Tänään kun ajoin kuntopyörällä, päätin ottaa session lopuksi kunnon spurtin ja ajoin muutaman viimeisen minuutin melko kovaa. Lopetettuani aloin tuntea väsymyslihaskipua erityisesti molemmissa jaloissa ja lapojen seudulla ja sen lisäksi näkökenttäni alkoi peittyä ikäänkuin kirkkaan valomeren alle, hetki hetkeltä oli vaikeampi nähdä mitään muuta kuin kirkasta vihertävää valoa ja lisäksi korvat menivät ikäänkuin lukkoon ja soivat hieman. Pelästyin aivan hirvesti juuri tuota valoilmiötä, kun hetken päästä en nähnyt enää melkein mitään paitsi niitä valoja. Menin pitkäkseni ja hetken päästä ilmiö alkoi lieventyä ja hävisi vähitellen. Varsinaista huonoa oloa kohtaukseen ei liittynyt mutta lihakset olivat kyllä ihan poikki. Onko kellään ollut vastaavaa esim. tavallista voimakkaamman fyysisen rasituksen jälkeen? Olen 25- vuotias nainen eikä minulla tietääkseni ole mitään erityistä sairautta, lievää anemiaa kylläkin.
Mitä helvettiä tämä on?
todella huolissaan
3742
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kouluiässä tapahtui usein, että tuli liian kiire kouluun, jonne oli vain noin puolitoista kilometriä.50-luvulla aamurukoukset pidettiin salissa. siinä seistiin tiiviissä parijonossa edellä olevan rasvaletti nenän edessä ja juoksusta hengästyneenä kuuntelemassa pastorin loputonta puhetta. Alkoi mennä pimeäksi näkökentän reunoilta alkaen, alkoi tinnitus, ja lopulta tuskin tajusin mitään ympäröivästä maailmasta. Luokkaan päästyä olin liidunvalkea naamaltani. Veri pakeni vähemmän tärkeästä elimestä, aivoista, muun ruumiin hyväksi. Sopeutumiskyky ei pysynyt verentarpeen tahdissa.
syöpä
ei ollut vitsi, niin kuvailit juuri tyypilliset pyörtymisen 'oireet'. Juuri tolta tuntuu kun meinaa pyörtyä. Sulle vaan tuli joku hapenpuute kesken kuntopyöräilyn, jonka vuoksi meinasit pyörtyä. Treenasit vaan vähä liian kovaa.