Blondi akkua vaihtamaan

En saanut Ventoani käyntiin aamulla ja vaikuttaa siltä että akku on tyhjä (ei jäänyt kyllä mitään sähkölaitteita yöksi päälle). Nyt ajattelin ottaa itseäni sen verran niskasta kiinni että osaahan tuon nainenkin itse vaihtaa eli ajattelin vain hakea uuden akun kaupasta. Siispä pikaohje olisi tarpeen, tarvitaanko joku erikoisavain ja missä järjestyksessä irrotetaan ja kiinnitetään navat, onko jotain muuta huomioitavaa? Kiitos etukäteen asiallista vastauksista.
51145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Akun kummassakin navassa on kiinni nippu johtoja kengällä joka kiristetään yleensä n. 10-13mm mutterilla eli tuollaiset avaimet pitäisi olla käsillä jos et tiedä tarkkaa kokoa. Noissa ei yleensä ole ongelmaa, avaamiseen menee minuutti.

Akku itsessään on yleensä kiinni yhdellä mutterilla/tukiraudalla pohjaa kiertävästä helmasta. Toisen pään helma on työnnetty kiinteän tukiraudan taakse joten vain yhden mutterin avaaminen riittää. Valitettavasti akusta valuu yleensä happoa näihin kiinnikkeisiin joten pahimmillaan niiden irrottamiseen tarvitaan laikkakonetta....

Jos mutteri aukeaa niin siihen tarvitaan räikkäavain, yli 20cm jatkovarsi ja sopiva hylsy, yleensä jotain 10-13mm. Jossain mallissa akku on kiinni akun päällä olevalla poikittaisella raudalla jolloin muttereita on kaksi mutta ne ovat helpommin käsillä.

Pahempi ongelma nykyautoissa on se että akun irrotuksen jälkeen kaikki turvakoodia vaativat sähkölaitteet (stereot, varasthälyytin jne) resetoivat itsensä eikä niitä saa käyntiin ennenkuin se #"¤!"#¤ kuitti on kaivettu jostain esiin.

Jos käytössä on vaikka hylsysarja eikä mikään kolmesta mutterista ole ruostunut kiinni, sujuu itse akun vaihto alle vartissa. Varo ettet loiskuta akkuhappoa päällesi ja muutenkin lyijyakku on aika raskas nostaa ainakin jos se on syvällä moottoritilassa. Muista voidella uuden akun navat ja kengät vaseliinilla, näin vältät kontaktien hapettumista.

Äänestä
  • vastauksesta, onko mitään väliä kummasta navasta irrottaa ja kumpaan kiinnittää ensin?

    Äänestä

  • TTt kirjoitti:

    vastauksesta, onko mitään väliä kummasta navasta irrottaa ja kumpaan kiinnittää ensin?

    Irroitus:
    Ensin miinus irti sitten plussa.

    Asennus:
    Plussa ensin kiinni sitten miinus.


    (Jotkut puhuvat maasta: Maa = Miinus.)

    Äänestä

  • Bosch kirjoitti:

    Irroitus:
    Ensin miinus irti sitten plussa.

    Asennus:
    Plussa ensin kiinni sitten miinus.


    (Jotkut puhuvat maasta: Maa = Miinus.)

    Miinus AINA irti kun plussan kimpussa hääritään.
    Syy: Muuten syntyy oikosulku, jos avain pääsee osumaan korin tai muuhun metalliosaan...

    Äänestä

Vaihdata suosiolla liikkeessä, niin saat jättää vanhan akun sinne (ei jätemaksua)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TTt kirjoitti:

En saanut Ventoani käyntiin aamulla ja vaikuttaa siltä että akku on tyhjä (ei jäänyt kyllä mitään sähkölaitteita yöksi päälle). Nyt ajattelin ottaa itseäni sen verran niskasta kiinni että osaahan tuon nainenkin itse vaihtaa eli ajattelin vain hakea uuden akun kaupasta. Siispä pikaohje olisi tarpeen, tarvitaanko joku erikoisavain ja missä järjestyksessä irrotetaan ja kiinnitetään navat, onko jotain muuta huomioitavaa? Kiitos etukäteen asiallista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu