http://www.lvm.fi/web/fi/tiedote/view/1217606
Kun TV-maksua ei vapaaehtoisesti kerry televisio- ja radiorahastoon tarpeeksi, niin vuonna 2011 laitetaan lupatarkastajia yhä enemmän liikkeelle: "Televisiomaksujen perinnästä ja tarkastuksesta aiheutuviin kuluihin myönnetään Viestintävirastolle rahaston varoista 10,9 miljoonaa euroa."
TV-maksun valvontaa tehostetaan
3
538
Vastaukset
- iytcuxfy
Jos järki voittaisi ei tarvittaisi yhtään huohottavaa kyylää juoksemaan ovilla ja maksu halpenisi.
- yletön
Siinähän "tehostelevat" ja tuhlaavat veronmaksajien rahoja. Senttiäkään ei ylelle tipu.
- vuonna 2011
Ylen rahoitus vuodelle 2011 on 26 miljoonaa euroa korkeampi kuin tämän vuoden käyttösuunnitelmassa. Se ei kuitenkaan riitä yhtiön menojen kattamiseen, vaan Yle arvioi liiketuloksensa jäävän 7,4 miljoonaa euroa tappiolle.
Televisiomaksuja on maksettu noin 1,9 miljoonaa kappaletta. 2000-luvun alkupuolella maksuja maksettiin yli kaksi miljoonaa kappaletta, vuonna 2003 peräti 2,2 miljoonaa kappaletta.
Ylen lähtökohtana taloussuunnittelussaan on, että televisiomaksukannan rapautumista pyritään estämään Ylen ja Viestintäviraston yhteisellä markkinointi- ja viestintätyöllä.
Tv-maksu on ensi vuonna 12 kuukaudeksi 244,90 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897239- 353831
- 453430
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402572- 2092413
- 412362
- 1232256
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292169Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241888- 401829