Tietääkö kukaan onko missään myynnissä tai valmistaako kukaan jälkiasennettavaa
pistotulppaa 2-suojausluokkaan eli semmonen litteä, jossa on 2 "uros"liitintä eikä suojamaata ollenkaan
help???
pistotulppaa 2-suojausluokkaan eli semmonen litteä, jossa on 2 "uros"liitintä eikä suojamaata ollenkaan
help???
Vastaukset 10
Vanhimmat
kaapelin päähän asennettavaa kakkosluokan pistoketta, niin se on ihan vakiokamaa. Tosin tuo "jälkiasennettava" on todella hölmö nimitys. Ei kukaan sukopistoketta tai kolmivaihepistotulppaa tai töpseliä tms. kutsu "jälkiasennettavaksi". Sähköliikkeestä noita kaikkia saa.
Älä kysy
En ole missään nähnyt noita "litteitä" pistotulppia irtomyynnissä, mutta sellaisen voi ehkä löytääkin, sen voi myös korvata tavallisella pistotulpalla, toki se ei sitten mahdu euro-haaroittimiin.
litteän euro tulpan joudut ilmeisesti vaihtamaan koko laitteen liitäntäjohdon.
tavallisen tulpan voit kyllä vaihtaa.
Mikä laite sulla kysymyksessä
Ulkomailta tuotu laite ja tosiaan europistotulppa on nimitys. Aattelin, että jos ois vaihtanut tulpan suomalaiseksi, mutta pitää käyttää adapteria jos ei löydy "jälkiasennettavaa" eurotulppaa
Vaihda samalla koko liitosjohto, niitä saa 130 cm ja 170 cm (rasistisesti) mustina ja valkoisina sekä kellertävänä...
Esim. Partco, sähkötarvikkeet, Hella ja laitepistokkeet...
Omatoimisuuttakin voisi harrastaa.
Valitettavasti olette väärässä. Ei saa litteää europistoketta erillisenä kuten jo mainittu, koska ideana on usein vaihtaa vanha 0-luokan tulppa maadoitettuun pistorasiaan sopivaksi, tekemättä kuitenkaan laitteeseen uuden suojausluokan (1, suojamaadoitettu tai 2, suojaeristetty) vaatimia muutoksia.
Kyllä minä väittäisin noita europistokkeiksi...
http://www.partco.biz/verkkokauppa/index.php?cPath=14_1495
muualta löydä, niin hae Bebekiltä esimerkiksi laatikollinen. Tai kaksi.