Hyvää joulunalusaikaa!
Olen alkanut pohtimaan, voisiko minulle olla puhjennut keliakia. Syötyäni runsaasti/runsaahkosti viljatuotteita (etenkin omatekoisia sämpylöitä, joissa enemmistö jauhoista vehnäjauhoja) koittaa hirvittävät ilmavaivat ja vatsan/suoliston purplutus, kourivat tunteet tai kivut ja mekkalointi. Ripulia ei välttämättä ole.
Lähestulkoon aneeminen olen ollut koko ikäni, kalpeaihoinen, tummasilmänalusinen ja retafereja on tullut monesti syötyä. Jostain luin, että tämä voisi olla keliakian oheisoire..?
Kuitenkin tuota purplutusta tulee, kun syön etenkin sokerittomia irtokarkkeja, tai no karkkeja yleensäkin (tällöin seuraa myös ripulia). Tämä sitten uskoakseni ei viittaa keliakiaan?
Suvussani ei tietääkseni ole keliakiaa (mutta syöpää kylläkin---), enkä ole alipainoinen (painoindeksi jotain 20). Mahtavatko nämä epämukavat vatsantuntemukset olla ihan tavallista hiilarihimoiselle ihmiselle, vai voisiko olla kyse jonkin asteen keliakiasta? Jos tahdon mennä tätä tutkituttamaan, enhän lääkäreitä vaivaa enempää kuin verikokeen verran? Käsittääkseni siitä jo näkee, onko alttiutta tai muuta keliakiaan viittaavaa löydöstä - ettei tarvitsisi vainoharhaisuuteni vuoksi ruveta mitään koepaloja ottamaan.
Kiitoksia kaikille, jotka jaksavat jotain vastata.
Tiedustelua...
Empästiedäkään
0
248
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1162416Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???381501Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6431016- 106993
- 71962
- 97888
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686