Raisionkaarella.Kohdalla johon on viime kesänä tehty hengenvaarallinen pyörä/kävelytie ilmeisesti pienille koululaisille jotka reittiä kulkevat.Paikalla on kauan ollut alikulkutunneli mutta joidenkin"viisaiden" piti rakennuttaa "oikotie"tien yli ja paikalle ei tehty kuitenkaan suojatietä hidasteesta puhumattakaan!?Usein olen sydän syrjälläni katsellut miten pienet koululaiset menevät siinä pyörillä tai juosten tien yli!!!Autoilijat ajavat siinä lähes poikkeuksetta ylinopeutta koska "on niin hyvä tie"....Mikä idea oli tehdä turvallisen alikulkutunnelin kohdalle tämä "surmanloukku"?
Rekka törmäili
T.Glad
10278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onko tuo oikotie sitten virallinen tien ylitys paikka? Jos siinä ei ole suojatietä, sitä ei liene tarkoitettu jalankulkijoiden käyttöön vaan esim. tienhuollon helpottamiseksi. Raisionkaarella ja Nesteentiellä on useampikin alikulkutunneli, mutta siitä huolimatta jalankulkijat käyttävät näitä "surmanloukkuja".
Kyllä se on ihan henkilöohtaista piittaamattoman itsekästä, jos tuollaisissa kohdissa tietä lähtee ylittämään. Nyt sitä asennekasvatusta sinne koteihin liikenneturvallisuuteen liittyvän riskien pienentämiseksi, tuota kohtaa on tuskin tarkoitettu tien ylittämiseen.
Jos tuossa kohtaan ei ole suojatietä, sitä ei ole tarkoitettu tien ylittämiseen. Tuo tie osuus on huolella suunniteltu, siinä on suojatiet ja alikulkutunnelit. Jos olet aidosti huolissasi ota yhteys alueen lähikouluun, että he keskustelisivat lasten kanssa, kuinka tärkeää varsinkin näin pimeillä ja liukkailla keleillä, käyttää suojatietä, alikulkuntunneleita, pyörässä valoja ja ennen kaikkea niitä heijastimia.
Jos näin on niin ihmeellistä,että siihen on laitettu virallinen liikennemerkki:PYÖRÄ/KÄVELYTIE ja siitähän ne ihmiset tietenkin menevät kun vielä aurataan jos hiukankin hiutaleita taivaalta on tullut...
Niin Raisiolaista meininkiä!
Asumme tien toisella puolella ja aika ryminä kuului.Katsoin ikkunasta ja rekkahan se siinä ojan penkalla oli.Muksut ilmeisesti ylittivät tietä jolloin ylinopeutta(ainakin keliin nähden)ajellut rekka joutui jarruttamaan.Tuleehan siihen tielle kävelytie mutta kyllä se merkki pitäisi poistaa ja jos on jokin huoltotie niin puomi siihen ainakin kuuluisi."Varo lapsia"merkki siinä tiellä myös on mutta eipä se autoilijoita hetkauta vaan kovin ajelevat.Hiljennystöyssyjä pitäisi raisionkaarelle sopivin välimatkoin laittaa.
Ei ainakaan tänä aamuna ollut aurattu penkkoja pois ja oletko huomannut, että vastakkaiselle puolella ei ole pöyrä/kävelytien merkkiä ole, eikä myöskään aurattu. Kesällä on ihan nurmikkoaluetta. Yhteenaikaan ainakin autoilijat käyttivät tuota kohtaa oikotienä sairaalaan, oliskohan tuo merkki mahdollisesti siksi.
Raisiossa on kyllä kiinnitetty paljon huomiota liikenneturvallisuuteen, jos et ole sattunut huomaamaan, että kyseisellä tie osuudella on useampikin tienalituspaikka ja selkeästi merkittylä suojateitä. Kuten myös muualla raisiossa, liikennevaloista puhumattakaan. Ei kai se kaupungin vika ole, jos ihmiset ovat välipitämättömiä.
Rekan kiihtyvyys nollastasataan on vähän eriluokkaa, kuin esim. henkilöauton. Juuri tie osuudelle kääntyneellä rekalla on tuskin ollut edes tieosuudella sallittua nopeutta, mutta oikessa ole jarrutusmatka on pitempi liukkailla keleillä alhaisillakin nopeuksilla.
Ei ne hidastetöyssytkään paljon välinpitämättömiä autoilijoita hetkauta. Merkkejä vaan tie osuudelle, käytä suojatietä tai alikulkutunnelia.
Lainaus tieliikennelaista:
"Jalankulkijan on ylitettävä ajorata suojatietä kulkien, jos se on lähellä. Muuten ajorata on ylitettävä kohtisuoraan ja yleensä risteyksen vierestä. Suojatielle tai muuten ajoradalle astuvan jalankulkijan on noudatettava sitä varovaisuutta, jota lähestyvän ajoneuvon etäisyys ja nopeus edellyttävät. Hänen on ylitettävä ajorata tarpeettomasti viivyttelemättä."
Frälsintien kohdalle voisi kanssa laittaa junaradalle ja tielle laittaa hidastetöyssyjä, se on kanssa suosittu tien ylityspaikka kouluikäisten keskuudessa.
Ja Nesteen tielle voisi siihen koulukeskuksen kohdille rakentaa autoille vaikka kiertotien alikulkutunneleihin, että koululaiset voivat turvallisesti ylittää tien.
NYT on tekninenlautakunta tehnyt suuressa viisaudessaan päätöksen että huuhkaajantielle rakennetaan pyörä ja jalankulkutie koululaisten koulumatkan turvallisuuden parantamiseksi.Huuhkaajantie on leveä jossa mahtuu kaksi linja-autokin hyvin ohittamaan toisensa alueella ei ole vapaita tontteja että asutusta
tulisi lisää. Aamu ja iltapäivisin sitä käyttää noin kymmenkunta koululaista
koulumatkoihinsa ajoneuvoliikenne on vähäistä.
Nyt ihmettelenkin että miksi ei pyörä ja kävelytietä rakenneta tikanmaankadun
ja kallastenkadun välille. Tie on kapea jossa on linja-auto liikenettä ja jatkuvaa henkilöauto liikennettä ja kaiken lisäksi linja-auto ja henkilöauto eivät edes joka kohdassa pysty ohittamaan toisiaan.Pieniä koululaisia joita on useita kymmeniä jopa satoja päivittäin jotka kulkevat henkensä kaupalla kouluun ja takaisin kotiin iltapäivisin.Nyt on taas tulossa talvi ja liukkaat kelit ja linja-autot liukastelevat
liukkaitta mäkiä alas ja pienet koululaiset siellä kapealla tiellä liikenteen seassa.Ihmettelen suuresti raision päättjien vastuuttomuutta olla rakennuttamatta kevynliikenteen väylää sinne missä sitä todella tarvitaan.
Tarvitaanko ensin loukkaantunut tai menehtynyt koulumatkalainen ennen kuin kaupungin päättäjät heräävät.
Mahtaakohan kaupungin haluttomuus rakentaa tai tehdä jotain koulaisten koulumatka turvallisuuden parantamiseksi johtua siitä että tikanmaankadun ja kallastenkadun välillä asuu kaupungintyöntekijä.
Alueelle on kaava valmiina metsäkalla 4 omakoti tonteille joten liikenne määrä
tulee lisääntymään vuosien kuluessa vielä lisää.