Wegen möglicher Bremsprobleme ruft Mercedes weltweit rund 680.000 Fahrzeuge der E- und SL-Klasse in die Werkstätten zurück. Bei den Fahrzeugen könnten Mängel am Steuerungssystem der Bremsanlage bestehen.
Mersu laatua ?
Auto Motor und Sport
61435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niin, kaunis ilma tänään. Saiskos saman suomeks?
Tässäpä tämä
Mahdollisten jarruongelmien vuoksi kutsuu Mercedes noin 680 000 E- ja SL-luokan autoa korjaamolle.Autoissa saattaa olla vikaa jarrujen ohjausjärjestelmässä.
se sitten pitää tehdä? Antaa autoihin tulla vikoja ja kiistä sitten kaikki. Voi vittu teitä perseaivoja. Yksi sun toinen valmistaja kutsuu autojaan korjaukseen milloin mistäkin. Eikös se ole hyvä asia ja merkki siitä että kannetaan vastuu virheistä.
Ensinnäkin jarrujen kohdalla ei pitäisi jättää lopullista "testausta" käyttäjille. Eli niitten kohdalla pitäis olla satavarma, kun auto lähtee asiakkaalle. Liekö kyse nyt SBC-jarruista vai vanhemmista systeemeistä?
Mutta toisaalta näistä takaisinhuoltoon-kutsuista on tullut myös markkinointikeino. Ilmoitetaan olemattomista vioista ja saadaan julkisuutta. Autot viedään korjaamolle, mutta niihn ei välttämättä tarvitse tehdä mitään.
Näin on saatu olemattomilla kustannuksilla ilmaista mainosta, joka, kuten viestisikin osoittaa, on monille positiivista viestintää. Ja jos jollain merkillä ei tule yhtään takaisinkutsuja, niin muut voivat väittää sen merkin salaavan vikojaan.
Iltalehden nettisivuilta poimittua...
"...Murheita on kerännyt myös Volkswagenin, Audin, Seatin ja Skodan moottorin käyntihäiriö. Häiriö liittyy vuosina 2001-2003 valmistettuihin 1.8T-, V5-, V6- ja W8-moottorilla varustettuihin ajoneuvoihin. Mahdollinen vika paikallistettiin sytytyspuolaan. Tästä syystä moottori saattaa kärsiä tehonlaskusta tai käyntihäiriöistä.
Kyseisten vikojen on arveltu koskettavan 850 000 autoa.
Huoltokampanjoita on ollut muillakin valmistajilla. Alkuvuodesta Volvo ilmoitti kutsuvansa tarkastukseen ja mahdolliseen huoltoon 105 000 autoa 78 eri maassa. Pallonivelviat saattoivat aiheuttaa ohjauksen löystymistä. Korjaukset koskivat S 60-, S 80- ja V 70 -malleja.
Amerikkalainen General Motors puolestaan kertoi helmikuussa 630 000 ajoneuvoa käsittävästä korjauskampanjasta."
Jotenkin nämä viestit panee hymyilyttämään.Miksikähän Ladaa ei ole näitten kutsuttujen joukossa.Jarrut pelaa,vetonivelet ei pauku eikä koiranluut kolise.En tarkoita pappamalleja vaan uutta 110.On siinäkin ongelmia ollut,mutta aika harmittomia.Ladan haukkuminen ei harmita minua yhtään,päinvastoin.Eipähän pääse vaihtohinnat todellisuutta korkeammiksi niinkuin "imago-malleissa".Viime kesänä helteitten aikaan matkajon keskikulutus 5,4l/100km,joten eipä tuo polttoainekkaan niin kallista ole!