Chat-vanhemmat?

syyllinen

Nyt kaikki tietävät olevansa rumia, tyhmiä ja parisuhteissa epäonnistuneita sättäreitä. Vielä on selvittämättä kuinka huonoja vanhempia kaikki ovat. :))

Onko niin että kun tulee isäksi tai äidiksi, ei ole enää oikeutettu omaan aikaan ainakaan jos sitä aikaa haluaisi viettää kotona. Jos haluaa istua chatissa vaikkapa tunnin tai kaksi iltaisin, eroaako se kovastikin siitä että kävisi lenkillä, elokuvissa tai missä tahansa harrastuksen parissa. Paitsi että chattaaminen tapahtuu kotoa käsin ja isä/äiti on koko ajan lastensa ”käytettävissä”.

Pitääkö lapselle olla tyrkyttämässä koko ajan virikkeitä, haasteita, harrasteita, sitä ja tätä. Miten kummassa lapsista tuli sentään säällisiä aikuisia aikana, kun agraariyhteiskunta oli enemmistönä, vanhemmat tekivät jatkuvasti töitä tiloillaan eikä kenelläkään ollut aikaa eikä tullut mieleen lähteä kuskaamaan pienokaisia erilaisten virikkeiden pariin. Lapset löysivät itse leikkinsä, heidän mielikuvituksensa kehittyi ja kaiken kaikkiaan heistä on ilmeisesti tullut ihan kelvollisia aikuisia (jotka nyt chattaavat?).

Chattaajia on viime aikoina syytetty ja syyllistetty ties mistä. Tämäkin aihe on varmasti käsitelty, ja syytettyjen penkillä on melkein aina ollut äiti. Miksei isä, tai miksi kumpikaan, miksi yleensä ketään pitäisi syyllistää chattailusta?

5

1550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myy

      Missä se raja kulkee ?
      Naapureiden sanomisesta / aviopuolison moitteista kun ei ole siivottu ja hoidettu kotitehtäviä lapsia ? Huonosta omasta tunnosta ? Chattaileva kamu moittinut ?

      Toki "alkoholistin" huomiota jäänyt lapsi on myös yhtä yksinäinen ilman virikkeitä mitä myäs "chattailevan" lapsikin kaipaa eli yhteisiä uimarehkiä, pelaamisia yhdessä, yleensäkin yhdessä tekemistä.

      Itse olen siinä onnekas etten ole niitä lapsia ollut joilla olisi ollut tietokonetta vaan silloin teimme yhdessä ja sen takia tämä ei ole minulle tärkein kommunikaatio vaan osaan nauttia tästä sopivalla tavalla.

      Perheessämme sovitut klo ajat kuka kukin koneella ja mihin aikaan.
      Kyllä tässä kohta pitää antaa ukolle vuoro ja kivaa chattailua vaan teille kaikille.

    • ronja

      silleen että maailma muuttuu ja se pitää hyväksyä.Vaikka kuin tekee kipeää.
      Tottakai vanhemilla saa ja pitääkin olla omat harrastukset.
      Meilläpäin sanotaan"lapsi ei ole este,vaan hidaste..:)"
      Kyllä se lapsien kasvatus on vanhemmista kiinni.Toiset tyrkkää harrastuksia ja virikkeitä ylipaljonkin,luultavasti pitääkseen lapset pois pahoilta teiltä.Tai kuvittelevat sen auttavan.Myös kilpailu vanhempien kesken on havaittavissa,puheenaiheita kaupassa mitä kaikkea lapset harrastaakaan..
      Toiset taas elävät tasaista mömmöilyä,sen koommin välittämättä kiireisestä elämäntyylistä ja trendeistä.Lapset valkkaa ite harrastukset ja muun ajankäytön.
      Kääk,tätä riittäs loputtomiin...:)
      Huonot vanhemmmat..no,siinä menköön kukin itseensä ja tutkiskelkoon tuntojaan..:)

    • Anonyymi

      Kareniina 35 on mies kareniina 53 on nainen.

      • Anonyymi

        Todistit juuri tyhmyytesi.


    • Anonyymi

      Se on mummohuone, papat pelaa sielä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      40
      2474
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      60
      1825
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      52
      1689
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      91
      1523
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      1364
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      62
      955
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      121
      905
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      165
      868
    9. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      378
      845
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      64
      825
    Aihe