Lattian kuivuminen

hjkj

Noin 12cm paksu lattia joka on valettu 17.08 ja lämmöt ollut 5kv puhaltimella talossa nyt jo noin 2kk. Vesieristeet kylppäriin olisi tarkoitus laittaa vuoden viimeisellä viikolla. Olisiko kuiva? Valvoja meinaisi tehdä mittauksen poraamalla 7cm halkasijalta olevan reijän ja ottaa näytepalan. Hän kyselee että pitäisi saada lattialämmitys päälle jottei osu putkeen mutta maalämpö koneisto tulossa vasta tammikuun lopussa. Minusta on aika iso riski valokuvan perusteella etsiä kohtaa että mihin porata. Kuinka tulisi toimia?

5

913

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fasdfasdfsdf

      nyt prkl anna sen valvojan porata sitä lattiaa. Putket on aina voineet vähän valun aikana liikuskella. Pintamittari on riittävä todiste laatan kuivuudesta.... Pintamittarilla pystyy toteamaan kosteuden useammasta kohdasta, eikä ole lattia täynnä reikiä. Meillä 10-15 centin laatta valettiin heinäkuun lopussa. Lämmöt lähti päälle lokakuun puolivälissä. Joulukuun alussa muualta olis ollut tarpeeksi kuivaa vesieristeille, paitsi pesuhuoneessa:) Päätin antaa kuivua vielä pari viikkoa.

      Ei kannata turhhaaa hätäillä, jos suinkin on mahdollisuus pitkittää. Kokoajan kaikki sanovat, kuinka pintamateriaaleja vedellään liian kosteille pinnoille...

      • ryyyy

        6kk minimi


    • eristettä pintaan

      joten kuiva on, ja EI reikiää, mikä onkaan sen valvojan pätevyys?? ok, mestarin paperit "onginnasta" lastenjuhlilla.

      • Ondelo

        Vai sentti ja viikko!! Tuollaiset ohjeet voi unohtaa samantien. Ainoa keino jolla asian voi varmistaa on mittaus. Pintamittari antaa kyllä jonkinlaista suuntaa mutta ei oikeaa tulosta. Ainoa oikea tulos saadaan poraamalla reiät. Ei kylläkään mitään näytepaloja tarvitse ottaa. N. 10mm reikiä porataan lattiaan muutamaan kohtaan. Reiät putsataan ja tulpataan. Vuorokauden kuluttua reiistä mitataan kosteus kosteusmittarilla. Esim. rakennuskonevuokraamoista saa ko. palvelua.


    • Ja mittarit

      Teippaa 1m² muovi lattiaan ja anna olla yön yli. vetase seuraavana päivänä pois ja katso onko värieroa.
      Jos muovin kohta tummempi kuin muualat= kosteutta mutta jos on saman väristä niin kuiva on.

      Jos epäilet niin vetase kosteantilan epoksipraimeri ensin pojalle ja sitten vesieristeet päälle niin kyllä onnistuu. Lopullinen kuivuminen tapahtuu alaspäin. Käytetään parketti ja laminaattihommissa jos aikataulu ei anna periksi kuivatusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      355
      11808
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      41
      3527
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      80
      3116
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      112
      2858
    5. 93
      2710
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      57
      2566
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2476
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2344
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1501
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1488
    Aihe