Huomasin että hikeni on varsinkin kesäisin alkanut haista entistä pahemmalle, varsinkin selänalueen hiki. Haju on imelä, erilainen kun perushien haju. Voiko tällainen muutos liittyä diabetekseen (jota on olen sairastanut n 7 vuotta, 1.tyyppistä)
Pahentunut hienhaju
Peca
55746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitä muutoksia on tapahtunut elämässäsi ja elämäntavoissasi? Minkä ikäinen olet?
Jos diabetes on sinulla ollut jo 7 v ja hienhaju muuttunut vasta nyt, niin syy siihen on todennäköisesti joku muu kuin D.
Ei ole suuria muutoksia tapahtunut. Ongelma alkoi 3-4 kesää sitten. olen 24 vuotias.
Korkeasta verensokerista saattaa tulla pahanhajuinen "imelä" hengityshaju ja hikoillessa sama jatkuu. Näin silloinkin kun verensokeri on vain käväissyt korkeammalla.
Olisiko jotain tekemistä ketoaineiden kanssa.
Stressi. Oletko tehnyt paljon kaikkea viime aikoina?
"Oletko tehnyt paljon kaikkea viime aikoina?" Vai että viime aikoina - VIISITOISTA VUOTTA sitten. Miten ihmeessä joku kaivelee näitä ikivanhoja viestejä ja vastaa niihin kuin juuri kirjoitettuihin.