Tuli käräjillä rangaistus että joudun maksamaan 500 euroa valtiolle korvauksia taloudellisena hyötynä.Voinko maksaa tuota kuukausierissä ja jos voin niin miten?Jos haluan vaikka maksaa 5 kuukauden ajan 100e kuukaudessa?
Valtiolle maksettavasta korvauksesta kysymys
34+12
2192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Näin se menee.
Oikeusrekisterikeskus lähettää sinulle muutaman viikon, tai muutaman kuukauden kuluessa maksukehotuksen.
Siinä lukee, että maksu on suoritettava 30 päivän kuluessa uhalla, että se menee ulosottoon. No niin, ei se mitään. Jätät maksamatta, niin ulosottomies lähettää sinulle taas jonkun ajan kuluttua oman maksukehotuksensa. Kehotuksessa on ulosottomiehen yhteystiedot. Otat häneen yhteyttä ja sovit aikataulusta, minkälaisilla summilla lyhennät velkaasi. Pieni ulosottomaksu tietysti siitä menee.
Oikeusrekisterikeskukselle voi ehdottaa maksusuunnitelmaa. Ja maksaa sen mukaan. Kun lasku tulee joko soitat tai teet maksusuunnitelman paperille ja lähetät sen sinne tietoineen(omat tiedot,laskun syy tai/viitetiedot) ja perusteluineen, tulotiedot yleensä riittävät. Yks vaihtoehto on myös ettiä se kaavake oikeusrekisterikeskuksen omilta sivuilta.
Yleensä lähettävät uudella viitteellä maksulaput suunitelmasi mukaan. Ilman ylimääräisiä kuluja. eli asiaa on turha ulosottoon asti viedä sovittavaksi, kun saman asian voi tehdä halvemmallakin oikeusrekisterikeskuksen kanssa.