Pistoshoidon lopetus

IIK ?

Neurologini ehdotti betaferonin pistämisen lopettamista yli 10 vuoden oireettoman vuoden jälkeen.
Onko kellään kokemusta hoidon lopettamisesta?

2

637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14+5

      minun äidilleni ehdotettiin samaa, yli 10v pistänyt...kokeet sitten näyttivät että betaferoni vaikuttaa vielä ja hyvin, eli uskon vahvasti että äitini tulisi äkkiä huonompaan kuntoon jos lopettaisi piikittelyn, en suosittele!

      • betaferon 2002-2007

        Viisi vuotta pistin betaferonia. Tästä ajasta olin 3 viimeistä vuotta täysin oireeton. Muutto ulkomaille, eu:n ulkopuolelle pakotti lopettamaan sillä täälä olisin maksanut lääkkeen itse.
        Mitään oireita tai taudin etenemiseen viittaavaa ei ole näinä vuosina tullut ja lääkärini sanoi rehellisesti että tutkimustuloksia pitkästä hoidosta ko lääkkeellä ei ole. Eli että alussa lääke vaikuttaa selkeästi, myöhempinä vuosina ei ole tietoa.
        Itse en ole katunut lopettamista, en kaipaa pistosrumbaa lainkaan.
        Lopettamisessa oli oudointa se että siihen ei ollut ohjetta. Kerrasta poikki vain. En ollut vakuuttunut sillä lääke on kuitenkin vahva. Niinpä tein viimeisen kolmen kuukauden satsin aikana hitaan alasajon ensin harventamalla pistoksen joka kolmanteen päivään, tämän jälkeen pudotin annosta 75%, 50% ja lopuksi pistin 50% kaksi kertaa viikossa jotta lopettaminen ei tullut elimistölle shokkina.
        Omalla kohdallani uskon että nykyisen asuinmaani monipuolinen bakteerikanta ja runsas D-vitamiinin saanti auringosta ovat auttaneet vointiani pysymään erinomaisena. Jollei minulla tuota diaknoosia olisi, en edes tietäisi tälläkään hetkellä ko sairautta sairastavani.
        Vaan, lääkärille voi inttää toki vastaan jos haluatte lääkkeen pitää. Sen hoidon lopettamiseen kyllä pitää olla lääkärillä perustellut syyt. Ei vain yhteiskunnan varjojen säästäminen!
        Aurinkoista kevättalvea toivottelen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      42
      5807
    2. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      79
      5496
    3. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      247
      5321
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      49
      4669
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      27
      4566
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      177
      3914
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      134
      3424
    8. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      28
      3116
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3095
    10. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      2491
    Aihe