Kansanedustajaehdokkaiksi laitellaan missi, minikaivurikuski ja maalivahti.
Missä ovat ne kokeneet kokoomuslaiset ehdokkaat, joita voisi jopa äänestääkkin, ( ei Virkkusta). Ilmeisesti eivät lähde kisaan mukaan, jos ei vaikka pärjääkkään uimapukukierroksella....
Missä ovat ne kokeneet kokoomuslaiset ehdokkaat, joita voisi jopa äänestääkkin, ( ei Virkkusta). Ilmeisesti eivät lähde kisaan mukaan, jos ei vaikka pärjääkkään uimapukukierroksella....
Vastaukset 57
Vanhimmat
Kokoomus on ollut mukana kaikissa Suomen lähihistorian suurimmista taloudellisista töppäyksistä, joissa Suomen kansallisomaisuutta on hukattu jopa kymmeniä miljardeja.
Kemira Grow-lannoitekauppa, myytiin jopa miljardien arvoinen omaisuus norjalaisille n. 200 miljoonalla.
Maanpäällisen tv-verkon myynti pilkkahintaan ranskalaisille, seurauksena tv-lupien raju nousu.
Autokatsastuksen myynti lähes lahjahintaan ulkolaisille sijoittajille, seurauksena katsastushintojen moninkertaistuminen.
Soneran osakkeiden myynti pilkkahinnalla ruotsalaisille. Seurauksena maaseudun puhelinverkkojen alasajo ja lisäksi joudutaan rakentamaan veronmaksajien rahoilla käsittämättömän kallis viranomaisverkko Virve.
Suomalaiset veronmaksajat pelastivat Suomen pankit. Parhaat palat annettiin halvalla ruotsalaisille, Nordea-pankki perustettiin.
Valtion kiinteistöjä on myyty helppoheikkihintaan ruotsalaisille kiinteistösijoittajille.
Ostettiin muutamalla miljardilla saksalaisilta ilmaa UMTS-kaupoissa.
Ostettiin ylihintaisia Hornetteja USA:sta, nyt on tulossa näiden uusiminen eteen. Hintalappu ainakin 10 miljardia.
Mentiin kokoomuksen ja Lipposen vetäminä EMU:un, josta tulee romahduksen seurauksena Suomelle miljardien ja taas miljardien lasku, piikki on auki ja mitään ei voi tehdä.
Listaa voisi jatkaa vaikka kuinka paljon, nollien määrä hintalapussa sen kun lisääntyy.
Seuraavaksi kokoomusministeri Suvi Linden haluaa antaa postin parhaat palat ulkolaisille spekulanteille ja jättää heikommin kannattavat osat veronmaksajien kustannettavaksi.
Kun Koivisto nosti EU-kiimassaan Holkerin valtaan Suomi oli vielä lähes velaton maa, jossa kaikille halukkaille oli työtä. Viimeisen 25 vuoden aikana Kokoomus on tuhonnut paitsi Suomen itsenäisyyden myös kansantalouden.
Kyselkää hyvät ihmiset vaalitilaisuuksissa ehdokkaina olevilta misseiltä sun muilta humpuukimaakareilta näsitä asioista. Heiltä varmaan tulee hyviä korjausehdotuksia olemassa olevaan tilanteeseen.
Kokoomus on ruotsalaisen suuren rahan edustajan RKP:n apupuolue.
Tämähän nähtiin jo puoluekokouksen jälkeen kun valtiovelanministeri Jyrki Käteinen käänsi kokoomuksen kelkan puoluekokouksen pakkoruotsipäätöksen jälkeen.
Kokoomuksen pitäisi huolehtia siitä, että kansa edes hiljalleen vaurastuisi, eikä rikastusi ainoastaan kasvoton suurpääoma.
Jos keskiluokka ja pientuloiset vaurastusivat, yhteiskunnalla olisi enemmän puskureita kovia aikoja vastaan. Nyt talous on niin kireällä, että se ei salli minkäänlaista pienintäkään notkahdusta.
Julkisuudessa valehdellaan, että Suomi ja suomalaiset eivät ole koskaan olleet niin rikkaita kuin nyt.
Todellisuudessa rikkain 10% on vaurastunut, muut köyhtyneet.
Keskiluokka kurjistuu ja edellä kirjoitettu kansallisvarallisuuden haaskaus on valitettavasti totta ja kaikki tehty kokoomuksen ollessa hallitusvastuussa.
Suomi on köyhtynyt nettovarallisuudella mitaten koko EU:ssa olo ajan.
Tämän todistavat useat asiasta tehdyt tutkimukset.
Lisäksi sotahullut kokoomusjohtajat haluavat viedä Suomen väen väkisin Natoon ja etsivät ympäri maailman matkustellen konflikteja, joihin päästäisiin sotkeutumaan.
http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2010/12/20/ruotsalaiset-rikkaampia-kuin-koskaan/201017690/12
Samaan aikaan kun Suomi köyhtyy maailmanennätysvauhtia kokoomuksen vietyä Lipposen avulla Suomen Emuun Ruotsi, Norja, Sveitsi, Itävälta jne rikastuvat.
Tietäisiköhän Essi, kuinka Suomi pelastetaan tästä kaikkien aikojen pahimmasta talouskatastrofista?
Mitä ovat Kansallisen Kokoomuksen arvot?
Jos arvot on yhtä kuin hömppä ja muiden kuin suomalaisten etujen ajaminen, niin good bye kokoomus.
Pitäisi ajaa suomalaisten ja Suomen etua aina ensisijaisesti.
Kokoomus on imenyt RKP:n ja Tarja Halosen arvot, joissa suomalaiset ovat omassa maassaan toisen luokan kansalaisia.
Ei ole mikään ihme, että persut jyrää.
Olen itse kokoomukselainen, mutta saa nähdä kuinka kauan enää.
Samanlaista touhua kuin Venäjällä.
Sielläkin muutamat oligargit ryöstivät valtion varat, nyt raaka-aineistaan ökyrikkaalla valtiolla ei ole varaa pitää huolta heikompiosaisista.
Miksi näistä yllämainituista Suomen kansallisvarallisuuden ryöstöistä ei Suomessa puhuta mitään?
Venäjän oligargeista kyllä tulee uutisissakin tämän tästä.
Voisiko joku tutkiva journalisti näin vaalien alla tehdä tästä juttua?
Taitavat journalistit olla RKP:n ja kokoomuksen sylikoiria.
Tilanne on kuin Venäjällä, paitsi yhdessä kohtaa.
Venäjällä kansallisomaisuuden ryöstäjät olivat Venäjän juutalaisia oligarkkeja., mutta Suomessa omaisuus annettiin ulkolaisille eli ruotsalaisille, norjalaisille, saksalaisille, ranskalaisille jne.
Mielenkiintoista asiassa on se, kuinka esimerkiksi Heidi Hautala on mielellään arvostelemassa Venäjän asioita julkisuudessa, mutta Suomen ryöstöstä hän ei puhu mitään.
Ilmeisesti Venäjää on hyvä arvostella, kun asialle ei taatusti oikeasti voi eikä tarvitse tehdä mitään. Suomen asioiden hoidossa sen sijaan joutuisi oikeasti tekemään jotain.
Hautala ja Satu Hassi ovat muuten pääsyyllisiä siihen , että Suomessa sähkön hinta tulee tulevaisuudessa räjähtämään käsiin. Heidän elämäntyönsä on ollut vastustaa tekoaltaita, joilla sähkön hintaa olisi pystytty pitämään kurissa. Tämähän heitä ei tosin huoleta, kyllähän kansa maksaa...
Miksi Suomessa ei puhuta lehdistössä noista edellämainituista asioista?
Tällä hetkellä kokoomus ajaa alvin korotuksia ja lehdistö käyttää olkinukkenaan ja hyökkäysten kohteena lähinnä Urpilaista, persuja ja keskustapoliitikkoja.
Suuri puhallus ja kupla halutaan pitää piilossa.
KSML 31.3.2010 sivu 15 wrote:
Entinen KOK kansanedustaja ja apulaiskaupunginjohtaja Ahti Vielma erosi puolueesta, koska ei hyväksy sen linjaa, jossa kaikki mitataan vain rahassa.
Rehellinen ja kunnioitettu poliitikko. Hänen kaltaisiaan suoraselkäisiä suomalaisia tarvittaisiin nyt hoitamaan asioita.
Nythän kokoomuksen politiikka ei perustu enään mihinkään arvomaailmaan, vaan on yhtä ihmisten kusetusta.
Älkää olko tyhmiä ja äänestäkö julkkisehdokkaita.
http://www.iltalehti.fi/vaalit/2010121812886096_vl.shtml
Minulla on aina ollut sellainen lapsen usko suomalaiseen parlamentarismiin, että meillä edustajat on valittu eduskuntaan eri puolueista. Ja nämä edustajat me olemme valinneet vaalien kautta. Jos oikein muistan, niin eihän tällä kokoomuksella ole koskaan ollut yhtäaikaa 200 kansanedustajaa, eikä edes määräenemmistöä. Kuinka he ovat voineet saada näin paljon "pahaa" aikaiseksi? Eikö muut puolueet ole voineet sanoa sanaansa, kun päätöksiä on tehty.
Isoisä kertoi aikoinaan, että joku Pekan ja Sirkan puolue lupasi hävittää mm. työttömyyden kolmessa kuukaudessa, kunhan vain pääsisivät vallan kahvaan kiinni. Matkasaarnaajat ajelivat mopoillaan torpasta torppaan, lietsoen herravihaa, "kyllä Suomen kansa tietää"! No nämä "sdukwy:t" luulivat pelastajan tulleen Suomeen ja hurmoksessa antoivat ainokaisensa (äänensä) tälle pelastajalle (puolueelle). Kuinkas kävikään...., kaikkihan sen tietävät. Vähän aikaa oli mukavaa, kuin lämmin kusi housussa, mutta sitten.....
Sama meno on nyt näkyvissä, eli historia aikoo toistaa itseään.
Torppari ja Persu ajat on ohitettu ja järjen käyttöä ei ole kielletty. Isoisä oli perin viisas mies! Hän oli kokoomukselainen.
Mistä sä tiesit, että oon Keuruulta! Hys, hys!!!!
Jos meitä ei olisi ollut, niin te kuokkisitte ikiroutaa Siperiassa ja laulaisitte moniäänisesti Internatsionaalia.
Kaikkiin sdukyw:n listassa tehtyihin kupruihin on olleet pääpukarina kokoomuksen ministerit.
Esim. Kemiran lannoitetuotannon "lahjoitus" norjalaisille on Häkämiehen ansiota, UMTS-miljardit Olli-Pekka Heinosen jne. ( Heinonen sai palkkioksi tästä viran YLE:ssä)
Teikäläinen siellä monttua ittellesä sovittelis.
Meikä vaan suunsa makiaksi tääl pistäis. Hörökortteja kapitalistin kiusaksi sinne laittais!
Kommentoipas tuota kokoomuksen töppäyksien listaa.
Kokoomus on syössyt Suomen kurjuuteen.
Höpö-höpö..
Jos tarkoitat "meillä" nykykokoomusta, olet joko tyhmä tai yrität bluffata.
Näkeehän sen jo persesilmälläänkin, että kaikki on menossa Suomessa päin helvettiä. Ja sattumaltako juuri kokoomuksen hallitessa..?
Siellä missejä on. Lehmänhoitajien puolueessa
Tuo tämän ketjun toinen viesti on hyvin kiteyttävä paketti Kokoomuksen rikkeistä suomalaisia ja suomalaisuutta kohtaan.
Siis olisikin hyvä,että mahdollisimman moni ihminen lainaisi tuota viestiä linkittäen sen copypastella muihinkin keskusteluihin.
Kohta alkaa olla liian myöhäistä,sillä nämä järjettömät epä-isänmaalliset Kokoomuksen teot olisi saatettava äänestäjien keskuuteen ja ajan kohtaisiksi hinnalla milla hyvänsä.
Vaalit on tulossa.
Alkaa olla viimeinen hetki pelastaa Suomi ja suomalaisuus!
Kokoomus ratsastaa yrittäjyydellä, tosiasiassa se on tuhonnut politiikallaan Suomesta työpaikkoja ennätysmäisesti.
Kokoomus on hirttäytynyt suuren rahan liekaan, yrittäjyys, työpaikat ja kansankapitalismi ( Lue= itsestään ja perheestään huolenpito) on tehty vaikeaksi.
Suuri raha omistaa Suomen median ja kokoomus on yhdessä RKP:n kanssa pitänyt huolta sikarikkaista, sotavarustelusta, natosta ja muista paisti suomalaisista.
Katainen kyllä yrittää hoitaa asioita, mutta taustavoimat vievät ja puolue vikisee.
Kansa velkaantuu ennätystahtia, itse asiassa kansalaiset lainaavat koko ajan rahaa yksityiseltä sektorilta ( pankit) ja kantavat sitä byrokratian suunnattomaan kitaan.
"Suuri raha omistaa...... kansa velkaantuu.....on hirttäytynyt suuren rahan liekaan". "Kyllä kansa tietää!!!!"
Kokoomus on vienyt Suomen perikatoon.
On meillä aika vakava paikka Suomessa, jos kansalaiset antavat keväällä porvarihallitukselle valtakirjan jatkaa. Yliopistoista on tehty kerjäläisopistoja, ja kohta tulevat korkeakouluopetukset maksullisiksi eli palataan aikaan, jolloin vain rikkaittten lapsilla oli varaa korkeampaan oppiin. Ja totta kai kokoomus avaa perusopetuksenkin kilpailulle.Eriarvoisuus sen kuin vain kasvaa. Ja Kepu myötäilee omissa keitoksissaan. Persut ovat porvareille mieluinen kumppani, niin patavanhoillista joukkoa ei mistään muualta löydä.
Siis nyt pitää ottaa asioista selvää ja toimia viisaasti. Katsokaa, minkälaista veropolitiikkaa ajavat. Miljonäärit ja pikku eläkkeen varassa tai työttömyysturvan varassa oleville sama tasavero, eikö vain tunnukin tutulta kokoomuspolitiikalta.
Demareissa on liian paljon sinipunahallituksen kannattajia.
Kansanrintamahallitus ilman kokoomusta ja vihreitä pystyy kääntämään nykykehityksen suunnan.
Riittävä enemmistö olisi oltava ja ilman kokoomusta, siinä pulma.
Kokoomus on päävastuussa Suomen valtavasta velkaantumisesta, kun kansanedustajiksi on pyrkimässä
tämän palstan aloitusketjun kaltaisia ehdokkaita, niin mitä he tietävät asioiden hoitamisesta.
Koko valtakunnan politiikka on laitettava uusiksi; on syöty enempi kuin tienataan ja elellään herroiksi velalla.
Jokaisessa puolueessa on tapahduttava muutos, muuten ei kunnian kukko tälle maalle kauan laula.
Syyttelee persuja,kun ite mokailee
On Suomen kohtalonkysymyksiä, kuinka surkeaa kokoomuksen herra-aines viimeisten 20 vuoden aikana on ollut.
Kun puolue mainosti itseään kykypuolueena, sen olisi oikeasti pitänyt mainostaa itseään pyrkypuolueena.
Kaikenmaailman onnenonkijat, spekulantit ja omaneduntavoittelijat ovat syrjäyttäneet ennen enemmistönä olleet kokonaisuutta hallitsevat isänmaan etua valvovat kansanedustajat.
Ja tiedoksi, että isänmaan etun valvominen ei todellakaan tarkoita sitä, että silloin tällöin nostaa omaa profiiliaan ryssittelemällä julkisuudessa tai jotain muuta yhtä idioottimaista.
Suomen kansallisomaisuus on pitkälti tehty kovalla työllä sotien jälkeen, valtio oli varakas 80-luvun puolessa välissä. Valtio pystyi huolehtimaan velvollisuuksistaan ja ihmiset kokivat olonsa turvalliseksi.
Kun kokoomus pääsi valtaan, alkoi systemaattinen kansallisvarallisuuden alasajo ja ruumiinryöstö. Yhdessä oikeistodemareiden kanssa kokoomus haaskasi menneiden sukupolvien töisen tulosta kymmenien miljardien arvosta. Jos tuolla rahalla olisi hankittu suomalaisille työtä, asian voisi ymmärtää edes jotenkin. Mutta kun ei.
Viisaammin asiasta tuskin voisi tänäkään päivänä todeta kuin Axel Oxenstiernan lohduttavat sanat pojalleen:
"Poikaseni, sinä et ymmärrä, miten vähällä järjellä tätä maailmaa hallitaan"
Kauppakamarin pojat laittoi Itälän asialle Brysseliin vaatimaan kaikille sakokaivo ja imeytyskentille EU-direktiiviin. Kiusaa se on pienikin kiusa. Toimimattomat puhdistamo-bisnesmiehet eivä hyväksy maahan imeyttämistä sehän on selvä.
Miksi kokoomus antaa Suomen syöjien mellastaa joka paikassa?
Suomalaisten tulisi ymmärtää, missä se pahin vihollinen lymyää.
Paskapuhdistamokauppiaat ovat valehdelleet ihmisille ja myyneet ylihintaisia toimimattomia laitoksia.
Nyt kokoomus puolustaa näitä huijareita jopa EU:ssa ja kääntää selkänsä suomalaisille.
Paskakaivokauppiaat saa ainakin meiltä lentävän lähdön, kokoomuksen vaalimainoksilla pyyhitään p------ä.
Karjalan päämies suomalaisille: Parhaat alueet yhä vapaina!
Ulkoministeri Alexander Stubb (oik.) tapasi Karjalan tasavallan päämiehen Andrei Nelidovin Petroskoissa torstaina.
Markku Ulander
Julkaistu: 10.02.2011 20:44
Karjalan tasavallan päämies vähätteli Ilta-Sanomille suomalaisten huolta maakaupoista.
Hänen mukaansa "vain pieni osa Karjalaa" osuu ulkomaalaisilta kielletylle alueelle.
- Tärkeintä on, että tämä laki koskettaa vain pientä osaa Karjalan tasavallasta. Nimenomaan siellä, missä menee raja. Kaikki muu alue on vapaata vaikkapa mökin rakentamista varten, Andrei Nelidov vakuutti Petroskoissa torstaina.
Varmuuden vakuudeksi Nelidov toisti sanomansa hieman myöhemmin:
- Käytännössä laki ei rajoita mitään, sillä se on vain pieni osa rajan läheisyydessä. Ja paras sekä luonnonkaunein alue on yhä edelleen vapaata.
9 piiriä kielletty Karjalassa
Moni karttaa tutkiva suomalainen saattaa olla kuitenkin toista mieltä Nelidovin kanssa.
Syntyi jopa vaikutelma, että onkohan kesällä virkaansa nimitetty Nelidov lainkaan tutkinut tarkemmin, mitä lista itse asiassa pitää sisällään.
Karjalasta on presidentti Dmitri Medvedevin vahvistamalle maakauppojen kieltolistalle joutunut peräti 9 eri hallintopiiriä: Belomorsk, Kalevala, Kemi, Kostamus, Lahdenpohja, Louhi, Mujejärvi, Sortavalan kaupunkiasutus ja Suojärvi.
"Ostakaa Ääniseltä!"
Lisäksi ulkoministeriöllä on vahva epäilys, että myös kieltolistalta puuttuvat Sortavalan piirin osat sekä Pitkäranta ja Käkisalmi ovat vain unohtuneet pois venäläisten oman teknisen virheen vuoksi.
Nelidovin mukaan suomalaisten kannattaisi kuitenkin nyt suunnata katseensa vaikkapa Ääniselle sen sijaan että murehtisimme lakia, joka ei sinällään ole suunnattu suomalaisia vastaan.
- Aloitamme pian rakentamaan Äänisen rannalle mökkikylää, jonne toivotamme suomalaiset tervetulleiksi, sekä yritykset että yksityiset ihmiset, hän sanoi.
Stubb: Venäjä luvannut auttaa omistajia
Ulkoministeri Alexander Stubb kuunteli Nelidovin vastausta lehdistötilaisuudessa ja päätti sanoa sen päälle vielä omat kommenttinsa:
- Meidän toivomus edelleen on vastavuoroisuus, että maanosto olisi mahdollista myös toisin päin, Stubb korosti.
Yhtenä konkreettisena matkansa antina Stubb mainitsi venäläisten lupaukset siitä, että kiinteistönsä mahdollisesti nyt menettäviä suomalaisia ei jätetä oman onnensa nojaan.
- Jos on yksittäisiä tapauksia, joissa suomalaisella on jo kiinteistö täällä ja siitä aiheuttuu uuden ukaasin myötä ongelmia, niin Venäjän viranomaiset ovat luvanneet auttaa heitä, Stubb sanoi.
Tarkemmin avun laadusta ei ole tietoa, mutta todennäköisesti se olisi jokin takuu siitä, että kukaan ei menetä omaisuuttaan ilman kunnollista vastiketta.
Arja Paananen, Petroskoi
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Karjalan päämies suomalaisille Parhaat alueet yhä vapaina!/art-1288368400383.html
10.2.2011 16:03
Juha-Pekka Raeste
Helsingin Sanomat
Ulkoministeri Alexander Stubb (edessä vasemmalla) tapasi Petroskoissa Karjalan tasavallan päämiehen Andrei Nelidovin (oikealla).
Ulkoministeri Alexander Stubb (edessä vasemmalla) tapasi Petroskoissa Karjalan tasavallan päämiehen Andrei Nelidovin (oikealla).
Petroskoi. Ulkoministeri Alexander Stubb (kok) tapasi torstaina Petroskoissa Karjalan tasavallan päämiehen Andrei Nelidovin. He keskustelivat inkerinsuomalaisten pitkään jatkuneesta paluumuutosta Suomeen ja sen vaikutuksesta Suomen kielen asemaan Karjalan tasavallassa.
Suomeen on muuttanut noin 13 000 inkerinsuomalaista paluumuuttajaa. Viimeinen raja paluumuuttohakemuksen tekemiselle on tämän vuoden kesäkuun lopussa.
Stubbin mukaan paluumuuttajat ovat loistava voimavara Suomelle. Hänen mukaansa Karjala on Venäjän portti Eurooppaan, ja Suomi haluaa osaltaan olla edistämässä asiaa.
Puheessaan Stubb kaipasi enemmän myös venäjänopetusta Suomeen ja vastavuoroisesti suomenkielen opetusta Venäjälle, erityisesti Karjalan tasavaltaan.
"Se hyödyttäisi meitä kulttuurisesti ja taloudellisesti, nyt vain oppikirjat esiin."
Paikallisia toimittajia kiinnosti erityisesti Venäjän ja EU:n välinen viisumivapaus. Stubb toisti kantanaan, että viisumivapaus on vuosien, ei vuosikymmenten tavoite. Hyvänä aikatavoitteena viisumivapaudelle Stubb piti vuotta 2018.
Viisumivapaudelle olisi hänen mielestään tällöin kolme vaatimusta: Biometriset passit, rekisteröintijärjestelmän lopettaminen ja työlupien saannin helpottaminen.
Nyt kyllä Kataisen törkeän ylimielinen ja vastaamattomuus selkeisiin kysymyksiin sataa suoraan perujen laariin. Toisaalta Mitäpä ylimielinen Katainen vastaisikaan, kun hän ei oikein tiedä asioista. Ulkona asioista kuin lumiukko.
Juutalaispankkiirien nuolemisessa kyllä hyvä..
Eläkkeellä oleva kapinen,imuroiva maalivahti,Jekuksi yrittävä turvelaivan puosu.
tyhjänpuhuja opetusministeri
Imago vetää kuin paskaläjä kärpäsiä (12 kpl lääkärinvirkoja auki)
Eikös puheenjohtaja Käteisen Kokoomus tunneta nykyisin paremmin nimellä Gaykoomus eli Sekoomus?
Sekoomus ja Katainen:
Kyllä syyt asiaan löytyvät ihan kotisuomen ja Kataisenkin "politikoinnista".
1) Kataisen ylimielinen, muita väheksyvä käytös.
2) Vaalirahasotkut, johon Sekoomuskin on sotkeutunut.
3) Väärien tietojen antaminen kansalaisille, kuten Kataisen perustelut "vuosisadan risupaketista" ja energiaveron nostosta.
4) Neuroottinen Kataisen verojen korotuspolitiikka.
5) "Hyvinvointiyhteiskunta" on muuttunut kirosanaksi. Suomessa se on enää vain poliitikkoeliitin hyvinvointia, jota pidetään yllä harmaalla vaalirahalla ja korruptiolla, sekä jatkuvasti kiristyvällä verotuksella.
Valitettavasti Katainen
Katainen: Kansa vihoissaan syystä
Lauantai 12.2.2011 klo 15.18
Kokoomuksen puheenjohtaja Jyrki Katainen myöntää, että kansalaisten luottamus politiikkaan on täysin aiheellisesti rapautunut.
Kataisen mukaan muun muassa euroalueen kriisi Kreikan ja Irlannin tukipaketteineen sekä vaalirahakohu ovat loukanneet tavallisten suomalaisten käsitystä kohtuudesta ja oikeudesta.
Katainen puhui Turussa kokoomusyhdistysten puheenjohtajapäivillä. Hänen mukaansa Suomessa tarvitaan nyt moraalista ryhtiliikettä rikkoutuneen luottamuksen palauttamiseksi.
Kevään eduskuntavaaleihin kokoomus lähtee teemoinaan rehellisyys, oikeudenmukaisuus, kohtuus ja vastuu. Katainen pitää näitä arvoina, joihin kaikki suomalaiset voivat yhtyä.
Kataisen mielestä esimerkiksi pääomatuloveron nostaminen on oikein, sillä kohtuullisuuden nimessä kaikkien on osallistuttava talkoisiin suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan hyväksi.
STT
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011021213176064_uu.shtml
Eipä näkynyt kaivurimiestä vaalimainoksessa, ompa melkoista sooloilua tämä kokkareiden politiikka. Toki sitähän se on valtakunnankin asioissa.
Taidammepa kääntää katseemme Uuraisten suuntaan, sieltä tulossa uusi nouseva tähti.
Nuoriso on viimeinkin huomaamassa, mitä kokoomuksen ja kepun huuhaa oikein on.
Suuri osa nuorista on työttömänä ja vailla toivoa paremmasta.
Ei ihme, että perusuomalaisten kannatus senkun vaan nousee tämän hallituksen tekemien kuprujen ja väärinkäytösten takia.
Egyptissä kansalaiset lähtivät toreille ja kaduille. Mubarakille tuli lähtö
Suomessa kansa antaa aanensa Persuille ja Soinille. Eduskunnasta lähteen nyt paljon Mubarakkeja,
Annetaan kokoomukselle pari vaalikautta jäähyä. Syynä väkivaltaisuus = johtaminen Suomi turhaan sotaan.
Toisena syynä; annettu poikittaista mailaa oman joukkueen pelaajille kotipesän kupeella, osa joukkueesta on pelikyvyttömiä.
Kolmanneksi; joukkueen rahat pelattu Eu-ruletissa.
Tutkaileppa kokoomuksen ja persussuomalaisten veropolitiikkaa.
Kummanko valitset ?
Kokoomuksen housut tutisee, kun kansa hoitaa homman huhtikuussa.
Niin ja kyllähän siinä tutisee Kepukin polskihousut.
perussuomalaiset sen kun porskuttaa
Kun kuulostelee ympäristöään, niin galluppien antamat luvut tuntuvat jotenkin liian pieniltä ps:n kannatuksen tiimoilta. Voisi ajatella kannatuksen olevan reippaasti yli 20 %.
Nyt kun ps julkisti vaaliohjelmansa, johon oli tosissaan paneuduttu, ehkäpä vähän liiakin yksityiskohtaisesti, niin tavallisen kansalaisen silmissä se on sitä, mitä toivoo politiikan oikeesti olevan.
Nykyisen hallituksen on turha pyristellä vastaan, ovat velkarahalla porskuttaneet, rahaa on jaettu maailman tuuliin ja aina ohjailtu omille porukoille, kun on vähänkin tilaisuutta tullut.
Miksi äänestäisin nykyhallituksen tuhlareita ?
Myös Kokoomusta saatte syyttää kerjäläisongelmasta ja siitä että romanialaissaastat tekevät ryöstöjä ympäri Suomen:
http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/asko-seljavaara_romanikerjalaiset_tarvitsevat_oman/
Hallitusohjelma määrittelee:
"Suomi kuuluu jokaiselle asuinpaikasta, elämäntilanteesta, äidinkielestä tai etnisestä taustasta riippumatta." (Hallitusohjelma 15.4.2007)
Henna Virkkunenkin on enemmän huolissaan ruotsinkielisten asemasta Keski-Suomessa kuin suomalaisten elinoloista ja työmahdollisuuksista.
Kokoomus vie Suomen perikatoon.
Suvi Linden runnoi postilain läpi.
Seurauksena irtisanomiset postista ja 100-200 miljoonan lasku veronmaksajille joka vuosi.
Postiyritysten keräämä kerma postimaksuista menee uusille ulkomaisille yrittäjille, joita siis suomalaiset veronmaksajat vastaisuudessa rahoittavat.
Tänäänhän raha jää hyödyttämään suomalaista kansantaloutta, vastaisuudessa ulkomaisia spekulantteja,
Lipponen vei kokoomuksen tuella Suomen Emuun.
Nyt ruvetaan maksamaan laskua siitä.
Ruotsalaiset nauravat suomalaisille, jotka uunotettiin maksamaan Etelä-Euroopan huijareiden laskut.
16 miljardin takuut on tulossa maksuun.
Nettoveronmaksajaa kohti n. 5000 euroa.
Kiittäkää kokoomusta Euro-kiimasta, kallis kupla on puhkeamassa.
Keski-Suomen kokoomus-ehdokkaat huomio:
Mitäs mieltä oikein olette tästä postilaista ja valtion rahojen ohjailuista ulkomaille.
Onko tämä isänmaallista toimintaa ?
vastaus pian, kohta äänestetään !
Täysin johdonmukaista kokoomuslaista politiikkaa.
Isänmaallisuutta Kokoomuksessa ei ole ollut enää aikoihin.
Pyrky- ja ryöstöpuolue.
Kokoomuslaiset kyttäävät politiikassa ollessaan itselleen hyviä paikkoja pankki-, vakuutustoiminnan ja keskusjärjestöjen yms palkollisina.
Myös EU-virat on heille palkkiovirkoja.
Suomen ja suomalaisten asiat heitä tuskin paljon kiinnostavat.
Samaa mieltä. Kokoomuslaista ei paljon kiinnosta miten Suomessa menee.
Ei ilmeisesti ole oikein trendikästä pitää suomalaisten puolia maailman turuilla.
Ollaan olevinaan niin kansainvälisiä, mutta mitäs sitten sanotaan, kiinalaiset vie sen viimeisenkin roposen jupin taskusta.
Ne jyrää meitin, sanoi joku tuntemattomassa sotilaassa.
Mutta kiinalaiset ostaa meitin ja jättää velkavangiksi.
Kataisesta tulee vielä totinen poika.
Alexander Stubb vakavasti huolissaan! Keski-Suomen gaykoomuslaisille tiedoksi, että somalien perheenyhdistämishakemuksia on jonossa tällä hetkellä yli 5000 kpl.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011031613379184_uu.shtml
http://www.ts.fi/online/kotimaa/146627.html
"Suomi kuuluu jokaiselle asuinpaikasta, elämäntilanteesta, äidinkielestä tai etnisestä taustasta riippumatta." (Hallitusohjelma 15.4.2007)
Stubin tulisi olla vakavasti huolissaan myös täällä asuvista suomalaisista. Vanhukset ja sairaat ovat usein vailla hoitoa, sekä sitä ihmisarvoa joka heille välttämättä kuuluu.
Stub on suuna päänä, kun maailmalla jotain tapahtuu ja koittaa kerätä pisteitä, kun jokin kadoksissa olllut suomalainen on paikallistettu.
Kun kerrankin paikallistaisi sen lähinurkilla olevan suomalaisen nälkäisen tai vaihtamattomissa vaipoissa olevan vanhuksen.
Sopisi myös astua vanhuksia hoitavien sairaanhoitajien saappaisiin, joita kokoomus edellisissä vaaleissa jymäytti, lupaamalla palkankorotukset.
Joten stoppia Stubille ja hänen valepoliitiikoilleen.
Typeryyden huippu ( kokoomus ja oikeistodemarit vetäjinä) oli Euroon meno.
Suomen kansallisvarallisuuden lisäksi on kohta tuhottu myös Suomen teollisuus.
Eurovaluuttan käyttöön otto Suomessa on vienyt Suomesta teollisia työpaikkoja lukemattoman määrän.
Yliarvostetulla Eurolla kaupankäynti takkuaa, eikä suomalaisia tuotteita saa myytyä, varsinkin jos kilpailemassa samalla markkinalla ovat muut pohjoismaat Ruotsi etunenässä.
Mutta näitä Euro-maanpettureita tuskin saadaan koskaan vastuuseen teoistaan.
Hyvä konsti näille kokoomus-maanpettureille on, ettemme äänestä heitä.
Kokoomus on kylvämässä kovalla työllä ansaitut verorahamme maailmalle.
Kohta ollaan ampumassa Libyalaisia, vaikka ne ei ole meille sotaa julistaneet. Sillä meillähän on vain puolustusvoimat, joita ei ole tarkoitettu hyökkäämään yhtään mihinkään.
Joku tolkku on saatava kokoomuksen ja kepun politiikalle.
Häkämies patsasteli Keskisuomalaisen kuvassa jossain työttömien yhdistyksen tilojen edessä ja suunnitteli joitain kodinturvajoukkoja Suomeen.
Eikö suojeluskuntien aika jo ole ohi ?
Tavallinen pienituloinen ei kohta pysty sähkölaskuaan maksamaan.
Kotonaan asuvat vanhukset ajetaan ahdinkoon, ei riitä mikään ja vaatettakin joskus pitäis saada.
Tämän kaiken kurjuuden on meille kokoomus ja keskusta aikaansaaneet.
Eläke nousi jopa melkein euron kuukaudessa, eihän tässä hätää.
Nostetaanpa ylös.