ala-huikun ura ohi?

tänään oli uutisissa että jarkko ala-huikku ei osallistu kevään em-kisoihin. syynä on se, että hän joutuu käden suoksi uuteen leikkaukseen. nyt sitten herää epäilys, että onko jarkon ura ohitse? pitää olla nimittäin helvetin kova usko omaan itseensä ja tekemiseensä että saa vielä moisen "trafiikin" jälkeen treenattua itsensä takasin huippukuntoon. toivottovasti jarkosta on tähän.
1586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Suomen tähtipainija leikattiin uudelleen - EM-kisat jäävät väliin
julkaistu eilen klo 12:42, päivitetty eilen klo 13:16

Kuva: YLE
Syyskuussa painin MM-kisoissa Moskovassa oikean käden kyynärluunsa murtanut Jarkko Ala-Huikku joutuu jättämään maaliskuussa Saksassa järjestettävät EM-kilpailut väliin. Aiemmin syksyllä leikatun kyynärluun luutuminen pysähtyi yllättäen ja Ala-Huikku joutui uudelleen leikkauspöydälle.

Vielä lokakuussa Ala-Huikun toipuminen näytti hyvältä. Vuoden 2008 Euroopan mestari kertoi ensimmäisen leikkauksen menneen hyvin ja toipumisen edistyneen aikataulussa.

- Sen jälkeen on tullut hieman takapakkia. Kolmen kuukauden ajan yritimme saada käden kuntoon. Sen jälkeen kuitenkin röntgen-kuvissa näkyi, että luutuminen oli loppunut ja luu oli puolittain auki.

- Siinä kohtaa lääkäri sanoi, että sinne täytyy tehdä luunsiirto, jolla luutuminen saataisiin jatkumaan. Olin leikkauksessa viime viikon torstaina ja nyt toivutaan uudesta leikkauksesta.

- Käden tilanne viikonlopun jälkeen hyvä, eikä kipuja ole ollut. Lonkasta otettiin käteen luuta, joten se on ollut paljon arempi kuin kyynärvarsi, Ala-Huikku kertoo YLE Urheilun haastattelussa.

Ala-Huikun tarkoituksena oli toipua käsivammastaan kuntoon mahdollisimman nopeasti, jotta paluu kilpamolskeille sujuisi aikataulussa. Lokakuussa kaikki näytti hyvältä ja täysipainoisen harjoittelun piti alkaa vuoden loppuun mennessä.

Epäonnistunut kuntoutuminen kuitenkin muuttaa EM- ja MM-kisoihin valmistautuneen Ala-Huikun aikataulua.

- Ennen joulua saan aloittaa harjoittelun, kunhan vain saan tikit pois ja kivut hieman pienemmiksi. Sen jälkeen pääsen kuntoilemaan. Neljän viikon päästä on kontrollikäynti, jonka jälkeen olemme taas paljon viisaampia.

- Täyspainoisesta harjoittelusta en kuitenkaan voi tässä vaiheessa sanoa vielä mitään, mutta oikeaan suuntaan olemme tässä vaiheessa menossa, Ala-Huikku sanoo.

EM-kisat väliin - Lontoo yhä päätavoite

Painin ensi vuoden kilpailukalenterin kohokohdat ovat maaliskuun Saksan EM-kisat sekä syksyllä Turkissa käytävät MM-kilpailut. Huikun mukaan alkuvuoden kisoista on enää turha haaveilla.

- Minulla on yksi ainoa päivämäärä merkitty kalenteriini ja se on Turkin MM-kisat. Sinne on vielä onneksi reilusti aikaa, enkä ole sen suhteen lainkaan huolestunut. Kevään EM-kisat Dortmundissa eivät kyllä kiinnosta minua ollenkaan.

Vaikka tammikuussa 31 vuotta täyttävällä Ala-Huikulla on ollut uransa varrella paljon vastoinkäymisiä, seinäjokelaispainija on sinnikkäästi jaksanut taistella itsensä takaisin huipulle.

- Takapakit eivät ole minulle uusi juttu. Olen niin useaan kertaan urani aikana mennyt tällaisten läpi ja niiden kautta pystynyt joskus jotain voittamaan. Tämä on siinä mielessä minulle hieman liiankin tuttua puuhaa.

- Se onkin se asia, minkä vuoksi uskon pystyväni täältä nousemaan ja näyttämään uudestaan kykyni. En tiedä olenko siihen tottunut, mutta ei se uusikaan asia minulle ole. Kyllä minua olympiamenestys motivoi eteenpäin.

Ala-Huikku linjaa uransa päätavoitteekseen kahden vuoden päästä Lontoossa järjestettävät kesäolympialaiset. Vuoden 2008 ja 2007 EM-mitalisti uskoo voivansa hyvittää Pekingin olympialaisissa kärsityn pettymyksensä.

-Tietysti uskon omiin mahdollisuuksiini, ja Lontoo on minulle tällä hetkellä urani suurin maali. Jos niitä kisoja ei parin vuoden päästä painittaisi, niin tuskin minä tässä enää olisin mukana.

- Onhan tämä ihan kiva elämäntapa, mutta kyllä jokin iso tavoite pitää aina olla. Minulle se on Lontoon olympialaiset.

- Tällä hetkellä se tuntuu siltä, että Lontoo on painiurani viimeinen deadline. Sellainen fiiilis on nyt, mutta ikinä ei voi ei koskaan, Ala-Huikku muistuttaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


painin ystävä. kirjoitti:

tänään oli uutisissa että jarkko ala-huikku ei osallistu kevään em-kisoihin. syynä on se, että hän joutuu käden suoksi uuteen leikkaukseen. nyt sitten herää epäilys, että onko jarkon ura ohitse? pitää olla nimittäin helvetin kova usko omaan itseensä ja tekemiseensä että saa vielä moisen "trafiikin" jälkeen treenattua itsensä takasin huippukuntoon. toivottovasti jarkosta on tähän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu