Tietenkin voidan olla monta määrää, kyseeseen tulevat resullist ja realististiset mahdollisiuudet populaatiion nähden.
Täytyy myös mitallistaa Hevosen painoarvo tehtalla, sekä mitallinen summa.
Kyseeseen tulee myös eettinen näkemys, onko silittämisellä vaikutusta dogmisesti vaiko tarkoitusperäinen jäjkivaikutus.
Voi myös järkiperäistää humman olemus.
Ajattaako se tunneperäisiä ajatuksia?
Täytyy myös mitallistaa Hevosen painoarvo tehtalla, sekä mitallinen summa.
Kyseeseen tulee myös eettinen näkemys, onko silittämisellä vaikutusta dogmisesti vaiko tarkoitusperäinen jäjkivaikutus.
Voi myös järkiperäistää humman olemus.
Ajattaako se tunneperäisiä ajatuksia?
Vastaukset 26
Vanhimmat
kirjoittamaan suomen kieltä, nin, että siitä saa selvää!!
Tietääkseni hevoset eivät ole koskaan ammuneet. Lehmät ammuvat. Mitä lämminverisempi humma sitä komeampi hirnunta.
metwurstin laatua vain parantaa.
Jotain Tukiaisia varmaan saat hummanlihan tuotannosta ja jos et, syö itse.
Tunteilla ei tässä sijaa, vatsa kurnii
Edustaa piittaamattomuutta, kertoo edesvattomuudesta.
Hevoisen hoito edellyttää eläimen kokonaishoitoa.
tässä määritellään
Kokonaishygineaa kuten ym vartalohierontaa
Hevonen on työjuhta tai lemmikki monelle ihmiselle. Ehkä sen takia eivät halua syödä hevosen lihaa.
Minä taasen en ole missään suhteessa hevosiin ja sen takia syön mielelläni heppaa...mutta koiranlihaa en kyllä syö vaikken omista koiraakaan.
Mutta nälkä saisi ehkä toisiin ajatuksiin.
Ylämäkkeen tapettu heppa on on mualiman paras.
No huomenna on tulossa elokuva jossa ihmiset joutuvat syömään toisiaan lentokoneen pudottua vuoristoon. Kaikki eivät kuolleet ja aloittivat kapteenista koska hän oli tuntemattomin...perustuu tositapahtumiin.
uusinnan uusinta, kuten, ikävä kyllä, lähes kaikki nykyisin nähtävät leffat.
olla kitkerä syötävä?
Possunlihan maussakin on kuulemma eroa riippuen siitä kuoliko stressattuna vai onnellisena.
Ja sitäpaitsi vain tyhmä tappaa hevosen ylämäessä.
tullut jo monen monta kertaa, vaan meinaan vieläkin katsoa sen. On se aika hyvä filmi. Maanantaina tulee Joulutarina, sitä en ole katsonut koskaan vielä. Minulle tuttuja paikkoja osa kuvauspaikoista mm. Utsjoen kirkkotuvat ja Mantojärvi. Komeaa seutua.
Niinhän se on. Tuli vain mieleen tuosta ruokien valikoinnista johon itsekin valitettavasti syyllistyn. Sikahan syö mitä vaan, hevoset ja lehmät heinää.
lukenut kirjan...hrrr ...hirvittävä joutua tuollaiseen tilanteeseen.
En tiedä voisinko syödä ihmislihaa...ehkä...
hyvän elokuvan voi katsoa mielellään montakin kertaa, aina löytää uutta.
Kyllä useimmille meille voisi pieni mietintä ruo'an suhteen olla terveellistä.
Hevosenlihaa syövät ihan hyvällä omallatunnolla hevosihmisetkin.
mikä on terveellistä?
en juo maitoa, paskattaa., paha laktoosi-intoleranssi.
Mikä tänään on terveellistä, ei ole sitä enää huomenna.
Syökää kolesterolilääkkeitä, älkää syökökään, niistä ei ole mitään hyötyä??
katsottu ja luettu on! Järkyttävää,sääliksi kävi , mutta se oli heidän valintansa. Olen (muistelen ) nähnyt/ kuullut/lukenut heistä, jotka eloon jäivät , en vaan muista kovin tarkoin . Ei tainnu elämä palata entiselleen:ei pysty! Elokuva ei todellakaan sovellu herkille ihmisille! MOIPS!
Tuo hevosen painoarvo tehtailla on sen verran, kun sinne viet, niin lähellä tehdasta saa polttoaineen hinnan. Ehtona on, jos hevosella on paperit, jos paperit on kadonneet, niinkuin monelta lemmikkihevoselta, niin silloin hevosen matkanpää on raatokeräilyn kautta polttaminen tai hautaus.
Muuten en ymmärrä, mitä tuossa yritetään sanoa.
Kiero? Ketä silittää hevosta? Ammutaanko hevonen. Tunneperäisiä ajatuksia.
Joku kysyy ja toinen vastaa!
ensin humma ammuukin. Onko humaani kysymys? Entä, tykkäätkö hummuksesta?
Onko pottumaasi humuspitoinen, ammuuko se, vai kulkee ylämäkeen uhattuna?
Ennen kaupungeissa perheenemännät keräsivät rikkakihvelillä humman paskat kukkien lannaksi kaduilta.
niin ihan järkevää, tulipahan paskat kerättyä ja siirrettyä sipulipeltoon.
Nykyään voisi niin tehdä vaika koiranpaskoille, höystyisi kotipuutarha.
Tykkään hummuksesta ja falafel-pullista, ne ei ainakaan ammu missään vaiheessa. Kerran kylvin kolme pussillista mökille pottuja ja sain satoa yhden pussin verran. Oli siellä lieroja muttei kai sitten kovin hyvää humusmultaa kuitenkaan.
Hevosenkakka on hyvä lannoite samoin lehmänlanta. Ennen se levitettiin talikoilla peruna ja kasvimaalle, minne nykyään joutunee.
Isälläni oli pieni kasvimaa aikoinaan. Hän laittoi hevonlantaa naisten nailonsukkaan, ja liotti sitä kasteluvesitynnyrissä. Kukat tykkäsivät ja pottu kukoisti.
Olisipa vielä omia, uusia pottuja, niitä ei saa mistään muualta, kuin omasta pellosta.
Ei viitsi enää viljellä perunaa kahdelle, kaupassa paremmat säilytystilat.
Ja mie se sain niin makiat naurut:) Kiitos!MOIPS!
Isälläni oli tapana ottaa aikaisin pellosta pieniä syöntiperunoita. Siihen kehitettiin omintakeinen kuorimismenetelmä. Laitettiin vettä ämpäriin niin, että perunat juuri ja juuri peittyivät ja sitten hämmennettiin jollain kepillä. Sitten vain kattilaan ja syömään.
Kuori irtoaa helposti juuri nostetuista perunoista.
meilläkin uudet perunat "kolluutettiin". Pienempi määrä laitettiin kattilaan, kansi kiinni ja sitä heiluteltiin, ja huuhdottiin. Melkein kaikki kuoret lähtivät.
Suurempi määrä kolluutettiin juuri jollain kepakolla.
Voi kauhistus: mie en ikkään oo kuullu hevosen ammuntaa ; ! Mikä nyt neuvoksi? :D