Oon miettinyt, jos menisin oppisopimuksella opiskelemaan koulunkäyntiavustajaksi. Oon tässä nyt vähän kahden vaiheilla, kun luin noita palkkatietoja. En vaan tiedä mihin uskoa.. voisiko joku koulunkäyntiavustaja kertoa, paljonko koulunkäyntiavustajan kuukausipalkka on? Vaihteleeko se kunnittain? Entä työtunnit, sanotaanko työpaikassa et "sulla on tän ja tän verran tunteja viikossa", vai voinko päättää sen itse? Entä voinko toimia opettajan sijaisena, vaikka mulla olis vaan koulunkäyntiavustajan tutkinto? Onko koulunkäyntiavustajalla aina lomaa, kun koululaisillakin, vai pitääkö tehdä jotain muita hommia loma-aikoina? Kysymyskysymyskysymys... kiitos :)
Koulunkäyntiavustajaksi?
AnkiTheK
3534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Usein koulunkäyntiavustaja (kka) tekee vajaata työviikkoa (esim. 25 h / vko), ja senkin vuoksi palkka jää alhaiseksi. Jos kka tekee täyttä työviikkoa, työhön sisältyy yleensä esimerkiksi iltapäivätoiminnassa avustamista. Useat kunnat pitävät koulunkäyntiavustajia määräaikaisina, jolloin työsuhde katkeaa kesäksi (ei palkkaa). Jos kka työskentelee päiväkodissa, työtä voi olla myös kesällä.
Pätevänä opettajan sijaisena voi toimia vain toinen vastaavan tason koulutuksen saanut opettaja. Toki hätätapauksessa saatetaan käyttää koulunkäyntiavustajaakin sijaisena. Kka kuitenkin työskentelee yleensä yhden tai muutaman lapsen/oppilaan henkilökohtaisena avustajana, joten vaikka luokan tai ryhmän opettaja olisi poissa, ei kka voi siirtyä tekemään hänen työtään ja jättää omaa työtään eli lasten/oppilaiden avustamista (sama asia jos siistijät sairastuisivat, ja ruokalan henkilökunta menisi tekemään heidän töitään ja jättäisi ruoan valmistamatta).
Taitaa olla laitonta määräaikaisuutta katkoa työsopimus aina kesäksi. Ainakin JHL:n opas on sitä mieltä http://www.jhl.fi/files/attachments/oppaat/koulunkayntiavustajan_oma_opas.pdf
Mene yliopistoon opiskelemaan opettajaksi jos tahdot tehdä töitä koulussa. Osaat kirjoittaa suhteellisen selvää suomea joten varmasti pärjäisit yliopistossakin. Koulunkäyntiavustaja on koulussa koiran asemassa. Työ on paskaa, palkka huono jne. Enpä suosittele. Olen itse muodollisesti pätevä opettaja mutta en viitsi tehdä alan töitä, on koulu sen verran hirveä työympäristö.