miten autoa ajetaan

sivusladissa, etuvetoisen ja takavetoisen ero ?
5443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

sanotaan että "auto tulee pystyä pysäyttämään" näkyvällä tien osuudella. Eli eihän tuossa ole mitään ongelmaa. Näkyvä osuus kun päättyy ennen ojaa tai edellämenevän persettä. Eli mistäs arvonnasta kortin sait kun ajelet ihan sääntöjen vastaisella tilannenopeudella. Sillä nopeudella ei ole huolta et puskee tai lähtee sladiin.

Äänestä
  • lainrikkomisesta. Olltiin tulossa kotiinpäin ja sellasen nyppylän kohdalla tuli ensin auto vähän niinkun meidän puolella tietä vastaan, väistin sitä reunaanpäin sitten se alko heittelehtimään. Vauhtii ei ollu ku jotain seittämänkymppii, mut ojaan se pääty. Takavetonen bemari.

    Vaimolla on sellanen Astra, etuvetonen.

    Kaipa sitten täytyy vaan pudottaa vieläkin vauhtii, kaheksankymppii siinä oli rajotus, ja liukas tietenkin.

    Renkaat on just ostetut uudet nastapyörät. Puskuri meni rikki. Ja hiukan lokasuoja.

    .......

    Niin ja peili, osu kai puuhun.

    Äänestä

  • ...onneton kuski--- kirjoitti:

    lainrikkomisesta. Olltiin tulossa kotiinpäin ja sellasen nyppylän kohdalla tuli ensin auto vähän niinkun meidän puolella tietä vastaan, väistin sitä reunaanpäin sitten se alko heittelehtimään. Vauhtii ei ollu ku jotain seittämänkymppii, mut ojaan se pääty. Takavetonen bemari.

    Vaimolla on sellanen Astra, etuvetonen.

    Kaipa sitten täytyy vaan pudottaa vieläkin vauhtii, kaheksankymppii siinä oli rajotus, ja liukas tietenkin.

    Renkaat on just ostetut uudet nastapyörät. Puskuri meni rikki. Ja hiukan lokasuoja.

    .......

    Niin ja peili, osu kai puuhun.

    Jos vetopidosta jne ei ole varmuutta, niin ainoat toimivat ovat kytkin pohjaan ja ohjaus luiston suuntaan. Toki tilanteen salliessa yritetään ohjaamalla pitää tiellä tai valita riskittömämpi ulosajopaikka, abs jarruilla voi yrittää jarruttaa ja ohjata samaan aikaan. Uudemmissa autoissa alkaa sitten ajonvakautus esittämään omia temppujaan.
    Joskus harvoin kässärillä voi heittää auton poikittain (mikäli ei ole ajonvakautusta) ja sillä "pelastaa" tilanteen, mutta melkoisen harvoin.

    Äänestä

  • Heti ollaan inisemässä että aja sääntöjen mukaan. Auton saa sladiin vaikka 20 km/h, ei siihen ylinopeuksia tarvita. Luistot on suomen talvessa hyvä hallita. Joskus voi tulla äkkitilanne ja auto lähtee heittelehtimään kuten tekstin avaajalla oli käynyt. Oli sitten etuveto tai takapotku niin kytkin pohjaan. Lukkojarrutuksella saa auton menemään suoraan siihen suntaan jonne se oli menossa. Jos perä on luistossa niin täsmällinen ratin liike luiston suuntaan.
    Auton lapsesta irtoamista kannattaa treenata jollain isolla tasaisella alueella jossa sen voi tehdä toisia vaarantamatta ja ärsyttämättä.

    Äänestä

Taidat olla Etelästä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meni ojaan kirjoitti:

sivusladissa, etuvetoisen ja takavetoisen ero ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu