Hei!
Onko kokemusta tästä viehättävältä kuulostavasta saariryhmästä?
Färsaaret
4
1238
Vastaukset
- färsaarille
Minä haluaisin ensikesänä...miten sinne mennään?
olen ollu tuola töissä parina vuonna, (turisti-info, pohjolan kulttuuritalo, suomen kunniapääkonsulilla/tukkufirmassa) ekana vuonna meni 5 viikkoa, ja viime vuoden alussa 8 ja puol viikkoa. olin pääkaupungissa torshavnissa ja oli oiken viehättävä paikka olla ja asua. Ja siellä saa aikansa aika nopeasti kulumaan, ja löytyy kaikkea joka makuun, mm. merimuseo, konsertteja, taide-näyttelyjä, ja vanha kaupunki on todella idyllinen ruohokattoineen.
tosin sinne menemiseen kannattaa varata aikaa, joutuu vaihtamaan lentoa kööpenhaminassa, ja jos menee pääkaupunkiin torshavniin, ni kentältä menee bussilla noin 50min, taksilla noin 40min. aika kallistahan sielä on elää, paitsi hostellissa asuminen tulee halvemmaksi aika paljon
kannattaa käydä katsomassa seuraavia sivuja:
www.torshavn.fo
www.visittorshavn.fo- 24
voi miten kauniit saaret! vietin siellä ikimuistettavan loman ja sain sieltä mukavia ystäviä.
färsaaret koostuvat 18 saaresta, aivan kuin jumala olisi heittänyt ne vihreät kukkulat keskelle atlantia nyrkistään.
jos mahdollista, katsokaa elokuva, tai lukekaa kirja "barbara". se antaa hyvän kuvan färsaarien historiasta. sain sen paikallisilta lahjaksi.
huomaan juuri, että tämä viestiketju on aloitettu jo kauan sitten - mutta viis siitä!
voi matkustaa saarelta toiselle lautalla tai helikopterilla. minä matkustin torshvnista eteläisimmälle saarelle helikopterilla ja se maksoi vain n. 20 euroa.
färsaarelaiset puhuvat hyvää englantia, heidän elintasonsa on korkea niinkuin muissakin pohjoismaissa.
iltaisin torshavinssa on musiikkipubeja, hyviä ruokaravintoloita ja tanssiakin.
jos sattuu menemään sinne hyvään aikaan, voi nähdä valaita ja hylkeitä.
ihmiset ovat MIELETTÖMÄN YSTÄVÄLLISIÄ ja auttavat kaikessa. he ovat äärettömän kilttejä ja kiitollisia, että sinne mennään käymään.
helikopterikyydilläni sain hyviä matkavinkkejä päiväni ratoksi, he avasivat kirkonkin minun takiani, sain kyydin yksityisautolla seuraavalle bussipysäkille... jne jne jne!
menkää ihmeessä katsomaan kauniita vihreitä kukkulasaaria ja sen ystävällistä väkeä! minä voisin vaikka muuttaa sinne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh721892Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971643- 1411141
- 59668
- 198642
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6616Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako184531- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337442- 44438