Kuinka moni on ollut kierrätyksessä?

Onko teistä moni eronnut joskus? Olisi mukava tietää, kuinka moni prosentuaalisesti on ollut alusta saakka yhdessä.
16234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kyllä on oltu kierrätyksessä jo viimeiset parikymmentä vuotta, eikä ole aikomustakaan jatkaa muuten kuin entiseen malliin. Sitä on jo tottunut tähän vapauteen tuona aikana. Kyllä se seitsentoistavuotinen sota yhdelle ihmiselle on tarpeeksi.

Äänestä

Ensimmäinen liitto on menossa ja kestänyt 38 vuotta.
Ei sitä uskalla vaimoa vaihtaa. Monella on käynyt niin, että on saanut vielä huonomman.

Äänestä
  • Vaimoja, kun vain huonoja ja vielä huonompia!

    Äänestä

Kahdeksan vuotta pakkoavioliittoa minkä jälkeen lähdin kun en enää jaksanut. Toinen liitto kesti 34 vuotta kunnes kuolema erotti.
Uutta ukkoa en nurkkiini ota. Nyt on menossa kolmas vaihe, itsenäinen elämä. Ei tarvitse mukautua eikä sopeutua, ei tarvitse sietää nalkutusta, pettämistä ja alistamista. Saan elää ja olla juuri sellainen kuin olen.

Äänestä
  • Jokainen on oman onnensa seppä. Olen onnistunut saamaan puolison jonka kanssa elämä on turvallista ja ihanaa. Erimielisyyttä toki esiintyy jossain asioissa mutta eihän me olla toistemme klooneja. Olen eri mieltä ystävienkin kanssa silloin tällöin mutta eihän sen tarvitse johtaa välirikkoon. Pelkään että yksin eläen tulisin itsekkäämmäksi ja sitä myöten myös ikävämmäksi ystäväksi.

    Äänestä

Yks ja sama puoliso 51v tullut umpeen, " ihminen voi kaikkea muuta elämässä katua vaan ei nuorena naimisiin menoa " vanhasanonta , kestää vielä kunnes kuolema meidät erottaa .

Äänestä
  • Ensin oma takka sitten vasta akka.

    Äänestä

Yhtä ja samaa luuta on nakerrettu nelisenkymmentä vuotta. Ei ole aikeita vaihtaa. Tuli aikoinaan katsottua vähän tarkemmin kuin eräät.

Äänestä

43 vuotta kesti tuota yhteistä eloa kunnes "tuonenvirta" vei mennessään tuon rakkaan rinnallaeläjäni viisi vuotta sitten... Empä vakiasujaa tänne kaipaakaan... Nyt riittää ylimääräinen saunatakki ja hammasharja tuolla kylpyhuoneessani, ja minun vastaavat toisaalla... :) :)

Äänestä
  • tammikuussa -69 mentiin naimisiin ja kylmä oli silloinkin. Lämpöä on riittänyt näihin päiviin. Vaikea on kuvitella itseään ilman ikäistään seuraa, lapset toki on mutta sukupolven välinen ero kuitenkin vaikka välit ovat kunnossa. Valitsemaan jos joutuis niin saman kanssa menisin epäilemättä.

    Tähän sopinee tarina 69 vuotiaiden pariskunnan valinnoista hyvän haltijan edessä.
    Haltija kysyi jos vaimolta haluaisiko hän vaihtaa parikymmentä vuotta nuorempaan kumppaniin?
    Ei halunnut.
    Mieheltä kysyttiin haluaisitko parikymmentä vuotta nuoremman vaimon?
    Vaimolle mies valittaen selitti kun nyt kerran eletään vain kerran niin ei malta olla käyttämättä tilaisuutta hyväksi.
    Hups. ja mies oli 89 v.

    Äänestä

  • sellaista elämä on kirjoitti:

    tammikuussa -69 mentiin naimisiin ja kylmä oli silloinkin. Lämpöä on riittänyt näihin päiviin. Vaikea on kuvitella itseään ilman ikäistään seuraa, lapset toki on mutta sukupolven välinen ero kuitenkin vaikka välit ovat kunnossa. Valitsemaan jos joutuis niin saman kanssa menisin epäilemättä.

    Tähän sopinee tarina 69 vuotiaiden pariskunnan valinnoista hyvän haltijan edessä.
    Haltija kysyi jos vaimolta haluaisiko hän vaihtaa parikymmentä vuotta nuorempaan kumppaniin?
    Ei halunnut.
    Mieheltä kysyttiin haluaisitko parikymmentä vuotta nuoremman vaimon?
    Vaimolle mies valittaen selitti kun nyt kerran eletään vain kerran niin ei malta olla käyttämättä tilaisuutta hyväksi.
    Hups. ja mies oli 89 v.

    Mitä hyvää näet tuollaisessa haltijassa?

    Äänestä

  • jocus* kirjoitti:

    Mitä hyvää näet tuollaisessa haltijassa?

    Osakesäästämisessäkin lopputulos on valinnoista kiinni.

    Äänestä

Ero tuli kuoleman kautta. Nyt on vain kierrätys naisia valita.

Äänestä

olis ollut kierrätyksessä niin kai se olis se entinen eka tullut uudestaa kohdalle?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kierrätyksessä kirjoitti:

Onko teistä moni eronnut joskus? Olisi mukava tietää, kuinka moni prosentuaalisesti on ollut alusta saakka yhdessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu