Nyt kaikki tietävät olevansa rumia, tyhmiä ja parisuhteissa epäonnistuneita sättäreitä. Vielä on selvittämättä kuinka huonoja vanhempia kaikki ovat. :))
Onko niin että kun tulee isäksi tai äidiksi, ei ole enää oikeutettu omaan aikaan ainakaan jos sitä aikaa haluaisi viettää kotona. Jos haluaa istua chatissa vaikkapa tunnin tai kaksi iltaisin, eroaako se kovastikin siitä että kävisi lenkillä, elokuvissa tai missä tahansa harrastuksen parissa. Paitsi että chattaaminen tapahtuu kotoa käsin ja isä/äiti on koko ajan lastensa ”käytettävissä”.
Pitääkö lapselle olla tyrkyttämässä koko ajan virikkeitä, haasteita, harrasteita, sitä ja tätä. Miten kummassa lapsista tuli sentään säällisiä aikuisia aikana, kun agraariyhteiskunta oli enemmistönä, vanhemmat tekivät jatkuvasti töitä tiloillaan eikä kenelläkään ollut aikaa eikä tullut mieleen lähteä kuskaamaan pienokaisia erilaisten virikkeiden pariin. Lapset löysivät itse leikkinsä, heidän mielikuvituksensa kehittyi ja kaiken kaikkiaan heistä on ilmeisesti tullut ihan kelvollisia aikuisia (jotka nyt chattaavat?).
Chattaajia on viime aikoina syytetty ja syyllistetty ties mistä. Tämäkin aihe on varmasti käsitelty, ja syytettyjen penkillä on melkein aina ollut äiti. Miksei isä, tai miksi kumpikaan, miksi yleensä ketään pitäisi syyllistää chattailusta?
Chat-vanhemmat?
77
3148
Vastaukset 77
- myy
Missä se raja kulkee ?
Naapureiden sanomisesta / aviopuolison moitteista kun ei ole siivottu ja hoidettu kotitehtäviä lapsia ? Huonosta omasta tunnosta ? Chattaileva kamu moittinut ?
Toki "alkoholistin" huomiota jäänyt lapsi on myös yhtä yksinäinen ilman virikkeitä mitä myäs "chattailevan" lapsikin kaipaa eli yhteisiä uimarehkiä, pelaamisia yhdessä, yleensäkin yhdessä tekemistä.
Itse olen siinä onnekas etten ole niitä lapsia ollut joilla olisi ollut tietokonetta vaan silloin teimme yhdessä ja sen takia tämä ei ole minulle tärkein kommunikaatio vaan osaan nauttia tästä sopivalla tavalla.
Perheessämme sovitut klo ajat kuka kukin koneella ja mihin aikaan.
Kyllä tässä kohta pitää antaa ukolle vuoro ja kivaa chattailua vaan teille kaikille. - ronja
silleen että maailma muuttuu ja se pitää hyväksyä.Vaikka kuin tekee kipeää.
Tottakai vanhemilla saa ja pitääkin olla omat harrastukset.
Meilläpäin sanotaan"lapsi ei ole este,vaan hidaste..:)"
Kyllä se lapsien kasvatus on vanhemmista kiinni.Toiset tyrkkää harrastuksia ja virikkeitä ylipaljonkin,luultavasti pitääkseen lapset pois pahoilta teiltä.Tai kuvittelevat sen auttavan.Myös kilpailu vanhempien kesken on havaittavissa,puheenaiheita kaupassa mitä kaikkea lapset harrastaakaan..
Toiset taas elävät tasaista mömmöilyä,sen koommin välittämättä kiireisestä elämäntyylistä ja trendeistä.Lapset valkkaa ite harrastukset ja muun ajankäytön.
Kääk,tätä riittäs loputtomiin...:)
Huonot vanhemmmat..no,siinä menköön kukin itseensä ja tutkiskelkoon tuntojaan..:) - Anonyymi
Se on mummohuone, papat pelaa sielä.
- Anonyymi00071
Eipä ole tullut nähtyä.....mahtaako olla blondi ???
- Anonyymi00090
Kun ne tiedot näkee jostain, niin niitä fiksusti jakaa eteenpäin. Tuolle on ihan oma nimityksensä ja se on nähty minkälaiset tyypit sitä tekee. Ei tarvitse ruutua kauaa seurailla...
- Anonyymi00101
Mitä ihmettä!!!!! Ketju on aloitettu vuonna 2004 😂😂😂😂😂😂🙇
Eipä oo jutut muuttuneet, tuskin niiden kirjoittajatkaan.🙅♀️- Anonyymi00134
Sehän se tässä surullisinta just onkin: ne "joukolla yhden kimppuun"-mummut siellä edelleenkin 22 vuoteen eivät ole muuttaneet täysin ala-arvoista käyttäytymistään, vaan jaksavat vieläkin tulla tänne keskusteluihinkin lisää riitaa haastamaan, ihan kuin yhden chat-huoneen pilaamisessa ei olisi jo tarpeeksi.
- Anonyymi00135
Anonyymi00134 kirjoitti:
Sehän se tässä surullisinta just onkin: ne "joukolla yhden kimppuun"-mummut siellä edelleenkin 22 vuoteen eivät ole muuttaneet täysin ala-arvoista käyttäytymistään, vaan jaksavat vieläkin tulla tänne keskusteluihinkin lisää riitaa haastamaan, ihan kuin yhden chat-huoneen pilaamisessa ei olisi jo tarpeeksi.
Oletkos muuten koskaan miettinyt omaa käyttäytymistäsi?
- Anonyymi00136
Anonyymi00135 kirjoitti:
Oletkos muuten koskaan miettinyt omaa käyttäytymistäsi?
Kyllä 22 vuodessa jo oppii tietämään, mikä kukakin on.
- Anonyymi00137
Anonyymi00136 kirjoitti:
Kyllä 22 vuodessa jo oppii tietämään, mikä kukakin on.
Taatusti oppii mutta kun....joillakin se lipevä nuolemisen taito ja luulo omasta suosiosta niin vanha linja senkus jatkuuuu ja jatkuuuuu....
- Anonyymi00154
Pelkkä toteamus nykyisestä vanh. sätistä.
- Anonyymi00156
Anonyymi00154 kirjoitti:
Pelkkä toteamus nykyisestä vanh. sätistä.
Eli et ymmärrä 🤷♂️
- Anonyymi00159
Anonyymi00156 kirjoitti:
Eli et ymmärrä 🤷♂️
Osaat...nuoleksia..
- Anonyymi00142
Luulevat ihan liikoja itsestään, tyhmiä ihmisiä liikaa vanhimmissa.
- Anonyymi00150
Yritä sinä päästä alemmuuskompleksistasi eroon, niin helpottaa se elämä. Eikö kansalaisopiston kurssit juuri ala, joku itsetunnon kohottamissessio voinee auttaa ongelmaasi
- Anonyymi00160
Tämä keskusteluketju on kiinnostava siksi, että se kattaa yli 20 vuotta (2004–2026) ja Ketjun alkuperäinen aihe vuonna 2004 oli melko yhteiskunnallinen. Vuoteen 2026 mennessä keskustelu ei enää käsittele alkuperäistä aihetta juuri lainkaan.
Tilalle on tullut:
• chat-huoneiden sisäinen draama
• yksittäisten käyttäjien arvostelu
• leiriytyminen
• vanhojen riitojen jatkaminen
• vihjailu tunnistettavista henkilöistä
Keskustelun sisällöstä suuri osa on nimittelyä, vihjailua, henkilöarvioita ja motiivien arvailua.
Useampi ”kohde” kokee olevansa vainottu, väärin kohdeltu tai ryhmän hyökkäyksen kohde ja samaan aikaan ”vastapuolta” syytetään kiusaamisesta, juoruilusta ja henkilökohtaisuuksiin menemisestä.
Mielenkiintoista on, että lähes kaikki osapuolet käyttävät samaa narratiivia: "Minä käyttäydyn hyvin, muut aiheuttavat ongelmat." 🤷♂️
Mitä keskustelu kertoo chat-vanhat ja viisaat yhteisöstä: Vanhat konfliktit eivät unohdu, henkilöriidat dominoivat sisältöä, keskustelu ajautuu helposti nimittelyyn ja ulkopuolisen on vaikea päästä mukaan. Kuka uusi oikeasti edes haluaisi tulla tähän riidan pesään, jossa päivittäiset chat-keskustelut kirjoitetaan uusiksi keskusteluihin?
Jos tätä tarkastellaan verkkoyhteisön näkökulmasta, keskustelu ei vuonna 2026 enää käsittele alkuperäistä aihetta (internetin vaikutusta perhe-elämään), vaan ennen kaikkea yhteisön sisäisiä valtasuhteita ja henkilöristiriitoja.
Keskeisimmät piirteet ovat:
1. Aiheen siirtyminen asiasta henkilöihin.
2. Vahva "me vastaan ne" -ajattelu.
3. Kymmeniä vuosia jatkunut yhteisömuisti.
4. Nimittelyn ja vihjailun suuri määrä.
5. Konfliktien itseään ylläpitävä kierre.
6. Huumorin käyttö sosiaalisena aseena.
Sosiologisesti kyse näyttää enemmän pitkäaikaisen verkkoyhteisön sisäiseltä ihmissuhdedraamalta kuin varsinaiselta keskustelupalstakeskustelulta. Keskustelupalstan sisältö on siis = chattaajat. Huh huh! 🤔 Ja jokainen näitä lukeva ja näihin kommentoiva voi katsahtaa siihen kuuluisaan ja tutuksi tulleeseen "peiliin" 🪞- Anonyymi00161
huhhuh, onhan omapeilisi varmasti kultareunuksin, onhan?
- Anonyymi00166
Anonyymi00161 kirjoitti:
huhhuh, onhan omapeilisi varmasti kultareunuksin, onhan?
..kommentti ei ota kantaa itse havaintoihin. Se kohdistuu kirjoittajaan. Tämä on klassinen esimerkki siitä, että huomio siirtyy argumentista henkilöön.
- Anonyymi00167
Tässäkään kommentissa ei varsinaisesti arvioida analyysin paikkansapitävyyttä. Sen sijaan arvioidaan kirjoittajan motiiveja: haluaa näyttää fiksulta, haluaa asettua muiden yläpuolelle, on "neropatti"
Tämä on juuri sitä "motiivien arvailua", jonka alkuperäinen kirjoittaja nosti keskustelun ongelmaksi. Eikä kovinkaan älykästä. - Anonyymi00168
"taitaa anonyymilla olla omat lehmät ojassa"
Tässä siirrytään jälleen oletuksiin kirjoittajan tarkoitusperistä.
Argumentti ei ole: "Olet väärässä, koska..."
vaan:
"Kirjoitat noin, koska sinulla on jokin oma etu asiassa."
Sekin tukee alkuperäistä havaintoa siitä, että keskusteluissa tulkitaan ihmisiä enemmän kuin sisältöä. Huokaisu - Anonyymi00169
Tämä viesti ei enää liity lainkaan alkuperäiseen aiheeseen eikä edes analyysiin.
Se sisältää: nimimerkkien tunnistelua, henkilöihin viittaamista ja ivailua
Juuri tällaisia ilmiöitä alkuperäinen kirjoittaja kuvasi yhteisön keskeiseksi sisällöksi vuonna 2026.
Voisi sanoa, että tämä vastaus toimii lähes empiirisenä todisteena analyysin väitteille. 🤷♂️ Kertoo myöskin jotain kommentoijien älykkyydestä. - Anonyymi00170
Anonyymi00166 kirjoitti:
..kommentti ei ota kantaa itse havaintoihin. Se kohdistuu kirjoittajaan. Tämä on klassinen esimerkki siitä, että huomio siirtyy argumentista henkilöön.
Se kohdistui vain ja ainoastaan ko.viestin viimeiseen lauseeseen, joka kuului näin:
Huh huh! 🤔 Ja jokainen näitä lukeva ja näihin kommentoiva voi katsahtaa siihen kuuluisaan ja tutuksi tulleeseen "peiliin"
Tarkennuksena lisäys: kultaiset reunukset - Anonyymi00171
Anonyymi00168 kirjoitti:
"taitaa anonyymilla olla omat lehmät ojassa"
Tässä siirrytään jälleen oletuksiin kirjoittajan tarkoitusperistä.
Argumentti ei ole: "Olet väärässä, koska..."
vaan:
"Kirjoitat noin, koska sinulla on jokin oma etu asiassa."
Sekin tukee alkuperäistä havaintoa siitä, että keskusteluissa tulkitaan ihmisiä enemmän kuin sisältöä. HuokaisuViestissäsi aiheesi liittyi chat-kirjoittajiin.
Lainauksena tekstiäsi : Keskustelupalstan sisältö on siis = chattaajat.
Mikä ero? Missä vääryys?
Huokausten silta - Anonyymi00172
Anonyymi00169 kirjoitti:
Tämä viesti ei enää liity lainkaan alkuperäiseen aiheeseen eikä edes analyysiin.
Se sisältää: nimimerkkien tunnistelua, henkilöihin viittaamista ja ivailua
Juuri tällaisia ilmiöitä alkuperäinen kirjoittaja kuvasi yhteisön keskeiseksi sisällöksi vuonna 2026.
Voisi sanoa, että tämä vastaus toimii lähes empiirisenä todisteena analyysin väitteille. 🤷♂️ Kertoo myöskin jotain kommentoijien älykkyydestä.Kun vastaa itselleen, saa itselleen miellyttäviä palautteita ja varmasti hyvän tyydyttävän tuloksenkin. Suosittelen kuitenkin tulemaan sättiin tekemään analyysia ihan empiirisen käytännön kautta, todellisen keskustelun pohjalta eikä vain muutaman lyhyen sananlaskuihin perustuvien palstaviestien innoittamana. Analyysisi taitaa olla vailla riittävää aineistoa, kun lillukanvarretkin kelpaavat älykkyystestiisi.
- Anonyymi00165
Ennen isovanhemmat katsoivat välillä lasten perään.
Lapset myös pärjäsi yksikseen, toki annettiin ohjeistusta.
Perheellä oli esim. yhteiset ruokailuajat ja syötiin samaa ruokaa.
Nykyään kaikkea mikromanageroidaan.
Esim. lastensuojelu uhkaa, jos lapsi leikkii pihassa yksin. - Anonyymi00173
Voi hyvää päivää näitä juttuja
- Anonyymi00174
Huh huh! 🤔 Ihan jokainen näitä lukeva
ja näihin uudella viestillä kommentoiva
voi katsahtaa siihen
kuuluisaan ja tutuksi tulleeseen
kultareunaiseen "peiliin" 🪞
Ketjusta on poistettu 97 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1481612Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1431403Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak131942Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen
800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja123866- 78827
- 62788
Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt328659Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?
Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero159621- 39606
- 6560