Rakensimme varaavan takan vanhaan taloon. Saunan seinistä ja katosta purettu, 30 vuotta vanha kuusipaneeli olisi erittäin hyvää sytykettä takassa. Olen kuullut, ettei käsiteltyä puuta saa polttaa kotioloissa. Paneelit olen aikoinaan käsitellyt Sasu-saunasuojalla. Miten on?
Käsitellyn puun polttaminen takassa?
Mökin ukko
32805
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ja hyvä tulee.
Tuollainen saunasuoja lienee aika turvallista polttaa, koskapa sitä voi käyttää välillä aika kuumankin saunan rakenteissa, tuskin aiheuttaa kovin pahoja palokaasuja.
Eikös se ole laimennettua Eri-keeper-liimaa. Jotain muovimaista se on ja voi tuottaa kitkua mutta tuskin sentään kloorivetyä (PVC-muovista tulee kloorivetyä).
Käsitellyllä tarkoitettaneen puunsuoja-aineilla ja vaikka lyijypitoisilla wanhan ajan maaleilla maalattuja puita.