Voisiko joku neuvoa miten laitan Font Zoomerin asetukset Nokia C7:lle. Tällä hetkellä minulla ei ole muita asetuksia kuin Font size 120 %, Transparency 0 ja Space 0. Minulla näkyy nyt Nokian internetselaimella katsotut sivut sopivan kokoisena, mutta tekstiviestien ja sähköpostiviestien ulkoasu on aika suuri. Ovi kaupan sovellusten latausteksti näyttää tällaiseltä: xxxxxxx
Font Zoomer ohjelma
asetukset..
13493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tarvitsen tuota Font Zoomeria sitä varten, kun olen käyttänyt Opera Mobilia Nokia C7:ssa viikon verran ja en pääse sillä aamuisin nettiin, kun minulla on Wlan-yhteys poikki. Olen laittanut asetuksiin yhteydeksi "internet" ja välillä "kysy aina" mutta kumpikaan ei ole auttanut. Nokian oman internetselaimen kautta pääsen aamuisin Wapin kautta nettiin ja Font Zoomeria tarvitsen siellä tekstin suurentamiseen. Kuinka pystyy palaamaan Nokian omalla internetselaimella takaisin edelliselle sivulle, kun selailee vaikka nettilehtiä. Minä olen sama henkilö, joka on käyttänyt nimimerkkiä "uusi käyttäjä" ja "sama laite" tuolla alempana viesteissä.
Aika omituista.... Minäkään en pääse aamulla adls wlanin kautta nettiin. Asia korjaantui silleen, että hankin datapaketin, ja unohdin epävakaan wlanin.
Millä toiminnolla sinä muuten siirryt Nokian omalla internetselaimella edelliselle sivulle, kun olet katsomassa vaikka Iltalehteä puhelimella ja avannut useita sivuja peräkkäin.
Jaaha. Tuohon en osaa vastata, koska käytän ainoastaan Opera selainta.
paina sitä nuolta oik alar.sen jälk lopeta-takaisin,nyt pitäs näkyy sivu pienenä ja pienet nuolet alap.oik.ja vas.niistä ku painelet tai niitä pikkukuvii ni pit.vaihtua,paina peruuta niin palaa takaisin,näin 5230 ainaki menee eiköhän nää samanl oo suurinp.
Kiitos jo löytyi toiminnot. En tajunnut klikata pientäkuvaa näytöllä kun palasin takaisin.
Kun avaa Sovelluksista Font Zoomerin kuvakkeen, niin siellä on alalaidassa kohta Options, jonka sisällä kohdat: Show open applications, Apply, Reset to default, Show Font list, Open Homepage, About, Help ja Exit. Resetoimalla asetukset normaaliksi, niin Ovi kaupan teksti näyttää normaalilta. Joka kerta kun muuttaa asetuksia, täytyy puhelin sulkea. En tiedä, onko mahdollista vaihtaa uudet asetukset ilman, että tarvitsisi sulkea ja avata uudelleen joka kerta puhelinta.
Latasin mielenkiinnosta tuon ohjelman miten sitä käytetään minulla on siis se 5€ verio
Avaa Font Zoomerin logo, jossa on valikot Font size, Transparency ja Space, joista voi säädellä niiden ominaisuuksia ja koon vaihtelut näkyvät numeroina niiden yläpuolella ja tekstinä valikoiden alla. Muutos hyväksytään vihreästä napista ja suljetaan sen jälkeen puhelin, niin se tulee voimaan. Luettelo eri fonteista löytyy sinisestä napista. Resetointi alkuperäisiin asetuksiin löytyy klikkaamalla Options kohtaa, siellä on myös Help-kohdassa englanninkieliset ohjeet.
Saitko hyvin toimimaan Font Zoomerin. Mitä mieltä olet siitä?
Minulla on vielä yksi ongelma, että Font Zoomer suurensi sähköpostiviestien fonttikoon hieman liian suureksi. Onko jossain asetuksissa kohtaa, josta sen voi pienentää, Tekstiviesteistä löysin fonttikoon muuntotoiminnon mutta en sähköposteista. Jos Font Zoomerilla suurentaa fonttia niin Ovi kaupan kaikki teksti näyttää tällaiselta XXXXXXX. Mikä on vikana?
Asia on siinä suhteessa ok että sain muutettua sähköpostiviestien tekstiä pienemmäksi valikoista Asetukset > Puhelin > Näyttö ja Fonttikoko. Tarvitsisin vielä neuvoa, miten saada Ovi kaupan teksti normaaliksi, kun se näyttää risuaidalta siis tältä XXXXX, kun puhelimessani on Font Zoomer -ohjelman asetukset.
Latasin eilen Nokia C5:een Font Zoomer-ohjelman. Se sopi siihen oikein hyvin ja Ovi Kaupan tekstit näkyvät ihan normaalisti päinvastoin kuin puhelimessani Nokia C7:ssa, jossa näkyy teksti tällaiselta XXXXX kun ohjelma on päällä. Huomasin eilen, että puhelimissa on alkuperäisenä versiona erillainen fontti Nokia C5:ssa se on Heisei Kaku Gothic Regular S60 system font ja C7:ssa on Nokia Sans S60 Regular system font nosnr60.ttf, Käytän näitä fontteja, koska ne sopivat parhaiten ja teksi näyttää luonnolliselta. Onko minulla puhelimeni asetuksissa vikaa vai vaikuttaako eri fontti asiaan niin että C5:ssa Ovi Kaupan teksti näkyy Font Zoomerilla normaalisti mutta ei C7:lla.