Mitä tässä tapahtuu?
http://www.youtube.com/watch?v=7erjOFT2490
2 min alusta ja näyttää kuin laiva olisi mennyttä
http://www.youtube.com/watch?v=7erjOFT2490
2 min alusta ja näyttää kuin laiva olisi mennyttä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
En näe mitään erikoista, vain luotsit nousevat laivoihin.
Hiivaria on tosin joskus reippaasti, ei muuta.
Tuossahan näytettiin Luotsin ottamista ja jättämistä, jossain oli vähän kovempi keli. Se 2min kohdalla oli tyhjä paatti eikä rusetti pyörinyt, silloin se on tuollaista merenkäynnissä.
että rusetti ei pyöri mutta kuinka kauan homma hanskassa kun se ei pyöri ?
Olen luullut että pitäisi pyöriä edes vähän
Kyllä se muistaakseni pysäytettiin välillä kaikissa muissa laivoissa paitsi, niissä joissa oli höyryturbiini.
että pysäytetään ? Luulin että laiva menettää ohjattavuuden ja seuraukset vakavat
Siinä se juju , että sinne yleensä pääsee. Normaalikutterin (talvi) vauhti n. 7-9 knots ja se täytys pitää, jotta se luotsipaatti imeytyy kylkeen ja sinne laivaan pääsee. Muutoin ei pääse edes helikopterista roikkumalla.
huonossa kelissä autettiin luotsia siten, että laivaa kääntämällä saatiin tasaisempaa vettä helpottamaan laivaan nousua.
että eikö ohjattavuus pidä säilyttää myrskyssä yleensä,ei vain kun luotsi haluaa laivaan?
Mitä muuten tapahtuu jos antaa aaltojen viedä paatit mihin lystää,ei varmaan helpota luotsin pääsyä laivaan
Tuo helikopterijuttu on varmaan totta,nopeutta pitää olla muutama solmu.
Merenkäynnissä on konetta käytettävä ainakin senverran, että ohjattavuus säilyy. Luotsin laivaan pääsyn helpottamiseksi sitä laivaa käännettiin jolloin käännöksen sisäkaarteeseen jää tasaisempi alue. En tuota osaa paremmin selittää, mutta jokainen täkillä seilannut tietää mitä tarkoitan.
olen samaa mieltä vaikka vain välimerenlinjalla ollut :). Kierrokset kyllä laskettiin joskus hiivarissa
Laitoin alussa tuon videolinkin enkä ymmärrä miksi tuo rusetti ei pyöri,muutenkin meno näyttää jotenkin holtittomalta. Olisiko konevika ?