Onko kenelläkään kokemusta miten Venäjän viisumihakemuksen täyttelee työttömänä? Tai siis sillä tavoin että viisumin myös saa...
Viisumi työttömälle?
PenaTyötön
12978
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Oisko tuo silleen, että täytetään kaavakkeen kaikki tarvittavat kohdat oikeilla tiedoilla.
Oishan se silleen, mutta kirjottaako siihen työtön, mitä sitten veli venäläinen ihmettelee vai jättääkö tyhjäks tai pelkkä viiva?
Minä oon pistäny aina viimeisimmän työnantajan nimen hakemukseen.
Näin pätkätyöläisenä (nyk. Y-tunnus työläinen) aina on nimet kelevannu joten eiköhän Sinnemäen duunarillaki joku ex-työnantaja ole ollut.
Ei kai sillä väliä, laita vaikka työtön sitten. Ei niitä tosiasiassa kukaan tarkasta oletko duunissa vai et ja ketä se edes oikeasti kiinnostaisikaan.
Eri asia jos on ennen ollu Venäjän puolella jotain ongelmia, sattuu hakemaan vuoden viisumia ja on HIV positiivinen tai kilometrin pituinen rikosrekisteri _oikeista_ rikoksista.
USAn ja Brittien kansalaisilla voi se viisumin saaminen sitten ollakin hankalampaa, niillä on ainaki astetta tarkemmat viisumihakemuksetkin.
Ite tosiaan ollu enemmän työttömänä kuin töissä. Toisaalta omaan myös Venäjän kansalaisuuden niin ei tartte noita täytellä.
Kerran konsulaatissa sanottiin kun hain konsulaatin kautta uutta Venäjän matkustuspassia, että tarvii olla joku oikea syy (työ/opiskelu), ettei mene Venäjältä hakemaan ja sano ystävällisesti, että ei tätä voi työttömäksi laittaa ja päätti, että nyt oletkin papereissa vaikka opiskelija. Tosin hieman eri asia tämä.
1930 luvulla Suomesta pääsi venäjälle työttömät ilman viisumia, kuhan kävelivät vaan sinne lihapatojen ääreen.
Kukkaan ei tullu takasin tänne marmattamaan ja elämään sossun piikkiin.
Kaikki saivat pysyvän työpaikan ja leposijan jostain lähimetsistä.
Liekö sama käytäntö siellä vennäinmaala vielä käytössä kun en oo sillä vielä poikennu kalareissulla.
Ens kesänä tuo naapurin ville on sinne lähössä viemään niitä karjalan pallauttajii oon aatellu lähtee porukkan, niin näkisin miten siellä on hyvät oltavat ja komiat talot kaikilla työttömillä ja eläkeläisillä.
Hyvvee Jouluva teille kaikille palstalaisille varmoonkin tavataan siellä jossain Suojärven leiriniemes tai sitten taipaleen joel laatokan rannall. Et silleen näin Jouluun mie haastelen.
Tänä vuonna keväällä kun hain vuodenviisumia tässä ihan rajan pinnassa niin ei voinut kirjoittaa työtön, sanoi kirjoita vaikka edellinen työpaikka jonka kirjoitin. Sitten jos ei ole sitä pitää vaan kirjoittaa joku paikka. En ole 100% varma että onko tämä uusi sääntö virallisesti mitä juttelin naisen kanssa.
Kuulin jälkeenpäin että lähellä oleva toinen paikka voi jättää tyhjäksi jos työtön ja ne täyttää itse sen, siis kyse vuoden moni kertaviisumista.
****
Mutta sitten vaikka tästä Venäjä osiosta, 90% on täys pässejä Suomalaisia jotka ei tajua Venäjän asioista yhtään mitään ja Venäläiset pikku lapsetkin lukee ja puhuu Venäjää ja nämä tämän foorumin neropatit on suurin osa aivan aivottomia joita ikävä kyllä näkee lähellä Venäjän rajaa ja siksi mentävä ainan nopeesti pois junttien seurasta.
Työtön ei voi saada viisumia sillä hänen pitää olla työmarkkinoiden käytettävissä joka päivä jos tulee ilmoitus työkkäristä. Venäjälle matkustettaessa pitää ilmoittaa työkkäriin montako päivää on poissa ja mahdolisesti vähennetään sitten työttömyyskorvauksia.Varsin hyvin on tiedossa että varsinkin rajan läheisyydessä ollaan samalla työttömänä ja käydään hakemssa vodkaa , tupakkia ja bensaa kotis uomeen myytäväksi ja nostetaan samaan aikaan korvauksia. Olisi jo aika puuttua tämmöiseen yhteiskunnan varojen väärinkäyttöön. No niimpä onkin jo tietokannasta katseltu näitä työkkärin korvauksen saajia .-- muutama onkin jo kärähtänyt....
Päiväreissuja saa tehdä myös työtön. Onhan hän silti puhelimen päässä vaikka naapurivaltiossa onkin ja pääsee seuraavana päivänä käymään työkkärissä tarvittaessa.
Aikanaan kun vaimo oli vielä työtön tehtiin n. viikon reissu Karjalaan. Etukäteen ilmoitti että lähtee reissuun eikä menettänyt päivärahoja, leimat passista tosin piti käydä työkkärissä näyttämässä reissun jälkeen. Nykyään työtönkin saa lomailla muistaakseni viikon vuodessa, kunhan etukäteen ilmoitaa työkkäriin.
Tätä asiaa on tarkenettu viime vuosina kun venäläiset suomessa asuvat työttömät saattoivat olla koko kesän kotiseudullaan venäjälä ja saivat koko ajan työkkärin päivärahaa. Kylähän sillä summalla venäjällä elelee loistavasti
"Juntti neropatti"
Kuten moni vastas ÄLÄ PUHU PASKAA. Työtön saa käydä Venäjällä ja olen itse virallisesti vielä kysynyt työkkäristä kun etsin töitäkin Venäjältä ja samalla saa kieli harjoituksia Venäjällä jatkuvasti.
Ja matkaa on Venäjälle alle 10km ja saa käydä virallisesti joten lopeta toi paskan lässytys. Ennen oli erillainen sääntö tässä asiassa mutta nyt on nyt.
Mistä näitä paskanjauhia tulee Suomeen hirveet määrät.
Ei saa käydä joka päivä hakemassa tupakkia ja bensaa trokaamassa jos on työttömänä , sitä kontrolloidaan jo tullissa
jokapäivä ei saa mutta kerran viikossa se ihan ok sanoi työkkäri.