Metsäiselle lumiselle tielle,
meidän hevonenki Virkku,
saan reessä istua olla,
pitkän pitkästä aikaa.
Sen saman tunteen tunnen,
see on nytkii läsnä,
kuii silloo lasna reen kyytissä,
niin tutulla tiellä.
Talviki puhjennu valkoisiin kukkasiin,
tähdet kirkkaina alas tuikkii,
Virkun harjat kuurassa,
reen jalakset tulta iskee.
Kiitos hetkestä huolettomasta,
tiestä hiljaisen metsän.
JA
Meidän hevosesta Virkusta,
muistojen kätköistä tuut,
vieläki jaksat askeltaa.
Sinne lapsuuden kotiin,
sinne on niin hyvä mennä,
Virkkukki onnesta hirnahtaa.
Ollaan kotona.
Minuu viee
4
285
Vastaukset
- *MURUKULTA*
Minä se en ole onnistunut tuollaiseen kyytiin pääsemään,
mutta toivossa elän vielä joskus... ehkä.. *huoh*... :]
Mutta eläydyin jo, runosi myötä, siihen tunnelmaan - ihanaa, raikas runo! :D
Sinun sanoin : "Kiitos hetkestä huolettomasta,
tiestä hiljaisen metsän."
*hymy*Ett oli pakko sanoiks saada,
lapsena koettua elämää,
hevonen veti etu ja takarekee,
noilla lumisilla koskemattomilla teillä.
Näinhän se on, saamme eläytyä elettyihin hetkiin,
lapsuuden lämpimiä hetkiä, hymyyn käy suu.
Kiitos vierailustas, sytytän tuikkuja hämrätyvään iltaan.
- *laudi*
**OIKEIN HYVÄÄ JA TURVALLISTA JOULUA
kuin myös VUOTTA 2011** !!Olen taas löytänny sen jouluomenan
sen jonka lasna sain lahkas
käsissäni sitä pidän katselen
se on säilynny yhtäraikkaana
sen tuoksu täyttää
SINULLE YSTÄVÄ
*laudi*
Sydämellistä Joulua ja Onnellista Utta Vuotta 2011
* Rakkaudella *
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322309Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759522Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297500Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816340SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825990Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344986HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084646Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014396Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo882088Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801377
