oisiko mahdollista

kun näin ensikertaa wiccaan liittyvän kirjan ja nettisivut tiesin mistä oli kyse vaikka en ollut koskaan tässä elämässä edes kuullut koko sanaa. tiesin myös wiccan tyyleistä ja tavoista.
voiko olla että olen syntynyt wiccaksi??
ja olen myös noudattanut melkein samoja elämän tapoja vaikka en aluksi tiennyt että on uskonto nimeltään wicca
4371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Et ole tuntemuksesi kanssa yksin, eikä kokemuksesi suinkaan ole ainutlaatuinen. Lähes jokainen wicca on aikanaan kokenut muodossa tai toisessa saman - sen tunteen, että "tähänhän minä olen aina uskonut, en vain tiennyt, että sillä on nimi".

Mistä tämä johtuu? Sitä sopii miettiä. :)

Äänestä

Hassua, mutta minäkin olin wicca jo ennen kuin olin kuullutkaan wiccalaisuudesta.

Olin luonut wiccalaisen maailmankäsityksen ihan itsekseni.
Ajattelin jo hyvin nuorena tyttönä että maailmassa oleva Jumaluus on kaikessa kiertävä elämän energia.

Pidin eläimiä ja kasveja samanarvoisina kuin ihmistä, ihmisen siskoina ja veljinä, erilaisina mutta yhtä tärkeinä.

Kunnioitin luonnon elementtejä maata, vettä, ilmaa ja tulta (tämän ajatuksen olin omaksunut pohjois- Amerikan intiaaneilta, joiden uskontoa ja elämäntapaa pidin ihanteenani).

Ajattelin että ihmisen pahat teot tulevat takaisin hänelle itselleen, ja hyvät teot samoin.

Uskoin jälleensyntymään, siihen että ihminen (ja myös eläin, kasvi) elää monta elämää.

Olin hyvin kiinnostunut kaikesta yrtteihin, lääkekasveihin liittyvästä, sekä parantamisesta yleensäkin.

Harjoitin meditointia, visualisointia ja jopa magiaa :)

Kun ensimmäisen kerran törmäsin wiccalaisuuteen, olin kuin puulla päähän lyöty, suorastaan.
Siinä oli kaikki se, minkä olin luullut olevan vain oma juttuni.
Joku oli jo keksinyt sen, ja sillä oli nimikin!

Kun luin ensimmäiset wiccaa käsittelevät kirjat, kaikki oli niin tuttua, ja tunne siitä että tämä on minun omaani, vain vahvistui.

Wiccalaisuudessa tällaiset tarinat ovat hyvin yleisiä, monikin on kertonut samaa.
En tiedä miten se on mahdollista, olemmekohan olleet edellisessä elämässämmekin wiccoja? Olen joskus miettinyt sitä.

Äänestä

tunnetteko monia wicca poikia?

Äänestä

Itsekkin tajusin lukevani tutusta aiheesta aikoinaan kun ekakertaa netistä Wiccaa löysin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wicca tom kirjoitti:

kun näin ensikertaa wiccaan liittyvän kirjan ja nettisivut tiesin mistä oli kyse vaikka en ollut koskaan tässä elämässä edes kuullut koko sanaa. tiesin myös wiccan tyyleistä ja tavoista.
voiko olla että olen syntynyt wiccaksi??
ja olen myös noudattanut melkein samoja elämän tapoja vaikka en aluksi tiennyt että on uskonto nimeltään wicca

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu