Eli aloitetaanpa kyselyillä kaikille kohtalontovereille (siis asuntovelallisille):
Mitkä teidän "taloudelliset" luvut ovat
Velkamäärä, Rahoitusosuus ja velkaisuusaste.
Okei noi nimet ovat varmaankin väärät toteaa joku talousihminen, mutta en ole talousmaakari ja sen takia mulla varmaankin menee ok kun totean että jos lompakossa on 20 €, niin se on 20 € eikä mitään muuta.
Mutta asiaan:
Velkamäärä: Paljonko teillä on tällä hetkellä asuntolainaa (todellinen euromäärä)
Rahoitusosuus: Jakakaa säästönne (pankkitili rahastot osakkeet jne) asuntolainan suuruudella ja muuttakaa prosenteiksi
Velkaisuusaste: Asuntolainan määrä jaetaan säästöillä ja muutetaan prosenteiksi
Itsellä nämä maagiset lukemat on:
Velkamäärä: 84200 €
Rahoitusosuus: 33%
Velkaisuusaste: 203%
On mielenkiintoista seurata miten ihmisillä menee.
PS Taloustieteilijöiden kommentit noista nimikkeistä jätetään toisarvoisiksi
Velkaisuusaste ja rahoitusosuus
Velka kauhistuttaa
2
439
Vastaukset
Pyytämäsi tunnusluvut kertovat vain osan totuudesta. Jos velka tai säästöt ovat 0 euroa, laskut eivät onnistu. Mutta on eroa, onko siinä tilanteessa 10 vai 10000 euroa kukkarossa. Taas isokaan asuntovelka ei välttämättä ole niin paha, jos se on vain kohtalainen prosenttiosuus koko asunnon arvosta. Toki laina täytyy kyetä hoitamaan, mutta on mukavampaa, jos vaikka joutuu realisoimaan asunnon ja velan maksun jälkeen jää jotain käteen.
- talouden dataa
Asuntolainaa 127000
Rahoitusosuus 3%
Velkaisuusaste 3175%
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1166166Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605109SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun654242SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost113604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193151SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352479Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561