Manit finis ja pomppa kanis. Metsät myynnissä konkurssin edellä. Pielisentien korjaus venyyyyyyyy.
Ettei vaan katkeaisi.
Lyödäänkö vetoa, ettei se ole valmis vielä vuonna 2015.
Olisikohan sittenkin ollut viisaampaa tehdä se light- mallin kunnostus tai jättää koko homma aloittamatta.
Ettei vaan katkeaisi.
Lyödäänkö vetoa, ettei se ole valmis vielä vuonna 2015.
Olisikohan sittenkin ollut viisaampaa tehdä se light- mallin kunnostus tai jättää koko homma aloittamatta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
pidä paikkaansa.
Kustannukset nousee vuosittain ja ei pitäisi kuvitellakkaan, että nykyiset arviot kustannuksista pitäisi vielä 3-5 vuoden päästä kun jo muutamassa kuukaudessa hinnat kohoaa!
Entisten lisäksi pitäisi vielä raha löytyä liikuntahallin, siirtolaispuutarhan sekä keskuskeittiön rakentamisiin, mutta ne hankkeet saa siirtää jo näillä näkymin 2020 luvulle asti!
Pielisentiestä on tulossa liian suuri maksurasite ja koko remonttia ei olisi pitänyt aloittaa!
puutarha rakennetaan yksityisellä rahalla. Anteeks vaan. Otahan Kikkeli-Kloppi asioista selvää.
Vai yksityisellä rahalla. Ihan varmaan samalla tavoin käy, kuin Pielisentien urakkasopimuksen laskenta ja kilpailutus.
Kerätkäähän yksityiset rahat ensi kasahan ja rakennatte sitten varojen mukaan. Meinaten sama kustannustenlaskija jos on mikä Pielisentiessä, ette saa ees kivijalkaa, saatikka seiniä.
Kuuleppa metrinen mela, kaupungille koituu tarpeeksi kuluja vaikka itse hanke toteutettaisiinkin yksityisillä varoilla!
teitä pökkelössäpesijät.
Miten se tuo teidän pönttönne pelaa?
1. sitä ei rakenneta kaupungin varoilla. Se tehdään ihan kuten joku As.Oy, jonka rahoittaa yksityinen taho. Ei siis kaupunki.
Jos laskelmat menee pieleen niin se on sitten heidän ongelmansa.
2. kunnallistekniikan rakentaa kaupunki, mutta niinhän se tekee myös muille asuntoalueille. Jos oikein muistan niin ainakin aikoinaan kaupunki ottii verkostoon liittymisestä ison summan rahaa (jopa niin ison, että monelta se liittyminen jäi tekemättä).
Tuolla on vesi- ja viemäriverkko hyvin lähellä. En tiedä kummalla puolella tietä se on, mutta tuollaisen rakentaa vihmerä mies yksinkin 2-3 päivässä. Kaupungin miehiltä voi mennä kaksi viikkoa/viisi miestä. Kiinteistökohtaisen verkon rakentaa kiinteistön omistaja. Tietä ei tarvitse rakentaa kun se kulkee vierestä (jos annatte sitä käyttää, vai rakennetaanko uusi viereen?).
Näin minulle on kerrottu ja luotan siihen. Jos pystytte tuomaan esiin jotain muita faktoja olen valmis muuuttamaan kantaani. Kyläparlamenteista, hevosmiesten tietotoimistosta ja "varmalta taholta" saadulla tiedolla en pyyhi edes persettäni.
Tämä on kantani, olkoonkin, että suhtaudun hiukan epäillen tuohon hankkeeseen, en usko sen toteutuvan.