historia

malja marttyyreille

Kovin monesta bändistä on sanottu ja kirjoitettu,et se on uusi Beatles.Silti,vuonna 2010,voimme yhä todeta,lähes 60 vuotta Beatlesin ensi levystä,et ei ole kuulunut uutta läheskään samantasoista yhtyettä.Loistavia bändejä on monia,yhä on 1 yli muiden.... :)

7

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puu.

      Niin,tietenkin kuuluu olla: lähes 50 vuotta ensi levystä,eikä 60...jee,jee!...

      • musiikkimieshenkilö

        Beatles saattaa olla paras bändi. Mutta Beatles on myös eurooppalaista (laulu)musiikkia. Uskallatko asettaa Beatlesin vähän isompaan viitekehykseen, häh? Vedetäänkö yhdessä laulunikkarit vertailuun klassisen musiikin monisatavuotisen historian lehdille vai vetäydytkö? Pelkäätkö Beatlesin kalpenevan - ja pahasti - jos otetaan ISOT POJAT (Mozart, Brahms, Bach jne.) mukaan kisailemaan?

        Nappilaliigan peleissäkään Beatles ei ole kiistaton paras bändi, esim. Beach Boys tuotti komeampia laulustemmoja ja orkesterisovituksia kuin Beatles.


    • Musadiggari

      "Silti,vuonna 2010,voimme yhä todeta,lähes 60 vuotta Beatlesin ensi levystä,et ei ole kuulunut uutta läheskään samantasoista yhtyettä."

      No onhan parempia ja tärkeämpiä artisteja ollut vaikka millä mitalla. Esim. aakkosjärjestyksessä: Can, Captain Beefheart, Doors, Faust, Godspeed You Black Emperor, King Crimson, Kinks, Kraftwerk, Pere Ubu, The Residents, Roxy Music, Soft Machine, Velvet Underground, Who, Yes, Frank Zappa... Onhan niitä. Beatles oli hyvä, MUTTA EI EDES YKSI PARHAISTA.
      Ja mitä tulee yksinomaan tarttuvien pop-laulujen kirjoittamiseen, ABBAkin oli siinä Beatlesiä parempi.
      Muuten: Rolling Stones ei ole sen parempi kuin Beatles. Yliarvostettu yhtye - niin kuin Beatles.

      • gsgsggd

        että suurin osa loistavista on useimmille tuntemattomia. Beatles ei ole.

        Rollarivertaus on aika pohjanoteeraus - eihän ne ole edes samassa sarjassa (suom huom. - Rollarit ovat wanna be japinallisia, jotka tekivät vetävää musaa kyllä).

        Beatlesilla on toki vain harvoja pop - lauluja, abballa saattaa olla pari parempaa renkutusta.

        Klassisessa musiikissa muuten säälittää, että niin moni harjoittelee samoja biisejä aina vaan luomatta mitään uutta. Ja hienoudenkin voi lukea kirjoista.


        Suomessa Beatlesista pitäminen on todellista vastavirtaan uimista. Täällä pidetään ihan muusta musasta. Onko Suomi taas maailmaa viisaampi?


    • Ashd

      Ei auta, että fanit vanhenevat. Uusia ihailijasukupolvia syntyy (paitsi Suomessa).

    • Jääräpää1

      Beatles on kiistattomasti ylivoimainen ilmiö viihdealalla. He lopulta hallitsivat aivan kaikkea.
      Onhan niitä muitakin mutta Beatles 0n edelleen se ylittämätön vielä vuonna 2017.
      Kaiken lisäksi hajoamisen jälkeen he osoittautuivat soolourlillaan yksilöina ylivertäista nerokkuutta, valovuosien päässä muita edellä.

    • Anonyymi

      Ei tule toista koskaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      240
      3666
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      57
      3393
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      90
      2853
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      48
      2646
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      116
      2405
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2042
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2001
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      42
      1865
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      104
      1797
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1159
    Aihe