Olen työskennellyt ravintola-alalla 15 vuotta. Minua ihmetyttää miksi lesbot lähes poikkeuksetta
käyttäytyvät törkeästi? Haastetaan riitaa,rääytään,muita ihmisiä halveksitaan. Usein ulkonäkökin tärvellään
kynityllä kampauksella ja mauttomalla pukeutumisella. Siinä porukassa on jotain pahasti vialla.
Homomiehet taas käyttäytyvät hyvin. Heillä ei ole yleensä mitään tarvetta suureen ääneen julistaa
seksuaalista suuntautumistaan, eivätkä he näytä vihaavan ei-homoja samalla lailla kuin lesbot.
Olemme sitä joskus ravintolahenkilökunnan keskuudessa pohtineet, ja yleisin arvio on se, että
lesbot ovat munan puutteessa.
käyttäytyvät törkeästi? Haastetaan riitaa,rääytään,muita ihmisiä halveksitaan. Usein ulkonäkökin tärvellään
kynityllä kampauksella ja mauttomalla pukeutumisella. Siinä porukassa on jotain pahasti vialla.
Homomiehet taas käyttäytyvät hyvin. Heillä ei ole yleensä mitään tarvetta suureen ääneen julistaa
seksuaalista suuntautumistaan, eivätkä he näytä vihaavan ei-homoja samalla lailla kuin lesbot.
Olemme sitä joskus ravintolahenkilökunnan keskuudessa pohtineet, ja yleisin arvio on se, että
lesbot ovat munan puutteessa.
Vastaukset 33
Vanhimmat
siis tunnistavasi lesbot muiden ravintola-asiakkaiden joukosta?
Tämä on niin väsynyt provo mutta jaksan nyt kuitenkin vielä.
Jotkut rekikset on ehkä kuvaamasi kaltaisia mut me femmet ei erottauduta heteroista, ei ulkonäön eikä käytöksen osalta.
Ei munaa mulle, muuta kuin keitettynä tai paistettuna ;)
duunis jossai räkälä kuppilass nii asiakaatki on yleesä kuvailemaas alkokamaa,mut viksummas paikas ei kukaa normi lesbokaa erotu massasta väitän mä.
Osa naisista on sellasia. Heteroissakin. Onneksi en käy ravintoloissa = )
Olen kuullut täällä Helsingissä monesti taxikuskien välttelevän homomiesten kapakkaseutuja kun homomiehet kuulema tappelevat aika usein. Monesti myös femmelesboja ei voisi millään tunnistaa päällepäin, meitä lesbojakin on jokaa yhteiskuntaluokassa. Tosin en itsekään lesbona ymmärrä miksi joidenkin naisten pitää näyttää mahdollisimman rumilta.Minua femmelesboa on toisinaan tultu haukkumaan ja haukkujana ovat olleet homomiehet tosin kyllä homomiehissäkin on ihan mukaviakin yksilöitä.
ihan pokelle, siksi teitä sanotaan Kehoiksi, ne Aivot on sitten muissa hommissa. En edes viitsi vastata sun onnetomaan pohdintaan koska se vain osoittaa että olet seissyt pakkasessa ilman pipoa ihan liian kauan, tarkoitan sitä todella, ihan liian pitkään.
No yritä ny lollo vähän edes laittaa jotain samaa levyy pyörimään.
mitään plussaa, ku lolotzille piti pistää!!! Et sun plussa kuuluu lolotzolle, ettäs tiiät :P
lollo(ferrari) jauhaa, jauhaa, jauhaa ja jauhaa. Se tahtoo jauhaa jauhaa...... It´s so funny = D Kiitti pointseista lollon muija! XD
en ole lollon muija!
Kiitti vaan miinuksesta :P Mut itelle plussan laittaminen se vasta on lol! :D
kyllä juurikin sille naistyypille jonka Keho kuvaili, mähän kohta pyydän Keholta jopa anteeksi koska taisi löytyä elävä todiste. Jos mä sua jotenkin ärsytän niin huutele mulle, sun pieni kynitty pää hajoaa jos koitat huudella joka pöytään. Katotaan nyt sitten miten ilkeä ja monilevyinen sä osaat olla, toistaiseksi olen nähnyt vain Kehon kaltaista huonoa provoa joka ei edes saa mun levyä pyörimään.
Termiä lol -käyttävät ihmiset ovat teinejä ja pissiksiä. Mutta suotakoon se myös kaltaisillesi "wanna be" aikuisille. XD
mutta mikäs se sitten siellä on?Onko sulle tullut hymiöstä XD, jotain kiksejä joskus?Ja nyt yrität taas:P
Ei muuten, mut että noin paljon niitä pitää laittaa.Eikä yks, kaks tai korkeintaan kolme riitä?
Vai kuvaako niiden määrä sun promillemäärää?
Pyöritä, pyöritä elämää oman napas ympärillä! Sä lankeat niiiiiiiiiiiiin hauskasti kaikkeen provoon!
säkin just teit.
etsii itseään. :-)
ei vittu ootte ootte ihmiset kassalla
Katkeran heteroäijän säälittävä provo..ettekö jo vihdoinkin tajua että teillä äijillä ei ole mitään saumaa lesbomaailmaan, ei missään muodossa.Voin kuvitella että tämänkin ketjun aloittaja on käynyt ruinaamassa seuraa tuolta lesbosätistä ja kun hänet on sieltä ajettu häntä koipien välissä ulos niin nyt purkaa vihaansa täällä..noh, mitä muutakaan voi heidänlaisiltaan odottaa!!
Tässäkin ketjussa minua ryhdyttiin heti solvaamaan. Tuo sama käytös on päällä joka paikassa missä nämä ladyt liikkuvat. :-) Ja tuolle edelliselle kirjoittajalle sanoisin, että nämä ulkoisesti itsensä rumentaneet lepakot
kusevat hunajaa, jos joku alfauros osoittaa niitä kohtaan kiinnostusta.
metsä vastaa..........
Ai, sä oot pokena "joka paikassa jossa nämä leidit liikkuvat" ? :D
Tai sitten vapaalla ollessa seuraat ja vakoilet "joka paikassa jossa nämä leidit liikkuvat"!
Hyi hyi tuhma pervopoke!!!
Mä en ihmettele, että sua ruvettiin solvaamaan, koska tuo aloitusviestisi ei ollut mitenkään kauhean nätti. Varsinkin tuo viimeisin lauseesi oli töykeä lesboja kohtaan. En osaa sanoa juuta enkä jaata siihen, voivatko lesbot olla sen aggressiivisempia kuin muutkaan. Ehkä kiinnität vain enemmän huomiota niihin lesboksi tunnistamiisi naisiin?
Jos et vielä ole tajunnut, niin lesboja ei kiinnosta se muna, eivätkä he ole muutenkaan kiinnostuneet miehistä seksuaalisella tasolla. Lesbot siis pitävät naisista, eikä naisilla ole munia. Vai kärsitkö ehkä itse joskus niin pahasta munanpuutteesta, että tiedät kokemuksesta sen tekevän äkäiseksi?
Nyt alkaa melkeinpä hävettää pokekollegan lapsellinen käytös.
Huvittaa silti lähinnä tuollainen yleistäminen, varsinkin kun tietää ettei suurin osa kyseiseen ryhmään kuuluvat ihmiset käyttäydy kuvaamallasi tavalla.
Tiedät sen varmaan itsekin tai sitten olet aika tiedostamaton tyyppi.
Että yritäs nyt hyvä ihminen vähän ryhdistäytyä ettet vedä meitä kaikkia pokeja alas.
Toimin sossussa vahtimestarina ja lepakot on oikea riesa. Heillä ei ole mitään velvollisuuksia.
Ainoastaan oikeuksia.
Jos suhtaudut halventavasti ja alaspäin katsoen joihinkin ihmisiin, luuletko että he kiittävät ja hymyilevät sinulle kauniisti? Ei, oli sitten kyse lesboista tai aivan kenestä tahansa, ei tällä palstalla eikä muussa elämässä.
Tietysti missä tahansa ihmisryhmässä on hankalia yksilöitä jotka haastavat riitaa, mutta ei tarvitse yleistää koko ryhmää samanlaiseksi. Ja mitä siihen pukeutumiseen tulee, katsoppa tarkemmin, täysin samanlaisia vaatekappaleita voi olla monellakin baariin tulevalla mieshenkilöllä, ovatko nekin mauttomia? Ilmeisesti haluat vain naisten miellyttävän sinun silmääsi, eli pukeutuvan naisellisesti. Lesboilla ei ole tarvetta herättää miesten kiinnostusta, ei pukeutumisella eikä muutenkaan.
Suurin osa kavereistani on heteroita, miehiä enimmäkseen. On selvää, että kun mies suhtautuu minuun täysin kaverillisesti, "hyvä jätkä"-periaatteella, minulla ei todellakaan ole mitään heitä vastaan.
Ainoa tilanne jossa hyvinkin saatan alkaa räyhäämään ja haastamaan riitaa, on miesten iskuyritykset ja ehdottelut. Se yksinkertaisesti on niin vastenmielistä että melkein laatta lentää, ja myönnän että joskus tulee aika törkeästikin sanottua takaisin.
Itsekin olen tehnyt baarityötä Tampereella, eikä lesbot aiheuttaneet häiriötä sen enempää kuin muutkaan. Missäs baarissa olet?
Useemmassa on tullut kierreltyä. Enkä minä sitä kiistä, etteikö lesboista jokunen promille
käyttäydy asiallisestikin.
kuin ravintolan asiakkaat olisivat jotain alempaa ihmisrotua - paitsi niitä kohtaan, jotka ymmärtävät, että sisäänpäästäkseen täytyy olla hyvää pataa ja koettaa miellyttää heitä - erityisesti tämä odotus kohdistuu naisiin. Tämä tietenkin provosoi joitakin asiakkaita!!!
Naiset ovat myös suojelun kohde -ja jos joku nainen ei "antaudukaan" suojeltavan rooliin - tottakai se pistää silmään ja jos hän on vielä vähemmän naisellinen. Tai kun suojelueleet torjutaan- tuntuu käytös törkeältä.
Kyllä moni poke sananmukaisesti "kusee hunajaa" kauniin naisen, joka ymmärtää tän käytöskoodin, edessä ja avaa turhankin innokkaasi ovia... että se siitä - riippumatta onko nainen lesbo vai ei. Ja aivan erityisesti, jos on yhtään pitkähiuksisempi blondi... (että se niistä "kynityistä" hiuksista, se nyt vain sattuu olemaan monien lesbojen mielestä kaunista..).
Lesbonaiset nyt ei muutenkaan alistu tuohon hierarkiaan, että miehet olisivat jotain enemmän tai että heillä olisi valtaa... ylitse muiden... niinkuin automaattisesti..
Kysyit, miksi lesbot käyttäytyvät törkeästi. Minä kysyn, onko se törkeää käytöstä, ettei käyttäydy niinkuin sinä odotat naisten tai miesten tyypillisesti käyttäytyvän?
Hyvä poke on minusta huomaamaton, huolehtii, että asiakkaat pääsevät tasaveroisesti sisään ja voivat juhlia turvallisesti (poistaa huomaamatta häiriköt ja tilaa taksin liian väsyneelle asiakkaalle). Eikä tasan ryhdy stereotyypittelemään ja julkisesti mollaamaan vähemmistöryhmään kuuluvia asiakkaita, olivatpa he etnisesti, iältään tai seksuaalisuudelta erilaisia kuin enemmistö asiakkaista!
Missä ravintolassa on tapana ottaa selville asiakaskunnan seksuaalinen suuntautuminen, jotta tuommoisia yleistyksiä päästään tekemään? Ei ainakaan niissä Tampereen ravintoloissa, joissa itse olen käynyt - riehumatta, räyhäämättä, yrjöämättä ja laseja kaatelematta, suuntautumistani suureen ääneen julistamatta.
Ulkonäkö taas on kunkin oma asia, itse katselen mieluummin niitä kynittyjä hiuksia kuin pitkiä lettejä, huulikiiltoa, korkkareita ja minihameita. Joita tietysti käyttää moni lesbokin.
koska nämä lepakot halveksii muita ja naisten keskeinen luonnoton nuoleskelukin kuuluu
siihen moukkamaiseen käytökseen.
älä jooko yleistä. tuntuu aika pahalta tommonen. itse olen umpilesbo ja ihan kiltti (myös kännissä). :)
olihan aloitus provosoiva ja yleistävä, mutta yhtään vastausta siihen, onko tuollaista ilmiötä mahdollisesti olemassa (itse voin hyvin uskoa vaikken olekaan poke). se, että äkäisyyden sanotaan johtuvan munan puutteesta on sitten jo todella provosoivaa varmasti lesboille...
sä haluat vastata hullulle joka näkee vain yhden asian ja paukuttaa sitä kuin kättä ojoon ovella? "kyllä rakas ovimikko, lesbothan on juurikin äkäisiä koska miehet ei pane niitä. Mikähän siinä on että pitää sitten kyniä hiukset sellaiseksi ettei edes poket halua heitä??? Hulluutta vissiin???? Kyllähän ne räyhää ja on hankalia kun ne ei saa miestä ja miten ihmeessä ne saiskaan kun ne on niin rumia, ei hyvin mene lesboilla. Kiitos hyvä ovimikko että toit tietoomme tämän(kin) lesbojen käyttäytymismallin, on se sääli että kaikki lesbot juo jos ei osaa kuin tapella ja eivät ymmärrä laittaa mekkoa että miehetki vois panna niitä tai edes ovimikot. Parhainta jatkoa ja minä ainakin annan sulle ja minulla kasvaa jo hiukset sinua varten, kiss kiss"
ilmiö olemassa. mut ei tuossa aloittajan mainitsemassa mittakaavassa. eikä aloittajan mainitsemasta syystä. taitaa ravintola-alan näkökulmasta aika moni muukin ihmisryhmä näyttää huonoimmat puolensa. ainakin valomerkin aikaan. paha kello kauas kuuluu, vai miten se menikään?
"sä haluat vastata hullulle joka näkee vain yhden asian ja paukuttaa sitä kuin kättä ojoon ovella?" lollo on paras asiantuntija yhden asian näkemisessä kerrallaan ja jauhamisessa siitä.
Mä luulen et toi on paikallinen ilmiö. Trella on niitä bissejä jotka on ehdottoman lespoja muka ja sitten kuitenkin niin munan perään että kuola valuu jalkovälistäkin. Mut toi homma siirtyy muualle kun noi bisset saa kenkää kaupungista. Katos ei ne pärjää edes tampereella tollaiset.