Pistoshoidon lopetus

IIK ?

Neurologini ehdotti betaferonin pistämisen lopettamista yli 10 vuoden oireettoman vuoden jälkeen.
Onko kellään kokemusta hoidon lopettamisesta?

2

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14+5

      minun äidilleni ehdotettiin samaa, yli 10v pistänyt...kokeet sitten näyttivät että betaferoni vaikuttaa vielä ja hyvin, eli uskon vahvasti että äitini tulisi äkkiä huonompaan kuntoon jos lopettaisi piikittelyn, en suosittele!

      • betaferon 2002-2007

        Viisi vuotta pistin betaferonia. Tästä ajasta olin 3 viimeistä vuotta täysin oireeton. Muutto ulkomaille, eu:n ulkopuolelle pakotti lopettamaan sillä täälä olisin maksanut lääkkeen itse.
        Mitään oireita tai taudin etenemiseen viittaavaa ei ole näinä vuosina tullut ja lääkärini sanoi rehellisesti että tutkimustuloksia pitkästä hoidosta ko lääkkeellä ei ole. Eli että alussa lääke vaikuttaa selkeästi, myöhempinä vuosina ei ole tietoa.
        Itse en ole katunut lopettamista, en kaipaa pistosrumbaa lainkaan.
        Lopettamisessa oli oudointa se että siihen ei ollut ohjetta. Kerrasta poikki vain. En ollut vakuuttunut sillä lääke on kuitenkin vahva. Niinpä tein viimeisen kolmen kuukauden satsin aikana hitaan alasajon ensin harventamalla pistoksen joka kolmanteen päivään, tämän jälkeen pudotin annosta 75%, 50% ja lopuksi pistin 50% kaksi kertaa viikossa jotta lopettaminen ei tullut elimistölle shokkina.
        Omalla kohdallani uskon että nykyisen asuinmaani monipuolinen bakteerikanta ja runsas D-vitamiinin saanti auringosta ovat auttaneet vointiani pysymään erinomaisena. Jollei minulla tuota diaknoosia olisi, en edes tietäisi tälläkään hetkellä ko sairautta sairastavani.
        Vaan, lääkärille voi inttää toki vastaan jos haluatte lääkkeen pitää. Sen hoidon lopettamiseen kyllä pitää olla lääkärillä perustellut syyt. Ei vain yhteiskunnan varjojen säästäminen!
        Aurinkoista kevättalvea toivottelen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2176
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1777
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      120
      1622
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1326
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      53
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      915
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      827
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      811
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      793
    Aihe