Pankista saamani tiedon mukaan laskun maksuautomaatit häviäisivät helmikuussa pois käytöstä. Jäljelle jää suoraveloitus, maksu kassalle tai sähköinen maksu. Aika huonoksi menevät ainakin vanhusten laskun maksut. Ennen sai kauppa reissuilla maksaa laskut. Nyt jos ei osaa käyttää nettiä, joutuu maksamaan laskut pankkiin.
Laskun maksuautomaatit
anssi,p
7587
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ja sehän tekee 4 – 6 euroa palvelumaksua per lasku jos täytyy tiskillä maksaa...
Ovat nykyään PANKKEJA.
käyttää laskunmaksuautomaattia kuin tietokonettakaan. Pikapankista puhumattakaan... Enimmäkseen ne taitaa muutennii pankissa kassalla maksaa. Sitten valittavat kun eläke ei riitä mihinkään.
juuri näin, mukana on pysyttävä ja asenteesta se oppiminen on useimmiten kiinni
Laskuthan voi laittaa suoraveloitukseen, ei miitään huolta sen jälkeen
Suoraveloitus on yleensä maksuton. Siinä ei kuitenkaan ole mahdollisuutta "itsetehtyyn eräpäivän siirtoon." Lasku napsahtaa tililtä eräpäivänä. Sopii useimmille maksajille.
Toinen vaihtoehto on kotikoneellisille e-lasku. Sen maksupäivää voi vekslata tarvittaessa, rahatilanteen mukaan.
Kolmas vaihtoehto on maksupalvelu, josta pankki velottaa 1,50 per/lasku. Tässäkin vaihtoehdossa voi itse muuttaa maksupäivää.
Ensimmäinen ja kolmas vaihtoehto sopivat niille, joilla ei ole nettipankin käyttömahdollisuutta, tai eivät osaa sitä käyttää. Esim. vanhukset.
Anssin vaihtoehdoista jäi pois tuo maksupalveluvaihtoehto, joka sopii monelle vanhukselle ja on suoraa kassamaksua edullisempi.
Itse olen käyttänyt nettipankkia ja olen täysin tyytyväinen itseltäni ja pankiltani saamaani palveluun.
taas pois pankeista kuun lopulla ja seuraavan kuun alussa, kun nämä "eläkeläiset" ruuhkauttavat pankit.
Ja nyt heitä varmasti riittää vielä enemmän tekemässä erinäisiä sopimuksia, kun laskunmaksuautomaatti ei enää toimikkaan.