maahanmuuttajalla ja turvapaikanhakijalla? Ja vielä lisäksi ne kiintiöpakolaiset! Alkaa ihan oikeesti mennä yli tän pienen ymmärryksen. Kun minusta se on aina vierasmaalainen jos ei näytä pullealta valkeanaamalta. Siis mistä ne erottaa, kuka on mikä? Eikö niitä voisi kohdella samoin kuin meitä muitakin "tanttoja" Ja meitä tanttoja taas ei kohdella kovinkaan hyvin.No, se nyt ei kuulu tähän, mutta mistä sen tosiaan erottaa kuka on kuka?
Mikä ero on
Ihan pihalla
3166
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hans Guzeit ja Carl Fazer sekä suomen kansalaisten kanssa naimisiin menneet ulkomaalaiset ovat maahanmuutajia.
Pakolaiset ovat taas tänne poliitikkojen päätöksellä ja kansainvälisten sopimusten perusteella huonoista oloista pelastettuja henkilöitä.
Suomalaista sytyperää olevia maahanmuuttajia, siis enimmäkseen köyhyyttää pakoon lähteneitä suomalaisia ja heidän jälkeläisiään on taas maailmassa noin miljoona. Esimerkiksi Ruotsissa ja Usassa. Näinollen
Suomen muuttotase on vielä hyvin ylijäämäinen.
Monet maat houkuttelee uusia kansalaisia ulkomailta nimenomaan hyvinkoulutetuista ja varakkaista
ihmisistä. Suomi ei toimi näin vaan pakolaisiksi pääsevät köyhät, sairaat ja vailla koulutusta olevat ei-länsimaiset henkilöt.
Varakkaita ja hyvinkouolutettuja Suomi ei juurikaan kiinnosta verotuksellisista ja ilmastollisista syistä
koska he voivat vapaasti ja helposti valita asuinmaansa.
Halutessaan yhteiskunnan muuttaminen toisenlaiseksi onnistuu helpoiten ostamalla menolippu jonnekin muualle.
suomeen tarvitaankin,mutta mitä helvettiä somalit täällä tekee...ei ainakaan perusta tehtaita...vaan häiriköivät ja elävät sossun rahoilla.
Elättääkö Sosiaalitoimi sinuakin, kun olet noin kateellinen sen muille asiakkaille?
Ethän vain itse satu häiriköimään?