Ostimme veneen, jonka pohjassa oli pehmeä myrkkymaali. Vene on sisävesillä. Syksyllä kun pesimme pohjan, maali lähti kokonaan pois. Vakoilin sivusilmällä naapurivenettä ja heillä oli erilainen, kova maali, joka ei lähtenyt pesussa lainkaan. Tämän jälkeen luin luonto-oppaasta, ettei sisävesillä tarvitse myrkkymaaleja, kun se ei auta levää vastaan kuitenkaan. Pitääkö paikkansa? Mitä tuo kovempi maali voisi olla? Tyhmänä en kysynyt naapuriveneen omistajalta, kun mahdollisuus olisi ollut :(
Myrkkymaali sisävesillä
albin veneilijä
31457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse en Saimaalla käytä myrkkymaalia purjeveneen pohjassa, en näe sillä saavuttavani mitään merkittävää hyötyä. Mutta on varmaan eroa missä ja millaisessa paikassa veneesi seisoo laiturissa. Joissain paikon on niin "kasvurikas" vesi että pohjaan kertyy melkolkoinen lima/levä kerros syksyyn mennessä, mutta ei se varsinaisesti kasva kiinni vaan lähtee helposti painepesurilla pois. Ja kiiltävästä primer:sta (esim. Hempel High protect) on kesän aikana helppo pyyhkäistä lika/lima pois vesirajasta jos sellaista on tullut.
Sinuna kokeilisin rohkeasti, mitään hävittävää ei ole. Hio kevyesti nykyinen pohja saavuttaaksesi tasaisen pinnan, on siinä sitten jäämiä myrkkymaalista tai ei. Älä maalaa millään ja purjehdi kesä. Jos syksyllä pinta puhdistuu mielestäsi riittävän helposti, niin maalaa seuraavana keväänä asianmukaisesti kiiltävä primeri pintaan ja pohja on kunnossa tällä käsittelyllä ainakin seuraavat viisi vuotta.
No sehän se, että naapurilla lähti ainakin kevyesti se levä irti. Siinä sitten ajattelinkin, että pääsevätpä helpolla, kun ei tarvitse keväällä maalata ja miksi meillä on vedetty myrkkyä pohja täyteen. Täytyypä tutkia vaihtoehtoja. Primeri on siis yksi - onko muita? Se maali, mitä naapuriveneessä oli käytössä ei ollut kiiltävää, vaan pikemminkin mattapintainen musta tai tummansininen maali.
Perusteita kannattaa opetella vaikka Hempelien sivuilta. Kirjasen saat maalikaupasta.
http://www.hempel.fi/internet/inefic.nsf/vDOC/207FB384E7139219C1256BE4004DF139?OpenDocument