Kuulemma tuplapalkkaa ei ateisteille?

En voi ymmärtää uskovaisten suun aukomisia, kun sieltä pääsee vain "Päivi Räsäsen sammakoita" eli suurta rotuvihaa ateisteja kohtaan.

Minunhan ei tulisi viettää joulua ollenkaan kunnen usko "joulupukkiin"? Minun tulisi luopua suomalaisista perinteistäni, kunnen usko "joulupukkiin" (joulukinkusta, -ruuista ja -saunasta)?

Minun tulisi luopua tuplapalkastakin, jollen usko? Entäpä itsenäisyyspäivänä? Olen antimilitaristi! Tai vappu? En ole ylioppilas!
Olenkin miettinyt, miksei Suomi voisi olla sekulaarinen valtio uskovaisillekin. Monet yritykset voisivat säästää monet pitkät sentit siinä, mikäli heidän ei tulisi maksaa pääsiäisenä, juhannuksena, pyhäinpäivänä tai jouluna kenellekään tuplapalkkaa jos se siitä on kiinni ettei usko?!?!

Uskovaiset saisivat viettää pääsisäisen, juhannuksen, pyhäinpäivän ja joulun kotonaan, mutta ateistien tulisi olla duunissa? Eihän se tasa-arvoa ole ollenkaan?

14

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sehän ei ole pyhäpäivä.

      • en malttanu:)

        Minkaslaista rotua se ateisti1982 oikein on.


        Ja sen on pääsiäinen ...ei pääsisäinen .....

        kröhöm..röhöm


        Auts


      • Ei minustakaan, mutta niin sanoo uskovaiset että lauantai olisi pyhä, eikä sunnuntai!


      • en malttanu:) kirjoitti:

        Minkaslaista rotua se ateisti1982 oikein on.


        Ja sen on pääsiäinen ...ei pääsisäinen .....

        kröhöm..röhöm


        Auts

        "Minkaslaista rotua se ateisti1982 oikein on."

        Eiks me ihmisiä kaikki olla, joka on nisäkäs siinä missä muutkin nisäkkäät?


      • tajokinen

        ja terävämpi kuin mikään kaksiteräinen miekka ja tunkee lävitse, kunnes se erotta sielun ja hengen, nivelet sekä ytimet, ja on sydämen ajatusten ja aivoitusten tuomitsija.

        Täälä on Jumalan sanaa voi olla vaarallista ateistille.


      • kjkhkgk
        tajokinen kirjoitti:

        ja terävämpi kuin mikään kaksiteräinen miekka ja tunkee lävitse, kunnes se erotta sielun ja hengen, nivelet sekä ytimet, ja on sydämen ajatusten ja aivoitusten tuomitsija.

        Täälä on Jumalan sanaa voi olla vaarallista ateistille.

        Ei pelkää älä huoli.


      • tajokinen kirjoitti:

        ja terävämpi kuin mikään kaksiteräinen miekka ja tunkee lävitse, kunnes se erotta sielun ja hengen, nivelet sekä ytimet, ja on sydämen ajatusten ja aivoitusten tuomitsija.

        Täälä on Jumalan sanaa voi olla vaarallista ateistille.

        Minulla ei ole Jumalaa tai Jumalauskoa, joten miten minulle sellaisen sana voisi olla elävä ja voimallinen, jota ei ole kuin uskovaisten sahapuruisessa aivoissa.


      • esther
        ateisti1982 kirjoitti:

        Ei minustakaan, mutta niin sanoo uskovaiset että lauantai olisi pyhä, eikä sunnuntai!

        uskovat. iso merkitysero!

        lauantaihan oli ja on juutalaisten pyhä


      • esther kirjoitti:

        uskovat. iso merkitysero!

        lauantaihan oli ja on juutalaisten pyhä

        Uskovaiset tai kiihkouskovaiset, aivan sama...uskovaisia ne on kuitenkin kaikki!!

        Armageddonissa venäläinen astronautti:
        "Yhdysvaltalaisia komponentteja, venäläisiä komponentteja. Kaikki komponentit kuitenkin Taiwanissa valmistettu". :)


    • Kössönöm

      ei päätetä kirkossa.

      Kaverini kertoi, että heillä oli töissä jehovan todistaja, joka ei suostunut lakkovahdiksi, koska poliittinen toininta on jehovilta kielletty, mutta lakooavustukset kyllä kelpasivat.

      • Sitä minäkin olen mieltä, ettei työehtosopimuksia päätetä kirkossa. Siellä neuvottelupöydässä voitaiskin päättää mikä biisi soitetaan Kotiteollisuudesta Jumalanpalveluksessa? :)


      • Kössönöm
        ateisti1982 kirjoitti:

        Sitä minäkin olen mieltä, ettei työehtosopimuksia päätetä kirkossa. Siellä neuvottelupöydässä voitaiskin päättää mikä biisi soitetaan Kotiteollisuudesta Jumalanpalveluksessa? :)

        Oijoii, olen lääkekuurilla ja jokseenkin huituvainen olo, mutta kai se on hyvä merkki että naurattaa?


    • JHSD KORSEW

      En tiedä onko uskovaisilla aivoja ollenkaa.

      • Olenkin ollut sitä mieltä, että uskovaisilla on aivojensa tilalla sahanpurua.

        Mitäköhän uskovaiset kyseenalaistaa maailman menosta, kunnei sitä kykyä heillä löydy vissiin ollenkaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      66
      4454
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      104
      3727
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3341
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1906
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1893
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1139
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      89
      903
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      851
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      109
      845
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      774
    Aihe