Kun Tapanille ja ninalle tuli syksyllä 2008 ero, niin ihmettelin sitä kun Tapanilla sen jälkeen oli sormus vasemmassa nimettömässään vaikkei sitä ennen hällä sormusta ollut vauosikausiin. Luuliko Tapsa, että sormus täytyy laittaa sitten sormeen, kun on eronnut ?
Ihmettelen huvikseni
20
434
Vastaukset
- ;DD
Varmaan niin.
- Liini mikä Liini
:DDD
No, Tapsukkahan ei koskaan ole ollut mikään järjen jättiläinen niin tod.näk Tapsuliini tosiaan luulee asian olevan noin. Helvetin hyvä huomio teikäläiseltä! En uskalla edes kuvitella mihin hän ajattelee leski-ihmisten laittavan vihkisormuksensa....Tapsa on fiksu. Ei mikään tyhmä ollenkaan. Sun kannattais joskus tulla Tapsan keikallekkin kuuntelemaan kun Tapsa osaa tarkkaan kertoa kaikkee tietoa miten mikäkin laulu on syntynyt ja laulujen tekijöistä myös taustatietoja. Paljon Tapsa esim. Topeliuksesta ja Sibeliuksesta on kertonut sellaisiakin juttua josta mä en aikaisemmin tiennyt mitään. Nyt viimeks joulukonsertissaan Tapsa kertoi Topeliuksesta ( Topeliushan sanoitti Sylvian joululaulun) esim. semmosen jutun, että Topelius rakasti kovasti eläimiä erityisesti lintuja. Topelius oli kuulemma perustamassa Suomeen ensimmäistä ornitologi-kerhoakin.
Siinä samalla sivistyy, kun kuulee hienoja upeesti laulettuja biisejä.
Joskus sitä ihmettelee mistä Tapsa kaikki tietonsa on saanut. Hän varmaan lukee paljon eri ihmisistä kirjotettuja elämänkertoja.- höpötihöpöti
Justiinax kirjoitti:
Tapsa on fiksu. Ei mikään tyhmä ollenkaan. Sun kannattais joskus tulla Tapsan keikallekkin kuuntelemaan kun Tapsa osaa tarkkaan kertoa kaikkee tietoa miten mikäkin laulu on syntynyt ja laulujen tekijöistä myös taustatietoja. Paljon Tapsa esim. Topeliuksesta ja Sibeliuksesta on kertonut sellaisiakin juttua josta mä en aikaisemmin tiennyt mitään. Nyt viimeks joulukonsertissaan Tapsa kertoi Topeliuksesta ( Topeliushan sanoitti Sylvian joululaulun) esim. semmosen jutun, että Topelius rakasti kovasti eläimiä erityisesti lintuja. Topelius oli kuulemma perustamassa Suomeen ensimmäistä ornitologi-kerhoakin.
Siinä samalla sivistyy, kun kuulee hienoja upeesti laulettuja biisejä.
Joskus sitä ihmettelee mistä Tapsa kaikki tietonsa on saanut. Hän varmaan lukee paljon eri ihmisistä kirjotettuja elämänkertoja.Eikö sinne lavalle mennä laulamaan eikä höpöttämään. En minä ainakaan jaksaisi kuunnella noita sepostuksia. Haluan kuulla musiikkia katsomossa ja mielestäni tuo jaarittelu vie tunnelmaa itse esiintymisestä. On sitten jokaisen omasta kiinnostuksesta kuka haluaa ottaa selvää esim. Topeliuksesta.
Toki jonkun sanan voi sanoa esim. just biisistä mutta Tapsukalla taitaa mennä puhepuolelle kovasti nuo esiintymiset. No, hän onkin parempi puhumaan kuin laulamaan. - konsertti kävijä
höpötihöpöti kirjoitti:
Eikö sinne lavalle mennä laulamaan eikä höpöttämään. En minä ainakaan jaksaisi kuunnella noita sepostuksia. Haluan kuulla musiikkia katsomossa ja mielestäni tuo jaarittelu vie tunnelmaa itse esiintymisestä. On sitten jokaisen omasta kiinnostuksesta kuka haluaa ottaa selvää esim. Topeliuksesta.
Toki jonkun sanan voi sanoa esim. just biisistä mutta Tapsukalla taitaa mennä puhepuolelle kovasti nuo esiintymiset. No, hän onkin parempi puhumaan kuin laulamaan.Hyvästätunnelmasta huolimatta ei Tapsa suinkaan livennyt esim. Someron joulukonsertissaan mitään turhia jaarittelemaan . Lyhyesti , korkeintaan muutamalla virkkeellä kertoi jotain tietoa lauluista ja se mielestäni se oli ihan mukava ,sillä se syvensi vielä entisestään niiden sanomaa.
Ja vaikka Tapsa ihan mukavasti ja mielenkiintoisesti osaa lauluista kertoakkin, niin kyllä laulamisensa oli parasta antia konsertissa. - LISÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ
konsertti kävijä kirjoitti:
Hyvästätunnelmasta huolimatta ei Tapsa suinkaan livennyt esim. Someron joulukonsertissaan mitään turhia jaarittelemaan . Lyhyesti , korkeintaan muutamalla virkkeellä kertoi jotain tietoa lauluista ja se mielestäni se oli ihan mukava ,sillä se syvensi vielä entisestään niiden sanomaa.
Ja vaikka Tapsa ihan mukavasti ja mielenkiintoisesti osaa lauluista kertoakkin, niin kyllä laulamisensa oli parasta antia konsertissa.No se on ihan sama mitä se sun Tapsukkasi tekee niin kaikki on kuitenkin niin iiiiiiiiiihanaaaaaaaaaaaa sinusta. Vaikka Tapsuliinisi vetäisi teikkistä nyrkkiraudalla turpaan niin teikäläinen vain todennäköisesti huutaisi iiiiiiiiiiiiiiiihanaaaaaaaaa ja lisääääääää!
LISÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ kirjoitti:
No se on ihan sama mitä se sun Tapsukkasi tekee niin kaikki on kuitenkin niin iiiiiiiiiihanaaaaaaaaaaaa sinusta. Vaikka Tapsuliinisi vetäisi teikkistä nyrkkiraudalla turpaan niin teikäläinen vain todennäköisesti huutaisi iiiiiiiiiiiiiiiihanaaaaaaaaa ja lisääääääää!
No en mä kyllä niinkään ole väittänyt että kaikki olis ihana, mitä Tapsa tekee. Koitetaas taas rauhottua sen yliampumisen ja liioittelun kanssa.
- tiivistyy todellakin
Justiinax kirjoitti:
Tapsa on fiksu. Ei mikään tyhmä ollenkaan. Sun kannattais joskus tulla Tapsan keikallekkin kuuntelemaan kun Tapsa osaa tarkkaan kertoa kaikkee tietoa miten mikäkin laulu on syntynyt ja laulujen tekijöistä myös taustatietoja. Paljon Tapsa esim. Topeliuksesta ja Sibeliuksesta on kertonut sellaisiakin juttua josta mä en aikaisemmin tiennyt mitään. Nyt viimeks joulukonsertissaan Tapsa kertoi Topeliuksesta ( Topeliushan sanoitti Sylvian joululaulun) esim. semmosen jutun, että Topelius rakasti kovasti eläimiä erityisesti lintuja. Topelius oli kuulemma perustamassa Suomeen ensimmäistä ornitologi-kerhoakin.
Siinä samalla sivistyy, kun kuulee hienoja upeesti laulettuja biisejä.
Joskus sitä ihmettelee mistä Tapsa kaikki tietonsa on saanut. Hän varmaan lukee paljon eri ihmisistä kirjotettuja elämänkertoja.kaikkienTapsukka-fanien "sivistyksen" taso.
Säälittävän lapsellista juttua !
- ****************
Se oli sitä eroprosessin läpikäymistä. Älkää te nyt sitä ihmetelkö.
- OK.
En tiedä toisten aivoituksista, kun ei voi kenenkään päänsisälle mennä, mutta Tapsa halusi varmaan siten osoittaa Ninalle että rakastaa tätä vielä vaikka Nina muuttikin pois.
Tapsa oli laittanut sen sormuksen sormeensa vaan niitä promokuvia varten ( esim uusimman levyn kansikuvassahan näkyy, että Tapsalla on sormus). En tiedä miksi, mut ei sillä sitä sormusta muuten mun mielestä oo ollut nyt jälkeenpäin.
Sitäpaitsi eihän Tapsa ollut edes naimisissa , joten miks se sitten sormusta olis pitänyt vaikka Nianan kanssa yhdessä asuikin.- görgyj
se ilo. Olihan se senverran kallis kokeilu!
- mattimeikäläinen_
Minä taas ihmettelen sitä, kun seiskassa tai Hymyssä, vai mikä juorulehti se nyt olikaan oli jokunen aika sitten juttua, jossa kerrotiin Tapsan ostaneen jostain huolttikselta ns. miestenlehden. Ei tässä vielä sinällään mitään ihmeellistä ole, mutta kunoli kuulemma ostanut samalla paketin kortsujakin. Ei kai Tapsukka luule ,että itseään ru***kaamalla voi saada jonkun sukupuolitartunnan ? Vai katsoko se siitä lehdestä mallia ,että miten ne hommat tehdään ?
- Lorujaje
Olisipa sinun isäsi hoksannut käyttää kortsua äitisi kanssa touhutessaan ,niin teikäläinen ei olisi täällä esittämässä idioottimaisia ihmettelynaiheitaan.
- Bravo !!!
Loistavaa! Kiitos "mattimeikäläinen"! :DDD
"Ei kai Tapsukka luule ,että itseään ru***kaamalla voi saada jonkun sukupuolitartunnan ? Vai katsoko se siitä lehdestä mallia ,että miten ne hommat tehdään ?"
Kuolematonta! Sarjassamme elämää suuremmat lausahdukset.
"Lorujaje" voi puolestaan taas lentää niin pitkälle kuin pippuri kasvaa ja viedä hyllyllinen Tapsukka älppäreitä ja kaksi hyllyllistä pleigöörliä mukanaan. - :DD
Jetsulleen.
- OK.
Bravo !!! kirjoitti:
Loistavaa! Kiitos "mattimeikäläinen"! :DDD
"Ei kai Tapsukka luule ,että itseään ru***kaamalla voi saada jonkun sukupuolitartunnan ? Vai katsoko se siitä lehdestä mallia ,että miten ne hommat tehdään ?"
Kuolematonta! Sarjassamme elämää suuremmat lausahdukset.
"Lorujaje" voi puolestaan taas lentää niin pitkälle kuin pippuri kasvaa ja viedä hyllyllinen Tapsukka älppäreitä ja kaksi hyllyllistä pleigöörliä mukanaan.Ette te tuollaisilla jutuilla pysty Tapani Kansaa ; suurta suomalaista laulumestaria nolaamaan. Tapani on huippu alallaan LAULAJANA. Keskittykää te vaan siihen käteenvetoon. Sen TE osaatte parhaiten.
- 164
OK. kirjoitti:
Ette te tuollaisilla jutuilla pysty Tapani Kansaa ; suurta suomalaista laulumestaria nolaamaan. Tapani on huippu alallaan LAULAJANA. Keskittykää te vaan siihen käteenvetoon. Sen TE osaatte parhaiten.
OK:n ei kannata nyt ottaa kaikkia maailman murheita kaposille hartioilleen, OK nyt vaan keskittyy relaamiseen, kyllä se siitä vielä helpottaa....
- voivoismörsmör
OK. kirjoitti:
Ette te tuollaisilla jutuilla pysty Tapani Kansaa ; suurta suomalaista laulumestaria nolaamaan. Tapani on huippu alallaan LAULAJANA. Keskittykää te vaan siihen käteenvetoon. Sen TE osaatte parhaiten.
Vain otettu lääke auttaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 29611541
- 1447116
- 1045922
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa425259- 524361
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta304199On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na323591- 613584
- 813177
Nyt peukut pystyyn
Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru223115