.
Mikä teillä muilla ruusufinniä sairastavilla on auttanut? Joku tietty antibiootti, voide, vai kenties luontaistuotteet? Kaikki vinkit ja apu on enemmän, kuin tervetullutta. Onko alkoholilla ollut pahentavaa vaikutusta ruusufinniinne? Tympäisee koko sairaus ja pahasti.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Heippa! Minulla on ollut ruusufinni vuosia, mutta sain hoidettua sen vasta noin vuosi sitten Rozex-geelillä. Olen syönyt aiemmin tetrasykliinejä sekä käyttänyt kaiken maailman voiteet ja hoidot. Niistä ei ollut kuin haittaa. En saanut diagnoosia ruusufinniin aikaisemmin vaan puhuttiin vain lievästä aknesta. Käytin ensin Rozex-voidetta, joka auttoi kyllä mutta oli liian paksua iholleni. Se vaihdettiin geeliin, jota käytin ensin koko kasvoille aamuin illoin ehkä kuukauden, sen jälkeen vain öisin ja paikallisesti päivällä vielä viikkoja. Nyt kasvot ovat puhtaat, niihin tulee vain silloin tällöin ihan tavallinen hormonifinni tms. Parhaiten auttaa auringolta suojautuminen, meikin käyttö (ehdotonta hyötyä pakkasella), ja hien huuhtominen heti iholta. Saunassa en käy ollenkaan. Jos esim. lenkillä hikoilen, kasvot tulevat edelleen aivan kirkkaanpunaisiksi, mutta siitä ei kehity finnejä kun peseydyn välittömästi. Olen alkanut syödä jatkuvasti D-vitamiinia, koska en kesällä juuri oleskele auringossa, toivon sen vahvistavan myös ihoani, joka on kärsinyt aika tavalla. Jos lääkevoide tuntuu auttavan, kannattaa käyttää sitä kuivamisesta huolimatta ja yrittää hoitaa ihoa itselle sopivan tuntuisella perusvoiteella. Minulle sopi tuolloin Aqualan-L, jolla myös pesin kasvot vedellä huuhtelemalla. Tällä hetkellä käytän Widmerin voiteita, jotka sopivat minulle hyvin. Alkoholista en osaa sanoa, koska juon vain kerran pari vuodessa. Yritä kestää, toivottavasti saat ongelman hoidettua.
Kiitos paljon neuvoista! Haluaisin vielä kysyä, onko ruusufinni pysynyt kokonaan poissa tuon vuoden ajan? Ja oletko huomannut, että jollain muulla elintarvikkeella (mm. kahvi ja mausteet) olisi ollut huonontavaa vaikutusta ruusufinniin?
Ruusufinni on pysynyt poissa, joskus tooosi harvoin on ilmaantunut näppy, jota arvelen ruusufinniksi. (Ne kun ovat ainakin minulla erilaisia kuin "tavalliset" finnit) Niihin olen heti laittanut jäljellä olevaa Rozexia ja finni on lopettanut sen hirveän kirvelyn ja häipynyt. Kasvoni tulevat edelleen helposti punaisiksi ja myönnetään, että pelkään mahdollista tulevaa kuumaa kesää. Kyllä se rajoittaa elämää jollain tavalla varmaan loppuikäni. Ei saunaa, ei pakkaskävelyjä, ei rantalomaa, ei edes kotimaan aurinkoa. Aina täytyy vähän miettiä, mitä aikoo tehdä eikä se jatkuva aurinkosuojan käyttö niin mukavaa ole. Sitä en kyllä ole huomannut, että mausteet vaikuttaisivat, käytän melko paljon ajoittain tulisia. Kahvikin on minulla niin vähällä käytöllä, korkeintaan kolme kuppia päivä, etten oikein siitäkään tiedä.
joo, on ärsyttävä vaiva, itsekin kärsin siitä jonkin verran, punotusta on hankala hallita.
olen itse käyttänyt näitä, joltisenkinlaisella menestyksellä. vaiva ei täysin ole poistunut, mutta hillitsee punoitusta hyvin.
http://www.iherb.com/Derma-E-Pycnogenol-Redness-Reducing-Serum-2-fl-oz-60-ml/10870?at=0
http://www.iherb.com/Reviva-Labs-Spider-Vein-Rosacea-Day-Cream-with-Vitamin-P-1-5-oz-42-g/16658?at=0
tuosta jälkimmäisen kokeilusta ei ainakaan lompsa kovin kärsi.
postikulut suomeen ovat 4 taalaa, ja ne saa kuitattua jos tilaa ekaa kertaa koodilla NEM055 (toi keskellä oleva on siis nolla) 1 taala jää vielä alennukseen itse tuotteesta.
Kiitos kaikille neuvoista!
Tetralysal -kuuri toimi viikon ajan, mutta nyt on naama taas huonona. Näppyjä puskee ja silmänalusia kuumottaa, mistä ihmeestä nyt on kyse? Onko kellään muulla toiminut kyseinen antibioottikuuri?
Tilauksessa on tällä hetkellä Bionin tuotesarja, joka on suunniteltu juuri Rosacea -iholle. Onko kellään tästä kokemusta? Netistä löysin paljon kehuja, kuin myös haukkuja. Onko kukaan kokeillut Roacuttan -kuuria ruusufinniin, onko toiminut?
_Kaikki_ mahdolliset neuvot ovat enemmän, kuin tervetulleita. Alan olla todella epätoivoinen.