menikö oikein?

kevättä rinnassa

hei!

levitin n. viikko sitten takapihan nurmikolle kekkilän puutarhamultaa pari senttiä sellaisiin kohtiin, joissa nurmikko oli ruskeaa ja kuollutta. sen jälkeen kylvin nurmikkosiemeniä (taisi olla nurmikon paikkaussiemen tms.) ko. kohtiin ja kastelin reilusti. itse asiassa multaa tuli levitettyä melkein koko takapihalle, sen verran paljon vanhassa nurmikossa oli ruskeita laikkuja.

tämän jälkeen olen kastellut nurtsin päivittäin. teinkö oikein? vai olisiko heti alussa eli siementen kylvöä ennen/jälkeen pitänyt levittää vielä kalkkia ja/tai lannoitetta?

kalkitsin 'vanhan' nurmikon viime syksynä, ja nyt keväällä ennen nurmikon paikkausta levitin nurmikolle kevätlannoitetta. terve nurtsi alkoikin hienosti vihertämään, mutta siihen jäi kuitenkin monin paikoin ruskeita laikkuja.

kiitos paljon vastauksista jo etukäteen!

1

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • junnu

      noinhan se tehdään , kastelusta :

      " Kastelu
      Nurmikon perustamisen jälkeinen kastelu nopeuttaa itämistä. Mikäli kasteluun ryhdytään, kastelua jatketaan kunnes koko kasvusto on itänyt. Kastelu annetaan perustamisvaiheessa hienona sumuna ja niin, että koko kasvukerros pysyy kosteana. Nurmen vahvistuttua kastelukertoja voidaan vähentää ja vesimäärää lisätä. " , Kekkilän sivuilta .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8123
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6369
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3673
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      70
      2440
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2430
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      42
      2204
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2176
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2014
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      83
      1877
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1575
    Aihe