Eli Mun Piti Siirtää Akvaariota, ja vaihdoin siitä (koko jtn 85l) 50litraa (otin enemmän pois, mutta laitoin vanhaa vettä takasin, että ...sillee..) NOH:
Tänä aamuna kaikki paitsi YKSI kiilakylki oli kuolleet. Mulla on ne kuollu kyllä ennenki "helposti", ottaen huomioon että Inkkareita/Monnisia ei ole kuollut vielä yhtään. AKva on 2v vanha.
TOISEKSI: vesi näyttää HIRMU LIKAISELLE. Vaihdoin taas 20l... :/
Koska alunperin vaihdoin veden lappoamalla, sen olisi pitänyt olla aamulla kai puhdas (kuten aina ennenkin), en tiedä miksi siis tänä aamuna siellä kellui kaikkea ihme moskaa (ikäänkuin vanhaa ruokaa, jtn valkoisia "langanpätkiä" jne.) Imuutin siis taas pohjalta tuota moskaa ja pohdin kuoleekohan se viimenenki kiilakylki nyt... Tosin samapa se, en taida hankkia niitä lisää...
Kuten en taistelukalojakaan, nekään ei koskaan ole kauaa elänyt.
EIKÄ partamonnit (mikähän niilläkin on: molemmat jotka ostinkuolivat n.3-4cm mittaisina, maha oli kuopalla. Ihan kuin nälkään ois kuolleet...? Tosin ruokin kaloja ihan hyvin ja monipuolisesti).
Ko.akvaariossa on hiukan vähäisesti hiekkaa voisko se aiheuttaa sotkua vedessä tavallista enemmän?
Toinen (saman kokoinen) akvaarioni on kovalle vedelle ja asukkaina platyjä. Siinä vesi on aina NIIN kirkasta ja kasvit levättömiä- siitä vaihdan vettä huomattavasti harvemmin...Koska se vaan pysyy hyvänä (testaan liuskalla) eikä kalojakaan kuole...tms.tms.
1.akvaarion asukit ovat siis tällä hetkellä:
6 (tai 7?, en muista) monnista -eri rotuja
6 inkkaria ja se vaivanen 1kiilakylki.
Tosiaan monniset on olleet tuolla alusta saakka ja inkkaritkin jo n.1½v.
PS: tulipa tosiaan mieleen et oisko voinu kiilojen kuoleman aiheuttaa akvaarion siirrosta aiheutunut stressi? tosin siirto oli vain muutaman metrin... Ja illalla ne uivat ihan pinnassa (hapenpuutetta??)
VedenVaihdosta JoukkoKuolema:
FFFoool
2
290
Vastaukset
- hoitsukki
Mitä minä olen kiilakyljistä lukenut, on aika herkkä.
- Aaaa.Peeeränen
Voi HARMI :/
Mutta selvä sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2344548Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752964- 472443
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451757- 781429
- 211351
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘831232PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137949- 69918
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86884