PokerStars tili on plussalla tämän vuoden peleistä. Ajattelin hankkia muutaman pokeri kirjan ja uuden tietokoneen jotka laitan vähennyksiin. Eikös näin voi menetellä? Vähennysten jälkeen verotettavaa tuloa ei enää jää. Pitääkö veroilmoituksella mainita että on tuloa ja vähennyksiä? Riittääkö että on kirjanpito ja kuitit tallessa, eikä manitse asiasta verottajalle mitään?
Kirjanpito kannattaa tehdä, jos ensi vuonna tulee suuri voitto, niin verottaja varmasti kiinnostuu aikaisempien vuosien pokerituloista ja pyytää kirjanpitoa.
Ilmoitus verottajalle
5
613
Vastaukset
- IkkunanPuoli
Jos aikomuksesi on ilmoittaa tulosi ammattitulona, sinun on pidettävä vähintään muistiinpanokirjaa tuloistasi ja menoistasi (ns. yhdenkertainen kirjanpito - vaihtoehto on kaksinkertainen kirjanpito). Tällöin sinun on aina ilmoitettava tilanteesi veroviranomaisille erillisellä verolomakkeella (taitaa olla sarjaa 5). Kaikki ammattiin kuuluvat menot vähennetään tällöin tuloistasi.
Mikäli ajattelet, että tulosi ovat muuta ansiotuloa, joudut ilmoittamaan tulot erikseen ja menot erikseen. Tällöin kulusi (kirjat, tietokone) vähennettäisiin tulonhankkimisvähennyksenä. Jos muistan oikein, verotuksessa myönnetään tuollainen vähennys automaattisesti. Käytännössä saisit vähennyksen vain siltä osalta, joka ylittää automaattisen tulonhankkimisvähennyksen.
Minusta muuna ansiotulona ilmoittaminen on riittävää. Mikäli tulosi kasvavat suuriksi, saatat joutua harkitsemaan, onko tarpeen ottaa YEL-vakuutus. Tällaisessa tilanteessa pitäisin selvänä, että kysymys on ammatinharjoittamisesta. Ammatinharjoittamiseen liittyy myös se, että jonakin vuonna syntynyt tappio on vähennettävissä seuraavien vuosien voitoista. Luulen, että ilmoitettaessa tulot muuna ansiotulona, tappiota ei pysty vähentämään seuraavien vuosien voitoista. - käteisturnauspeluri
http://www.vero.fi/?article=7456&domain=VERO_MAIN&path=5,40,87
Tuolta varmaan löytyy, en tiedä voiko nuita tietokoneita ja kirjoja vähennyksiin laittaa mutta jos nyt hirveän paljon ei ole tullut tienattua niin tuskinpa nuita tarvitsee edes ilmoittaa.- 898526363
Tuskin kiinnostaa ketään tonni tai kaks mutta jos menee isompiin summiin niin sitten kannattaa ruveta ilmoitelemaan.
- lufö
898526363 kirjoitti:
Tuskin kiinnostaa ketään tonni tai kaks mutta jos menee isompiin summiin niin sitten kannattaa ruveta ilmoitelemaan.
nehän on verovapaata,nettipokeri tulot
- PLoo
lufö kirjoitti:
nehän on verovapaata,nettipokeri tulot
ETA-alueelta voitetut rahat on verovapaita, muualta voitetut ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1186346Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696030Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1201411- 121251
- 1871098
- 59897