Onko jollakulla tietoa, voiko kahvi äidinmaidossa aiheuttaa vauvassa levottomuutta? Lapsi valvottaa ja juon siis enemmän kahvia kuin ennen. Mutta tuli mieleen, että mahtaisiko tuo iltavalvottaminen johtua kofeiinista... Koska se ei ole koliikkia tai nälkää, poika vaan puuhastelee, heiluttaa käsiä ja jalkoja, hymyilee ja jokeltelee aina yöhön asti... Ja kun itseä väsyttäisi niin kovin, Duracell-pupu vaan jatkaa ja hymyilee päälle. :-/ Help!
Vastaukset 2
- Jos kahvi..
vauvaan jotenkin vaikuttaa niin se ilmenee ennemminkin vatsakipuina ym. Taitaa olla vain rytmi vauvalla sekaisin jos illalla valvoo hymyillen ja jokellellen.
- gnchg
Uskoakseni kofeiini voi vaikuttaa juuri noin. Itse juon hyvin vähän kahvia ja eräänä iltana keksin juoda pepsimaxia pitkästä aikaa ja sitä menikin useampi lasi. Illalla vauva valvoi pari-kolme tuntia normaalia myöhempään ja puuhaili touhukkaana vailla mitään muita oireita kuin unettomuus. Lopetin pepsin juonnin toistaiseksi. Myös kahvista on tullut samanlaisia tilanteita kun on kylässä tullut juotua pari mukillista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092300Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???26954- 71902
- 103896
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha568830- 82728
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik25624- 64606