Onko täällä ketään jolle on määrätty efexor depotia kaksisuuntaisen masennusjaksoon/estoon? Kuulemma maniaan heittää herkästi mutta mahdollista käyttää tasaavan kanssa. Kokemuksia?
Efexor kaksisuuntaiseen?
ääääääääääääääääääh
4459
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lekurin pitäis toi efexor tietää,mutta siinä on sen verran yksilöeroja,ettei kaikkee voi ennustaa.Mä käytin aluksi sitä,mutta kun mun kaalitohtori oli sitä mieltä,että kokeillaan mieluummin muita,niin sitte purettiin se.Oli muuten inhat vieroitusoireet....pikkuhiljaa vähennettiin ja silti oli hankalaa!
Mania kuulemma pukkaa tulemaan tosi herkästi tolla E:llä,ehkä kannattais kokeilla jotain muuta.Juttele sun lekurille.Tsemppiä
Efexor oli lääkityksenä ennen ko diagnoosia ja purettiin nopalla aikataululla ongelmitta alas uuden bipo diagnoosin jälkeen. Sitten tasaavaa käytettäessä alkoi uusi masennus ja aloitettiin tasaavan kanssa nimen omaa efexor. Nyt syödään illalla tasaavaa ja aamulla mielialaa nostavaa.
hyvin masennusjaksoon. Nyt noin kuukauden syänyt ja Ketipinor annos 100mg ja Lamictal 100mg. Efexor vain 37,5mg. On toiminut tosi hyvin. Mutta ei kannata isompaa annosta Efexoria syödä, jos tuo ei auta, niin joku toinen tilalle.
Yksilöissä on eroja, eikä paraskaan lääke toimi ihan kaikilla. Venlafaksiini litium on yleinen kombo, mutta maksa-arvoja pitää tarkkailla. (maksa ottaa itseensä litiumista, jos sille päälle sattuu.)
Pelkkä Effexor - eli venlafaksiini? Voi toimia lievässä tapauksessa. Pahemmassa litium kehiin.
sopivia lääkkeitä voi joutua etsimään hyvin pitkään...