Uros marsujen omistaja

Manu ja Mauno

Otettiin kaksi uros marsua noin viikko sitten meille asumaan ja tosi hyvin on menny, kun ovat olleet pienestä asti yhdessä. Ainut ongelma on se että toinen kiipeä jatkuvasti toisen selkään ja yrittää "paritella". Ja tuntuu ettei tää toinen osapuoli aina tykkää kun vikisee niin paljon. Onko kenelläkään mitään tietoa miksi? Muuten tulevat siis todella hyvin toimeen. Ovat kuin paita ja peppu :)

2

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PiHa

      Ihan tavallista urosten touhuilua. Tavallaan välienselvittelyä, jossa vahvempi eli astuva yrittää määrätä, kuka on pomo. Alle vuoden ikäisillä marsuilla hyvinkin tyypillistä, meno yleensä rauhoittuu vanhemmiten tai kun toinen on selkeästi johtavassa asemassa. Tyttömarsua ei kannata esitellä niille missään vaiheessa, muutoin ystävyys kääntyy tappeluksi. Jos poikapari on sopuisa, eli toinen on alistuvampi, niin tulevat usein paremmin toimeen keskenään kuin tytöt. Pientä nahistelua saattaa joskus olla, mutta pojat on poikia.

      • Manu ja MAuno

        Kiitos tästä vastauksesta :) Eli ei tarvii olla huolissaan :D Kyllä ainaki näyttäis olevan selvää kumpi on pomo ja kumpi se altavastaaja :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1790
    2. 117
      1300
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1120
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1019
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      56
      972
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      940
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      245
      923
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      796
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      789
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      179
      760
    Aihe