Homeasunnoissa ja homekohteissa ihmiset joutuvat kontaktiin sienen kanssa, mutta sitä ei oteta huomioon tutkimuksissa, joita ei tehdä. Lievitetään vain oireita, ja tutkitaan vain bakteereita ja viruksia. Sienen ja homesienen osuus sairastelussa ohitetaan kokonaan, vaikka juuri siihen pitäisi panostaa.
Miljoonan terveyttä laiminlyödään ja nämä jätetään oman onnensa nojaan.
Valehoitona tarjotaan helposti psyykenlääkkeitä ja homesairaat leimataan hulluiksi.
Valmiuksia oikeisiin tutkimuksiin ja hoitoon olisi kyllä, mutta homesairaille niitä ei suoda.
Resurssit ohjataan muualle, ohi miljoonan kärsivän.
OIKEUSMURHA: MILJOONA HOIDOTTA
5
324
Vastaukset
- nisuiisu
Lievitetään vain oireita, ja tutkitaan vain bakteereita ja viruksia. Sienen ja homesienen osuus sairastelussa ohitetaan kokonaan, vaikka juuri siihen pitäisi panostaa
LAINAUS PÄÄTTYY
ESim. Tuula Putus on tutkinut jo lähes 20 vuotta homesienien osuutta sairastumisissamme, mutta hän ei vieläkään tajua, että kyseessä ovat bakteerit ja bakteerikuoren komponentit. Tai tottakai hän tietää, mutta laskettelee lööperiä.
Lue huolella täältä, siinä on kaikki sanottu lyhyesti:
http://www.tiede.fi/artikkeli/1067/homeista_viis_ongelmatalossa_sairastuttaa_toksiini
Toksiinit ovat luultavasti keskeisin mutta eivät ainoa syy kosteusvaurioiden aiheuttamiin oireisiin.
- Solukokeissa pelkät toksiinit eivät aiheuttaneet tulehdusmuutoksia, mutta yhdessä bakteerien soluseinän osien kanssa ne aiheuttivat erittäin massiivisen tulehdusreaktion, kertoo immunotoksikologi, tutkimusprofessori Harri Alenius Työterveyslaitoksesta.
Oireisiin johtaa usean tekijän yhteisvaikutus. Toksiinit avaavat elimistössä yhden lukon. Kun kosteusvauriosta irtoavat muut yhdisteet tai elimistössä jo aiemmin tapahtuneet muutokset avaavat toisen lukon, reaktio laukeaa.
LAINAUS PÄÄTTYY
Huomaa, että Putus on myös TTL:lla töissä. Hän ja muut TTL:n lääkärit valehtelevat siitä, mikä kosteusvauriossa sairastuttaa. Tätä valetta levittää myös "Homeherkkä#", joka ei tajua, että hän ei ole herkkä homeille, vaan noille asioille, mitä TTL:n biokemisti Harri Alenius sanoo.
Nuo bakteereiden aiheuttamat tulehdukset voivat laukaista ihan minkä sairauden tai syövän tahansa, lukuunottamatta astmaa.
Astma on käytännössä mahdoton, koska bakteerit (myös infektiossa immuunipuolustus reagoi mureiiniin) aiheuttavat ns. Th1-vasteen. Th1-solut aiheuttavat gamma-interferonin erittymisen. Gamma-interferoni estää astmaan läheisesti liittyvän IgE-vasta-aineiden erittymisen B-lymfosyyteistä. Näin ollen Th1/Th2-lymfosyytttitasapaino on voimakkaasti Th1:n puolella ja Th2-vasteen kautta syntyvä astma on mahdoton. Pienille lapsille saattaa kuitenkin syntyä astma, koska heidän keuhkoputken lihaksistoa suojeleva limakalvo on vielä ohut. Aikuisille ei koskaan voi syntyä kosteusvauriosta astmaa.
Pekka NikkolaNooh, eip tarvii olla kummoisempi ennustajaeukko tietääkseen, että tosta viestistä alkaa taas sota.
Ennen sotaa kysäisisin Nisuiisu, ärsytätkö tahallaan ;)- '
sanasinko kirjoitti:
Nooh, eip tarvii olla kummoisempi ennustajaeukko tietääkseen, että tosta viestistä alkaa taas sota.
Ennen sotaa kysäisisin Nisuiisu, ärsytätkö tahallaan ;)vaan tyhmyyttään
- Homeherkkä#
Vai väittää TTL:n Alenius TIEDE-lehden 6/2009 numerossa, että oireisiin johtaa usean tekijän yhteisvaikutus, joista yksi tekijä on TOKSIINIT, jotka avaavat ELIMISTÖSSÄ yhden lukon yhdessä muiden kosteusvauriosta irtoavien yhdisteiden kanssa TAI, että elimistössä jo aiemmin tapahtuneet muutokset avaavat toisen lukon, niin reaktio laukeaa.
TTL:n Alenius jätti vain kertomatta MINKÄ TIETEELLISESTI VAHVISTETUN "LUKON" hänen olettamansa ns. kosteusvauriotoksiinit avaavat elimistössä, ja mihin sairauksiin tuon "lukon" ja sen "toisen lukon" avaaminen johtaa.
Jätti myös kertomatta sen, että yhdenkään kosteusvauriorakennusTULEHDUSoireilevan verenkierrossa ei ole todettu sen paremmin home- kuin bakteerimyrkkyjäkään.
No onhan sitä tässä elämänsä varrella kuullut jos jonkinlaia tieteentekijöiden olettamuksia yhdestä jos toisestakin asiasta.
Kun sinä kosteusvauriokoulualtistuit puolisen vuotta, jonka jälkeen jäit sairaslomalle lääkärin sinulla toteaman korkean verenpaineen takia, niin oletko kysellyt Aleniukselta mikä "myrkky" ja minkä bakteerin solunseinämän osaset avasivat sinun elimistössäsi "lukon", joka johti korkeaan verenpaineeseen ja mikä tuo elimistön lukko on nimeltään?
Kuka on sen asenteen takana, että homesairaita kohdellaan näin?
Kuka on saastuttanut lääkäreiden mielen homesairaita vastaan?
Saul vainosi aikanaan seurakuntaa, kunnes kääntyi ja teki parannuksen.
Jäämme odottamaan milloin saasta täälläkin loppuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702071
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371455Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321154Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56902- 55846
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250814Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20782Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18735Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58713Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis198634