Löysin lehtopöllönpontöstä, jossa viime kesänä pesi lehtopöllö, sarvipöllön jäänteitä. Siellä pöntössä oli ainakin isoja sarvipöllön sulkia (aivan varmasti tunnistin lajin oikein) muun valtavan saalisjätekasan seassa. Seassa oli myös närheä, harakkaa, naakkaa, pyytä, tavia, rottaa, siiliä jne. vaikka mitä, joista vain suurimpia tunnistin varmaksi. Onko harvinaista, että lehtopöllö on saalistanut ja syönyt sarvipöllön ? Viimeksi tarkistin ja puhdistin sen lehtopöllönpöntön noin vuosi sitten, joten jossain vaiheessa vuoden sisään lehtopöllö on sen sarvipöllön pönttöönsä kuljettanut ja siellä syönyt joko itse tai poikasineen.
Onko normaalia vai harvinaista, että kehtopöllö saalistaa ja syö sarvipöllön ? Varsinkin kun on ollut mahtavat myyräkannat ?
Lehtopöllö vs sarvipöllö: harvinaista ?
5
498
Vastaukset
- korpikuus
No viime kesänähän myyriä ei kovin hurjasti enää ollut.
Itselläni ei ole lehtopöllöistä juuri kokemusta, mutta olettasin että kyseessä on melko harvinainen tapaus, joskaan ei varmaan mitenkään ennenkuulumaton.
Melko samanlaisissa ympäristöissä kyseiset lajit elävät, joten sinänsä ihan todennäköistä että joskus lehtopöllö huomaa hyvän tilaisuuden saalistukseen.
Kanahaukat ainakin joskus syövät sarvi- ja suopöllöjä, ja muitakin pienehköjä pöllöjä.
Joku muu osaa varmaan vastata asiantuntevammin. - 3+3
Ei varmaankaan ole normaalia. Toisaalta yhtä oudolta vaikuttaa myös " närheä, harakkaa, naakkaa, pyytä, tavia" saalisjätteiden seassa. Mielestäni nämä kaikki ovat hieman liian kookkaita lehtopöllön saalislajeiksi. Pikemminkin tulee mieleen viirupöllö tai näätä.
- korpikuus
Saattaisi olla noinkin että isompi laji olisi pönttöä asuttanut.
- Anonyymi00005
pöllöille kyytiä
- voipi olla
Kyllä joistain lähteistä olen lukenut pöllölintujen ravinnokseen käyttämistä toisista pöllölinnuista. Jossain kansallisessa tutkimuksessa huuhkajan oltiin todettu saalistaneen yli 700 sarvipöllöa ja lehtopöllön vain muutama. Ei siis aivan normaali tapaus, mutta ei liioitellun harvinainenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site876061Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524442SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574192SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963789Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost73533Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1002615SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352419Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat492148Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41479