Auttaako pesu?

hnjtyjnnd

Olen monesti miettinyt, että auttaako jos kerran viikossa viel näin talvisaikaan auton pikapesuun parhaalla mahdollisella pesulla ruosteen alkamisia? Onko järkeä? Nytkin kun on lunta maassa ja teitä suolataan niin auttaako se auton pesu kerran viikos pitämään suolat pois ettei ruostetta pääse syntymään ? Kiitoksia vastauksista! =)

10

3473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että pesusta

      näissä olosuhteissa on enemmän haittaa kuin hyötyä.
      Nimittäin millään ei voi estää etteikö vettä menisi niihin lukuisiin
      (pistehitsattuihin) kahden pellin saumoihin ja pallistuksiin joita
      auto on täynnänsä ja sitten kun se pakkasessa jäätyy repii joka
      pesun jälkeen aina sitä saumaa enemmän ja enemmän auki ja ruoste
      siellä sitten vasta pääseekin muhimaan.
      Varsinkin seuraavana kesänä.

    • suolauslopetettava

      Eihän se suola ehjän maalipinnan läpi mee joten ulkopuolinen pesu on aika turhaa. Jos on paljas pohja niin sen pesu vois auttaa mutta jos on massattu tai öljytty niin pohjan pesu helposti poistaa sen suojan. Juuri raoista ja peltien välistä se ruostuminen usein alkaa, sellaisista paikoista mihin ei pesulla pääse.

      • Blue 64

        Ehdottomasti kannattaa pestä.Ei se suolamössö siinä auton maalipinnassa hyvää tee.Vielä pahempi maalipinnan tuho on lian mukana olevat metallihiukkaset jotka ruostuvat maalipintaan kiinni ja ajan mittaan maali vaurioituu pysyvästi.Säännöllinen kunnon käsinpesu pidentää ehdottmasti auton ikää,auton maalipinta on ehkä auton kallein osa sekä on lähes mahdotonta saada jälkikäteen saman tasoista maalausta kuin tehdasmaalaus .Suomen talvessa harjattomat pesut ovat lähinnä vitsi kuin myöskin maalipinnan täysin pilaavat harjakoneet.Kannattaa verrata ammattiliikkeen tekemän kunnollisen käsinpesun hintaa automaattipesun hintaan ero on autoilun kokonaiskustannuksissa täysin merkityksetön. Kunnollisen käsinvahauksenkin saa noin bensatankillisen hinnalla.


      • The mousetrap
        Blue 64 kirjoitti:

        Ehdottomasti kannattaa pestä.Ei se suolamössö siinä auton maalipinnassa hyvää tee.Vielä pahempi maalipinnan tuho on lian mukana olevat metallihiukkaset jotka ruostuvat maalipintaan kiinni ja ajan mittaan maali vaurioituu pysyvästi.Säännöllinen kunnon käsinpesu pidentää ehdottmasti auton ikää,auton maalipinta on ehkä auton kallein osa sekä on lähes mahdotonta saada jälkikäteen saman tasoista maalausta kuin tehdasmaalaus .Suomen talvessa harjattomat pesut ovat lähinnä vitsi kuin myöskin maalipinnan täysin pilaavat harjakoneet.Kannattaa verrata ammattiliikkeen tekemän kunnollisen käsinpesun hintaa automaattipesun hintaan ero on autoilun kokonaiskustannuksissa täysin merkityksetön. Kunnollisen käsinvahauksenkin saa noin bensatankillisen hinnalla.

        Aloittajahan kysyi kannattaako pesu kerran viikossa? No ei varmaan kannata, hiemankin parempi pesu maksaa noin 20€ ja kerran viikossa tehtynä kustannus vuodessa 1000€. Ei ihan pikkuraha.

        Sen sijaan auto kannattaa pestä hyvin keväällä ja syksyllä ja vahata kunnolla. Autoa ei ole mitään järkeä pestä liian usein, se on ihan tuhlausta. Talviaikaan pesen auton käsin 2-4 kertaa, riippuen vähän keleistä. Kovemmalla pakkasella en pese koskaan.

        Sellaisiakin automerkkejä vielä on jotka eivät ruostu käsiin ilman jatkuvaa puunaamista, kannattaa harkita.


    • fjiutjhbj

      Jos ruostuminen on jo alkanut, runsas peseminen on varma keino nopeuttaa sitä. Kuluttaa vain suojaavan vahakerroksenkin pois kiveniskemien ja muiden ruostuvien kohtien päältä.

      • xyz34drs

        kestovahauksen jälkeen, että vaha kestää pitempään, jos auto pesee usein. Pesuksi tosin suositeltiin käsinpesua.


    • ....

      Kannattaa varmasti.

    • fakta on

      Siinä on resepti joka toimii jos ruosteelta haluaa suojata.

    • Just joo

      Mitä sitä pintapuoltakaan miettii jos ei kerran se auton alustakaan mene miksikään, vaikkei sille tekisi mitään!
      Näin siitä ainakin puhutaan täällä ja selitellään kuinka hyvin alusta kestää takuuvarmasti ilman mitään lisäsuojaa.

      Selittäkääs se sitten, miksi hyvin maalattu pintapuoli menee huonoksi mutta alustan jopa pelkästään pohjamaalattu tai ainakin heikosti maalattu pinta kestää lähes ikuisesti ilman mitään, vaikka saa kivisadetta ja suolavettä niin että piisaa?!

      Joku tolkku näihinkin juttuihin.

    • .

      Kerran viikossa alkaa mennä jo vähän harrastuksen piikkiin, kerran kuussa on ollut ainakin täällä aivan riittävä tahti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      143
      3129
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1727
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1384
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1201
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe