Kuuhullus kai lievää?

Kuun kertomaa

Mutta parhaillaankin näkyvä nouseva kuu kertoo nyt hyviä merkkejä tulevista viikolista. Tuon puolikuun asento kertoo, ettei kovia sateita ole tulossa enää lähiaikoina.
Nousevan kuun aika on yleensäkin sitä parempaa aikaa. Oli hyvä kun taivas oli tarpeeksi selkeä kuunmerkkien tulkitsemiseen.

3

725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuukkeli kuu

      Sitä ollaan siis kuuhulluja,jutuista päätellen.

    • tarkka porkka

      Nousevalla Kuulla minä ymmärtäisin Kuuta joka nousee horisontissa, sen vaiheesta riippumatta. Siis nousee horisontin yläpuolelle.

      Sinä kuitenkin ilmeisesti tarkoitat sillä Kuuta jonka valaistuna näkyvän osan suuruus on kasvamassa, eli esim. ensimmäisessä neljänneksessä olevaa Kuuta.

    • laan cupsi

      Tänään kaakon taivaalla näkemäni kuunsirppi on joulukuu. Kalenteri näyttää, että se on "tehty, syntynyt" 24.11 kellonaika ehkä sii klo 08.10.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      217
      4943
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      35
      4125
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      239
      3940
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      162
      3121
    5. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3097
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2974
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2841
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      69
      2655
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      96
      2419
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2215
    Aihe