kuulema jos pyhäjärven kaupungin valtuusto vielä tänä vuonna kokoustaa niin ainoa asia listalla on hallituksen erottaminen, eihän niitä asioita noin hoideta salaseroissa, valtuustohan se antaa hallitukselle ohjeet minkä mukaan sen on toimittava
puskaradiosta kuultua
voevoevoe
15418
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
tämä se vielä tästä sopasta puuttuukin.
ei ole salaseura .katso Pyhäjärvi-sivua www.pyhajarvi.fi/päätökset/kaupunginhallitus
eikö yleensä johto vaihdu jos homma ei onnistu, eikai siinä paljon vaihtoehtoja ole..
Tuo ois hatun noston arvoinen suoritus, niin sais kauppiaskis palautuksen takaisin maanpinnalle.
Ei kannata yrittää panetella. Kaupunginhallituksen puheenjohtaja, yhdessä kaupunginhallituksen kanssa on asioista perillä. On syytä harkita ja tehdä päätös.
OLlisi ollut suotavaa, että entiset luottamusmiehet olisivat olleet rehellisiä kuntayhtymää suunnitellessaan. Olisi tullut käydä silloin myös ylä-savon suunta läpi. mutta, kuten toisaalla kerrotaan, on ollut puhetta "vastoin parempaa tietoa". Sakkia on vähän narrattu.
ei voe mittää kuulema on ainakin 15 valtuutettua erottamisen kannalla, hallituksen tehtävä on toteuttaa ja valmistella niitä asioita mitä valtuusto päättää eikä päinvastoin, lieneekö ollut mitään puhettakaan valtuuston kokouksessa missä vähän aikaa sitten hyväksyivät mm.kuntayhtymä selänteen talousarvion ensi vuodelle olisi luullut siinä yhteydessä käytävän edes keskustelua ero hommista ei oo valtuutetuilla kuulema ollut mitään tietoa salaseuran touhuiluista täytynee hallituksessa olla täysin äkkinäistä porukkaa, ei niitä asioita ihan noi hoideta vaikka persujen kannatusluvut näyttääkin ylämäkeä
puheenjohtajan erottamisesta. nimittäin valtuuston.
Ei nousukkaita eikä pöllöjä.
Nyt on käsillä laiskanläksy, joka jätettiin tekemättä silloin aikaisemmin. Ei jaksettu tai ei osattu laskea vaihtoehtoja eikä neuvotella, että lipilaaristi käyttäytyvät olisi havaittu. Mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan. Silloin ennen ei saastu ensimmäistäkään talouslaskelmaa. Sitä kyllä kuntlaisten monella suulla, ihan kuorossa vaadittiin, mutta päättäjien sinisilmäisyys on nyt saanut korvauksensa. Sanottiin, että Pyhäjärvi on niin köyhä, että haetaan apua naapurista. Mutta, nyt v jokaikinen pyhäjärvinen on voinut havaita, kuka on köyhä ja kenellä se hätä silloin oli. Kai päättäöjätkin sen nyt ovat nähneet.. Silmät jotenkin sokeutuivat eivätkä havainneet totuutta. Toivottavasti nyt osataan ottaa vaikka taskulaskin käyttöön ja näpytellä numeroita peräkkäin. Tehdä havaintoja ja osata aloittaa neuvottelut. Kaikki tärkeä teettää töitä.
näyttää olevan yhtä tyhmiä kuin hallituksessaki ei pienintäkään jären hiventä
miten määrittelet tyhmän ja järjen puutteen eron?
kaupunginhallitus on toiminut oikein. Jos haapajärviset sanelevat. ja pyhäjärvisillä on halua käyttää veroeuroja ihmisilleen, niin miksi ei saisi.?
Haapajärvi pudottaa yhtymän talousarviosta vanhuksille tarkoitettujen "vaippojen" hintaa 200 000 tuhannella eurolla. Onko oikein..... jos Pyhäjärvi haluaa hoitaa ikäihmisten palvelut siihen malliin kuin budjetti antaa myöten, niin miksi haapajärvi haluaa, että myös pyhäjärvisten on pudotettava palvelutasoa.
On paras, että tästä köyhyydestä lähdemme kohti tulevaisuutta. Sitä kyllä ihmettelen, että mikä hyöty Pyhäjärven kaupunginvaltuuston pöuheenjohtajalle on puhua aivan potaskaa niin tv- haastatteluissa kuin radiohaastatteluissa, Ei tämä varmasti ole kaupunginjohtajan aloite. Tämän ovat nähneet kaupunginhallituksen jäsenet, jotka ovat kuntayhtymänhallituksessa.
Kyllä jokin korrektisuus olisi valtuuston puheenjohtajaltakin odottanut. Vai, eikö ole "puhtaat jauhot pussissa", kun ei ole saatu lentokenttä Oy:n tiliselvityksiä 20 vuoteen, vaikka kaupunki on lykännyt avustuksia vuosikymmenet ilman, että tilit ovat selvät.
Kannattaa lukea päätöksiä niin näkee kuka on asian päättänyt, kaupunginhallitus se on. Joka muita lausuntoja kertoo, puhuu totuuden vastaisesti. Ja julkisesti. Hyi ! Missä on päättäjien luotettavuus vai onko sitä?
joku kertoo, että puheenjohtaja valtuustossa on vaihettava. Siltä näyttää, soutaa aivan toiseen suuntaan kuin kaupungin etu on. Pois,pois!
tulee tapahtumaan jotta hallitus erotetaan ja uudet vanhat kasvot yrittävät korjata mitä korjattavissa on voe persujen persut