Chat-vanhemmat?

syyllinen

Nyt kaikki tietävät olevansa rumia, tyhmiä ja parisuhteissa epäonnistuneita sättäreitä. Vielä on selvittämättä kuinka huonoja vanhempia kaikki ovat. :))

Onko niin että kun tulee isäksi tai äidiksi, ei ole enää oikeutettu omaan aikaan ainakaan jos sitä aikaa haluaisi viettää kotona. Jos haluaa istua chatissa vaikkapa tunnin tai kaksi iltaisin, eroaako se kovastikin siitä että kävisi lenkillä, elokuvissa tai missä tahansa harrastuksen parissa. Paitsi että chattaaminen tapahtuu kotoa käsin ja isä/äiti on koko ajan lastensa ”käytettävissä”.

Pitääkö lapselle olla tyrkyttämässä koko ajan virikkeitä, haasteita, harrasteita, sitä ja tätä. Miten kummassa lapsista tuli sentään säällisiä aikuisia aikana, kun agraariyhteiskunta oli enemmistönä, vanhemmat tekivät jatkuvasti töitä tiloillaan eikä kenelläkään ollut aikaa eikä tullut mieleen lähteä kuskaamaan pienokaisia erilaisten virikkeiden pariin. Lapset löysivät itse leikkinsä, heidän mielikuvituksensa kehittyi ja kaiken kaikkiaan heistä on ilmeisesti tullut ihan kelvollisia aikuisia (jotka nyt chattaavat?).

Chattaajia on viime aikoina syytetty ja syyllistetty ties mistä. Tämäkin aihe on varmasti käsitelty, ja syytettyjen penkillä on melkein aina ollut äiti. Miksei isä, tai miksi kumpikaan, miksi yleensä ketään pitäisi syyllistää chattailusta?

10

1925

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myy

      Missä se raja kulkee ?
      Naapureiden sanomisesta / aviopuolison moitteista kun ei ole siivottu ja hoidettu kotitehtäviä lapsia ? Huonosta omasta tunnosta ? Chattaileva kamu moittinut ?

      Toki "alkoholistin" huomiota jäänyt lapsi on myös yhtä yksinäinen ilman virikkeitä mitä myäs "chattailevan" lapsikin kaipaa eli yhteisiä uimarehkiä, pelaamisia yhdessä, yleensäkin yhdessä tekemistä.

      Itse olen siinä onnekas etten ole niitä lapsia ollut joilla olisi ollut tietokonetta vaan silloin teimme yhdessä ja sen takia tämä ei ole minulle tärkein kommunikaatio vaan osaan nauttia tästä sopivalla tavalla.

      Perheessämme sovitut klo ajat kuka kukin koneella ja mihin aikaan.
      Kyllä tässä kohta pitää antaa ukolle vuoro ja kivaa chattailua vaan teille kaikille.

    • ronja

      silleen että maailma muuttuu ja se pitää hyväksyä.Vaikka kuin tekee kipeää.
      Tottakai vanhemilla saa ja pitääkin olla omat harrastukset.
      Meilläpäin sanotaan"lapsi ei ole este,vaan hidaste..:)"
      Kyllä se lapsien kasvatus on vanhemmista kiinni.Toiset tyrkkää harrastuksia ja virikkeitä ylipaljonkin,luultavasti pitääkseen lapset pois pahoilta teiltä.Tai kuvittelevat sen auttavan.Myös kilpailu vanhempien kesken on havaittavissa,puheenaiheita kaupassa mitä kaikkea lapset harrastaakaan..
      Toiset taas elävät tasaista mömmöilyä,sen koommin välittämättä kiireisestä elämäntyylistä ja trendeistä.Lapset valkkaa ite harrastukset ja muun ajankäytön.
      Kääk,tätä riittäs loputtomiin...:)
      Huonot vanhemmmat..no,siinä menköön kukin itseensä ja tutkiskelkoon tuntojaan..:)

    • Anonyymi

      Kareniina 35 on mies kareniina 53 on nainen.

      • Anonyymi

        Todistit juuri tyhmyytesi.


      • Anonyymi00007

        No ensimmäinen ainakin on umpilesbo ja todistannutkin sen.


    • Anonyymi

      Se on mummohuone, papat pelaa sielä.

    • Anonyymi00008

      Chat vanhat ja viisaat on ainoa huone, jossa voi käydä normaalit ihmiset. Sielläkin vain aamusta noin klo 17 asti, senjälkeen on vai huuhaa porukkaa.

    • Anonyymi00009

      Ainoastaan yksipilannut koko ilmapiirin ylimielisyydellään:Katariina35 joka on 60v.ikävä narsistinen tapaus jota ei jaksa todellakaan kuunnella.

      • Anonyymi00010

        Onhan siellä yksi toinenkin....haisteleva tyrkky...


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Onhan siellä yksi toinenkin....haisteleva tyrkky...

        Onko käyty haistattamassa..? entäs tuomio ??


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      19
      2600
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1659
    3. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1607
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      112
      1579
    5. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      47
      1503
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1434
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1356
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1214
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1137
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1096
    Aihe