Pistotulppa

Tietääkö kukaan onko missään myynnissä tai valmistaako kukaan jälkiasennettavaa
pistotulppaa 2-suojausluokkaan eli semmonen litteä, jossa on 2 "uros"liitintä eikä suojamaata ollenkaan


help???
10447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

kaapelin päähän asennettavaa kakkosluokan pistoketta, niin se on ihan vakiokamaa. Tosin tuo "jälkiasennettava" on todella hölmö nimitys. Ei kukaan sukopistoketta tai kolmivaihepistotulppaa tai töpseliä tms. kutsu "jälkiasennettavaksi". Sähköliikkeestä noita kaikkia saa.

Äänestä
  • Älä kysy

    Äänestä

  • En ole missään nähnyt noita "litteitä" pistotulppia irtomyynnissä, mutta sellaisen voi ehkä löytääkin, sen voi myös korvata tavallisella pistotulpalla, toki se ei sitten mahdu euro-haaroittimiin.

    Äänestä

litteän euro tulpan joudut ilmeisesti vaihtamaan koko laitteen liitäntäjohdon.

tavallisen tulpan voit kyllä vaihtaa.

Mikä laite sulla kysymyksessä

Äänestä
  • Ulkomailta tuotu laite ja tosiaan europistotulppa on nimitys. Aattelin, että jos ois vaihtanut tulpan suomalaiseksi, mutta pitää käyttää adapteria jos ei löydy "jälkiasennettavaa" eurotulppaa

    Äänestä

  • luokka22 kirjoitti:

    Ulkomailta tuotu laite ja tosiaan europistotulppa on nimitys. Aattelin, että jos ois vaihtanut tulpan suomalaiseksi, mutta pitää käyttää adapteria jos ei löydy "jälkiasennettavaa" eurotulppaa

    Vaihda samalla koko liitosjohto, niitä saa 130 cm ja 170 cm (rasistisesti) mustina ja valkoisina sekä kellertävänä...

    Äänestä

Esim. Partco, sähkötarvikkeet, Hella ja laitepistokkeet...

Omatoimisuuttakin voisi harrastaa.

Äänestä
  • Valitettavasti olette väärässä. Ei saa litteää europistoketta erillisenä kuten jo mainittu, koska ideana on usein vaihtaa vanha 0-luokan tulppa maadoitettuun pistorasiaan sopivaksi, tekemättä kuitenkaan laitteeseen uuden suojausluokan (1, suojamaadoitettu tai 2, suojaeristetty) vaatimia muutoksia.

    Äänestä

  • EI. kirjoitti:

    Valitettavasti olette väärässä. Ei saa litteää europistoketta erillisenä kuten jo mainittu, koska ideana on usein vaihtaa vanha 0-luokan tulppa maadoitettuun pistorasiaan sopivaksi, tekemättä kuitenkaan laitteeseen uuden suojausluokan (1, suojamaadoitettu tai 2, suojaeristetty) vaatimia muutoksia.

    Kyllä minä väittäisin noita europistokkeiksi...

    http://www.partco.biz/verkkokauppa/index.php?cPath=14_1495

    Äänestä

muualta löydä, niin hae Bebekiltä esimerkiksi laatikollinen. Tai kaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


luokka2 kirjoitti:

Tietääkö kukaan onko missään myynnissä tai valmistaako kukaan jälkiasennettavaa
pistotulppaa 2-suojausluokkaan eli semmonen litteä, jossa on 2 "uros"liitintä eikä suojamaata ollenkaan


help???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu