Ilmoitus verottajalle

pokeriharrastelija

PokerStars tili on plussalla tämän vuoden peleistä. Ajattelin hankkia muutaman pokeri kirjan ja uuden tietokoneen jotka laitan vähennyksiin. Eikös näin voi menetellä? Vähennysten jälkeen verotettavaa tuloa ei enää jää. Pitääkö veroilmoituksella mainita että on tuloa ja vähennyksiä? Riittääkö että on kirjanpito ja kuitit tallessa, eikä manitse asiasta verottajalle mitään?
Kirjanpito kannattaa tehdä, jos ensi vuonna tulee suuri voitto, niin verottaja varmasti kiinnostuu aikaisempien vuosien pokerituloista ja pyytää kirjanpitoa.

5

667

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IkkunanPuoli

      Jos aikomuksesi on ilmoittaa tulosi ammattitulona, sinun on pidettävä vähintään muistiinpanokirjaa tuloistasi ja menoistasi (ns. yhdenkertainen kirjanpito - vaihtoehto on kaksinkertainen kirjanpito). Tällöin sinun on aina ilmoitettava tilanteesi veroviranomaisille erillisellä verolomakkeella (taitaa olla sarjaa 5). Kaikki ammattiin kuuluvat menot vähennetään tällöin tuloistasi.

      Mikäli ajattelet, että tulosi ovat muuta ansiotuloa, joudut ilmoittamaan tulot erikseen ja menot erikseen. Tällöin kulusi (kirjat, tietokone) vähennettäisiin tulonhankkimisvähennyksenä. Jos muistan oikein, verotuksessa myönnetään tuollainen vähennys automaattisesti. Käytännössä saisit vähennyksen vain siltä osalta, joka ylittää automaattisen tulonhankkimisvähennyksen.

      Minusta muuna ansiotulona ilmoittaminen on riittävää. Mikäli tulosi kasvavat suuriksi, saatat joutua harkitsemaan, onko tarpeen ottaa YEL-vakuutus. Tällaisessa tilanteessa pitäisin selvänä, että kysymys on ammatinharjoittamisesta. Ammatinharjoittamiseen liittyy myös se, että jonakin vuonna syntynyt tappio on vähennettävissä seuraavien vuosien voitoista. Luulen, että ilmoitettaessa tulot muuna ansiotulona, tappiota ei pysty vähentämään seuraavien vuosien voitoista.

    • käteisturnauspeluri
      • 898526363

        Tuskin kiinnostaa ketään tonni tai kaks mutta jos menee isompiin summiin niin sitten kannattaa ruveta ilmoitelemaan.


      • lufö
        898526363 kirjoitti:

        Tuskin kiinnostaa ketään tonni tai kaks mutta jos menee isompiin summiin niin sitten kannattaa ruveta ilmoitelemaan.

        nehän on verovapaata,nettipokeri tulot


      • PLoo
        lufö kirjoitti:

        nehän on verovapaata,nettipokeri tulot

        ETA-alueelta voitetut rahat on verovapaita, muualta voitetut ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1425
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      101
      1364
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1335
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1208
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 71
      1034
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      18
      1024
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      740
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      724
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      656
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    13. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      607
    14. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      598
    15. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      46
      589
    16. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      585
    17. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      559
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      548
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      528
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      515
    Aihe