... juu , tiedän että kunnon pelikone yleensä on pöytämalli mutta jos kuitenkin usein siirtää täytyy ja välillä hieman pelatakin pitäisi ...
... ei kai seuraava kapistus sentään aivan turha ole ...
Acer eMachines E732ZG
- Pentium P6100 -tuplaydinprosessori (3 Mt L3 cache, 2.0 GHz)
- 4 Gt RAM (DDR 3. Max 8 Gt)
- 320 Gt:n kovalevy (5 400 rpm)
- 15.6” HD LCD-näyttö (1366 x 768 kuvapistetta, 16:9)
- ATI Mobility Radeon HD 5650 -näytönohjain. 1 Gt DDR3 VRAM, jopa 3067 Mt jaettua
Kiitos .
... ei kai seuraava kapistus sentään aivan turha ole ...
Acer eMachines E732ZG
- Pentium P6100 -tuplaydinprosessori (3 Mt L3 cache, 2.0 GHz)
- 4 Gt RAM (DDR 3. Max 8 Gt)
- 320 Gt:n kovalevy (5 400 rpm)
- 15.6” HD LCD-näyttö (1366 x 768 kuvapistetta, 16:9)
- ATI Mobility Radeon HD 5650 -näytönohjain. 1 Gt DDR3 VRAM, jopa 3067 Mt jaettua
Kiitos .
Vastaukset 13
Vanhimmat
... ole niin ettei kukaan mollaa edellämainittua laitetta ; jos näin on voisi olettaa että laite on aika asiallinen peli .
... tolla pitäisi jo normi pelit pyöriä . Vastaavalla olen Call Of Dutya pyöritellyt ja ei tuo pahemmin töki ( vaikka CODia aika konevaativaksi syytetäänkin ) .
varmaan tuolla jo pyörii siedettävästi.
Kertakäyttöinen.
... olet varmaan joutunut joskus tosi pulaan eMachinesi kanssa . Minulla kyseinen laite kun on toiminut loistavasti ja useammin kuin yhden kerran . Heittäkääpä joku muukin kommenttia kuin M-Kar . Kai täällä muillakin on eMachinea kuin meillä .
... tuollainen löytyi :
# PACKARD BELL TM85-JN-450NC: Intel Intel i3 330M -tuplaydinprosessori (2,13 Mhz)
# 3 Gt RAM-muistia (DDR3, 2 Gt 1 Gt. Max 8 Gt)
# 320 Gt:n kiintolevy, 5 400 k./min
# 15,6” TFT-näyttö (16:9, 1366 x 768)
# NVIDIA Geforce GT 320M 1 -näytönohjain 1 Gt:n muistilla
# 10/100 LAN. WLAN 802.11b/g/n
# Kirjoittava CD-/DVD-asema
# Liitännät: 3 x USB 2.0, VGA, HDMI (Full HD 1080 -tuki), RJ-45, mikrofoni, kuuloke
# Muistikortinlukija (MS, MS Pro, SD, SC, XD)
# Windows 7 Home Premium 64-bit (FI/SWE/UK)
# 6 kennoinen akku, kesto n. 3h 20 min
# Mitat (l x s x k): 381 x 253 x 34,1 mm
# Paino: 2,65 kg
# Vuoden takuu
Riittääkö tuollaisessa paukut pelaamiseen ( pahimmillaan varmaan tuo Call Of Duty ) ?
Kiitos tähän mennessä tulleista kommenteista , jatketaan tutkimista ( pojalle pitäisi jouluksi saada ...
Kiitos .
Keskusmuistia liian vähän.... en tiedä voiko sitä lisähintaan lisätä jälkeenpäin läppäriin.
Rihkamaa tuokin on ja parin vuoden päästä paskana. Windows 7 Home Premiumin uusiminen on ajankohtaista 3v kuluttua vaika toimisikin ja sitten taas on suru puserossa jos se peli ei vaikka toimikkaan enää uudella käyttöjärjestelmällä.
... " vapunen " , mikä sitten olisi hyvä määrä tuolle keskusmuistille ? Näytönohjain kai myös on aika merkittävässä osassa , eli mihin siinä kannattaisi kiinnittää huomiota ( merkki / mitkä arvot ) ?
M-Kar : löytyisikö Sinulta vahvan kriittisen näkökannan lisäksi oikein jotain ratkaisua ; voisitko nimetä mikä ei ole rihkamaa ( merkkiä komponenttien ominaisuuksia ) ? Ei pahalla mutta nuo " rihkama " -heitot (( ja ennusteet kestävyydestä )) ilman konkreettisia vaihtoehtoja eivät kuulosta kovin vakuuttavilta ... ( pistää jopa miettimään tarkoitusperiäsi ja toimenkuvaasi ) . Ei tosiaan kuitenkaan pahalla ; kunhan sanot jotain muutakin konkreettista kuin hintaluokkaa ... ; )
Parhaiten seulot roskakoneet kunnollisista niin, että tarkistat käyttöjärjestelmän. Sen pitäisi olla Windows 7 Professional. Sitä ei pahemmin ole rihkamassa kun rihkamakoneisiin on tehty ne lyhytikäiset Windows 7 Home Premiumit ja Starterit.
Pelikäyttöön tarvisi sitten pelikelpoinen näytönohjain lisäksi. Joku nVidia mitä noissa koneissa myydään tai sitten joku ATI Radeon 4650-> tai ATI Radeion 5650->
Katselisin jotain Alienwarea, HP Elitebookia tai Dell Precisionia.
... eiköhän noilla tiedoilla jo rupea jonkin verran karsiutumaan / tai löytymään ( pääsenpähän vähän jäljille noista perushommista , niitä kun ei opi kuin kysymällä ja tutkimalla ) . Kiitos ja Hyää Joulua kaikille .
Tarkista myös, että käyttöjärjestelmäasennus on 64-bittinen ja muistia 4Gt. Sillä karsiutuu myös liian heikot pois.
PB on halpismalli, ei kannata ostaa. En ymmärrä miksi kaikki mollaavat hd 5650 mielestäni todella hyvä näytönohjain. Pyörii esim Just Cause 2 täysillä grafiikoilla, kuten myös mw2, eMPIRE TOTAL WAR YM. jotkut pelaavat jopa BATTLEFIELD 3 betaa ultra grafiikoilla tällä näytönohjaimella joten todella hyvä on, mutta jos on huono prosessori niin pelaamisesta ei kannata edes uneksia!